Ile trwa rehabilitacja po złamaniu nadgarstka?

Ile trwa rehabilitacja po złamaniu nadgarstka? Złamanie nadgarstka może spotkać osobę w każdym wieku, niezależnie od płci. Najbardziej narażeni na nie są pacjenci, u których zdiagnozowano osteoporozę, lecz nawet nieszczęśliwy i pozornie błahy wypadek może skutkować złamaniem tej partii ciała. Aby powrócić do pełnej sprawności, pacjent musi odbyć kilka zabiegów rehabilitacyjnych. Jak długo trwa rehabilitacja po złamaniu nadgarstka?

Jak rozpoznać złamanie nadgarstka?

Złamanie nadgarstka rozpoznaje wyłącznie lekarz, choć pacjenci we własnym zakresie mogą zauważyć pierwsze, charakterystyczne objawy. Najczęściej pojawia się obrzęk, trudności w poruszaniu nadgarstkiem, ból, pieczenie czy nawet krwiak. W takich przypadkach musimy niezwłocznie udać się do szpitala bądź do przychodni. Lekarz wykona badanie RTG, które rozwiewa wszelkie wątpliwości. Dalsze postępowanie zależy od tego, czy uszkodzeniu uległa kość przedramienia. Jeśli jest ona złamana, to lekarz zakłada gips, aby unieruchomić sąsiednie stawy. Pacjent musi nosić gips nawet przez 6 tygodni. Tymczasem w sytuacji, gdy kość przedramienia nie uległa złamaniu, zakładanie gipsu nie jest konieczne. Wtedy też zaleca się czasowe unieruchomienie ręki, na przykład za pomocą specjalistycznych opatrunków. Najczęściej zdejmuje się je po kilku dniach. Pacjenci, którzy zauważą u siebie objawy złamania nadgarstka, nie powinni zwlekać z wizytą u specjalisty. Ta przypadłość nie minie samoistnie – ważne jest odpowiednie postępowanie, zwłaszcza jeśli doszło do poważniejszego złamania. Bagatelizowanie problemu może w skrajnych przypadkach skutkować koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Polecamy uwadze:

Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu nadgarstka?

Rehabilitację po złamaniu nadgarstka najczęściej rozpoczynamy, gdy kości są już gotowe do pracy, czyli po zdjęciu gipsu. Często ma to więc miejsce nawet 6 tygodni po złamaniu, choć w niektórych przypadkach terapię można rozpocząć wcześniej, jeśli nie doszło do złamania kości przedramienia. Zabiegi przeprowadza doświadczony fizjoterapeuta, który dopasowuje ilość i rodzaj ćwiczeń do możliwości pacjenta. Zazwyczaj praktykuje się takie ćwiczenia, jak: ruchy nadgarstkiem góra–dół przy odpowiednim zablokowaniu reszty ręki, zginanie splecionych rąk w nadgarstkach czy praca uciskowa, czyli zaciskania dłoni w pięść. Pacjenci dostają również wskazówki dotyczące tego, jak mogą ćwiczyć w domu, we własnym zakresie. Chodzi przede wszystkim o to, aby nadgarstek nie pozostawał w bezruchu przez zbyt długi czas. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które z reguły wykonują mniej prac manualnych na co dzień.

Jak długo trwa rehabilitacja po złamaniu nadgarstka?

Ile trwa rehabilitacja po złamaniu nadgarstka?
Ile trwa rehabilitacja po złamaniu nadgarstka?

Złamanie nadgarstka wielu z nas wydaje się dosyć błahą sprawą, jednak okazuje się, że powrót do pełnej sprawności może trwać bardzo długo. Jakiekolwiek zabiegi z zakresu fizjoterapii mają sens, jeśli przeprowadza się je regularnie i sumiennie. Niemniej jednak pacjenci nie powinni oczekiwać, że efekty pojawią się już po kilku sesjach. Owszem, komfort ich życia może znacząco wzrosnąć, jednak do pełnego wyleczenia musi upłynąć jeszcze sporo czasu. Podobnie jest w przypadku rehabilitacji po złamaniu nadgarstka. Trudno jednoznacznie oszacować, jak długo będzie ona trwać. Wiele zależy tutaj od częstotliwości zabiegów oraz predyspozycji własnych pacjenta. Zwykle w przypadku zmian osteoporotycznych rehabilitacja trwa nieco dłużej. Średni jej czas wynosi kilkanaście tygodni, a więc co najmniej kilka miesięcy. Niemniej jednak o tym, jak długo pacjent będzie uczęszczał na zabiegi, decyduje fizjoterapeuta bądź lekarz prowadzący. Pamiętajmy, że wcześniejsze zaprzestanie ćwiczeń może spowodować, że problemy z nadgarstkiem powrócą po pewnym czasie. Dlatego też powinniśmy wykonać całą serię zabiegów, tak aby mieć pewność, że powróciliśmy do pełni zdrowia. Czasami jednak zdarza się, że nawet po zakończeniu rehabilitacji ręka nie jest jeszcze w pełni sprawna. Zwykle pacjent potrzebuje wtedy nieco więcej czasu na rekonwalescencję, lecz specjalistyczne zabiegi nie pomogą już w regeneracji.

Kto kieruje pacjenta na rehabilitację po złamaniu nadgarstka?

Wśród pacjentów często pojawia się pytanie, kiedy rozpocząć rehabilitację nadgarstka oraz kto na nią kieruje? W praktyce powinien to zrobić lekarz prowadzący, który zdiagnozował złamanie. To on decyduje, kiedy należy rozpocząć ćwiczenia. Niemniej jednak pacjenci często muszą dosyć długo czekać na wolne miejsce u fizjoterapeuty, jeśli korzystają z zabiegów refundowanych. Rozwiązaniem jest prywatna rehabilitacja, która może być także doskonałym uzupełnieniem zabiegów prowadzonych w ramach NFZ. Pamiętajmy, że spotkania z fizjoterapeutą należy rozpocząć w odpowiednim momencie, natomiast rezygnowanie z nich przynosi zwykle przykre konsekwencje. Nasz nadgarstek nie jest bowiem w pełni sprawny nawet po zdjęciu gipsu. Pacjenci, co do zasady, powinni zostać skierowani na rehabilitację przez lekarza, jednak jeśli ten nie wypisuje stosownego skierowania, warto dopytać o taką możliwość leczenia. Przynosi ona bardzo dobre efekty, jednak w dłuższej perspektywie czasowej.