Problemy z paznokciami – zalecenia po zabiegu

Problemy z paznokciami często wymagają przeprowadzenia różnych zabiegów u pacjentów. Jednak poza samym zabiegiem i docelowym pozbyciem się dolegliwości, pacjenci muszą pamiętać także o odpowiedniej profilaktyce oraz wiedzieć co robić, aby jak najdłużej utrzymać efekty pozabiegowe. Jakie w takim razie powinny być zalecenia dla pacjentów? Których zabiegów one dotyczą?

Najczęstsze problemy z paznokciami u pacjentów

Paznokcie często pod wpływem różnych czynników np. zbyt ciasnego obuwia, częstego noszenia szpilek czy złej techniki skracania, ulegają różnym schorzeniom i dolegliwościom. 

Najczęstsze z nich to:

  • wrastające paznokcie – jest to sytuacja, w której krawędzie boczne płytki paznokciowej, zaczynają wrastać w otaczające je skórki (tzw. wały okołopaznokciowe). Do sytuacji tej prowadzi najczęściej nadmierne przeciążenie płytki lub nadmierne skracanie bocznych krawędzi paznokcia;
  • wkręcające się paznokcie – mianem tym określa się płytkę paznokciową, która zaczyna zwijać się w kształt rurki i wbijać ostrymi brzegami w macierz. Dolegliwość ta jest bardzo bolesna, a za jej rozwój odpowiada m.in. niewłaściwe obuwie. 

Powszechnym problemem pacjentów są również nadmiernie zgrubiałe paznokcie. Jest to sytuacja, w której płytka paznokciowa zaczyna rosnąć warstwowo, co prowadzi do utworzenia nadmiernie grubej i twardej powierzchni. Niekiedy zgrubiałe paznokcie mogą być powiązane z infekcją grzybiczą. 

Problemy z paznokciami – które zabiegi najczęściej są wykonywane?

W gabinecie najczęściej są wykonywane zabiegi adekwatne do najpowszechniejszych dolegliwości pacjentów. W związku z tym przeprowadza się m.in. :

  • tamponadę wrastających paznokci lub aplikację klamry. Przy wrastających paznokciach można skorzystać także z metody Arkady;
  • rekonstrukcję płytki paznokciowej – konieczność jej wykonania zachodzi w momencie, gdy pacjent ma ubytki w płytce paznokciowej. Może do tego dojść na skutek urazu mechanicznego, np. uderzenia lub w wyniku schorzenia, np. onycholizy. 

W gabinecie często przeprowadza się także aplikację klamry na zgrubiałych paznokciach, aby uporządkować właściwy wzrost płytki. 

Po zakończonym zabiegu, należy pamiętać o udzieleniu pacjentowi dalszych zaleceń i wskazówek, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu schorzenia w przyszłości. 

Oferta sklepu podologicznego :

 

Problemy z paznokciami – jakie dać zalecenia po zabiegu?

Po zabiegu pacjent powinien wiedzieć, co robić, aby zadbać o właściwe wygojenie się rany oraz uniknąć nawrotu dolegliwości. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalecenia.

  1. Przede wszystkim należy pacjentowi zwrócić uwagę na to, aby starał się w początkowym etapie nie moczyć zbyt długo paznokci, np. w trakcie kąpieli. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których zakładany był opatrunek (np. przy rekonstrukcji paznokci nie ma takiej potrzeby). 
  2. Jeśli istnieje konieczność, aby pacjent zmieniał samodzielnie opatrunek należy poinformować go o tym, jak zrobić to prawidłowo. Warto również zasygnalizować konieczność umycia rąk przed zmianą opatrunku. 
  3. Należy także poinformować pacjenta o tym, jak będzie wyglądał np. proces gojenia się rany czy odrastania paznokci po to, aby w przypadku nieprawidłowości, wiedział, kiedy ma się zgłosić ponownie do gabinetu. 

Warto poinformować pacjenta o tym, które preparaty musi samodzielnie stosować w domu, aby podtrzymać efekty zabiegu. Należy dokładnie wyjaśnić, w jaki sposób pacjent powinien je aplikować oraz kiedy powinien przyjść na wizytę kontrolną. 

Problemy z paznokciami – co zalecić w ramach profilaktyki?

Przed zabiegiem należy ustalić co jest przyczyną dolegliwości pacjenta. Następnie na tej podstawie, po wykonaniu odpowiednich działań, należy przekazać pacjentowi konkretne wskazówki. Ograniczy to ryzyko nawrotu dolegliwości w przyszłości. 

wszystko_o_podologii_w_polsceNajważniejszą kwestią jest dobór odpowiedniego, wygodnego obuwia. Warto pacjentowi zasygnalizować, aby unikał zbyt ciasnego obuwia, szpilek oraz butów z cienką podeszwą. Istotną kwestią jest również przewiewna bielizna – skarpety oraz rajstopy. 

Pacjenci powinni dbać o tę kwestię nie tylko bezpośrednio po zabiegu (inaczej rana będzie goić się zdecydowanie dłużej), ale przede wszystkim na ryzyko rozwoju grzybicy, która znacznie osłabia płytkę paznokciową i czyni ją podatną na uszkodzenia. 

Pacjentom z deformacjami, np. haluksami, należy dopasować odpowiednie odciążenia na palce, a w przypadku osób zmagających się z RZS, otyłością lub wadami postawy – odpowiednie wkładki do butów. 

Diabetykom z kolei należy zalecić regularne wizyty oraz wskazać bezpieczne produkty do domowej pielęgnacji, które można zakupić do odsprzedaży np. w hurtowni podologicznej Kerpro