Ile zarabiają prawnicy?

Prawnik to zawód, który zalicza się do grona najbardziej prestiżowych profesji na całym świecie. Każdy adwokat, sędzia czy prokurator, musiał poświęcić mnóstwo czasu na kształcenie się. Z całą pewnością adwokat to nie jest zawód, który mógłby być wykonywany przez każdego. Zawodów związanych z prawem jest tak dużo, że nie wszyscy wiedzą dokładnie, czym zajmuje się radca prawny, adwokat lub prokurator. Co robi prawnik? Jakie cechy musi posiadać, aby dobrze wykonywać swoje obowiązki? Jakie są zarobki prawników i jak przebiega ich aplikacja? Na wszystkie powyższe pytania odpowiadamy Państwu w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Prawnik – czym się zajmuje?

Prawnik to każda osoba, której udało się ukończyć studia prawnicze oraz zdobyła tytuł magistra prawa. Adwokat, radca prawny, sędzia czy prokurator – aby zostać jedną z tych osób, trzeba przejść jednak nieco dłuższą drogę. Prawnik jest bowiem najniższym stopniem zawodowym w zawodach prawniczych, których jest bardzo dużo. Później można dalej się edukować, aby móc zostać sędzią, komornikiem, adwokatem, prokuratorem lub radcą. Prawnik ma najmniejsze uprawnienia spośród zawodów prawniczych.

Czym najczęściej zajmuje się osoba będąca prawnikiem? Zazwyczaj osoby posiadające takie wykształcenie decydują się na otwarcie swojej własnej kancelarii prawnej. wówczas ich podstawowym zadaniem jest udzielanie klientom porad prawnych. Warto wiedzieć, że niektóre osoby zajmujące się zawodowo prawem nie są pozytywnie nastawione do osób zajmujących to stanowisko. Według nich nie są oni godni zaufania klientów. Najwięcej zależy jednak tak naprawdę od tego, jakim człowiekiem jest dany prawnik oraz jakimi kompetencjami może się pochwalić. Jeśli osoba po ukończeniu podstawowych studiów prawniczych ma odpowiednią wiedzę i cały czas się dokształca, z całą pewnością nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby założyła swoją kancelarię prawną.

Co trzeba zrobić, aby zostać prawnikiem?

Aby zostać prawnikiem, trzeba przejść bardzo długą drogę. Przygotowania trzeba wdrożyć tak naprawdę już w szkole średniej. Na studia prawnicze w cyklu dziennym jest bardzo ciężko się dostać, dlatego konieczne jest uzyskanie jak najlepszych wyników na maturze. Przed rozpoczęciem studiów prawniczych kandydatów czeka również trudny egzamin. Przy każdej sesji co pół roku ze wszystkich przedmiotów również odbywają się egzaminy. Są one niezwykle trudne i wiele osób nie daje sobie rady z ich zdaniem. Uzyskanie tytułu magistra prawa to dopiero początek. Później przychodzi czas na aplikację prawniczą.

Sprawdź także:

Jak przebiega aplikacja prawnicza?

 Każdy sędzia, adwokat lub prokurator po ukończeniu studiów prawniczych musi przejść jeszcze przez aplikację. Nabór na nią ma miejsce wyłącznie we wrześniu – jest to jedyny czas w ciągu roku, kiedy można ubiegać się o przyjęcie. Jeśli chcemy zdawać egzamin, najpierw musimy oczywiście wcześniej złożyć dokumenty oraz zapłacić opłatę aplikacyjną. Wśród wymaganych dokumentów znajduje się życiorys, trzy zdjęcia, wniosek o możliwość zdawania egzaminu wstępnego, dowód opłacenia opłaty egzaminacyjnej oraz oryginał bądź odpis dyplomu ukończenia studiów prawniczych.

Na egzaminie wstępnym kandydat musi odpowiedzieć na 150 pytań. Są to pytania jednokrotnego wyboru. Do dostania się na aplikację konieczne jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi na minimum 100 pytań. Egzamin trwa cztery godziny. Po zdaniu egzaminu kandydat ma dwa lata do wpisania się na listę aplikantów. Aplikacja trwa przez trzy lata.

Zobacz również:

Czym powinien charakteryzować się dobry prawnik?

Aby być dobrym prawnikiem, trzeba wykazywać się wieloma cechami. Osoba wykonująca jakąkolwiek profesję prawniczą, musi być przede wszystkim nieustannie gotowa na to, aby przyswajać duże ilości nowej wiedzy. Prawo w Polsce nieustannie się zmienia, dlatego jest to konieczne. Prawnik musi również umieć wczuwać się w sytuację swoich klientów – bez tego ciężko mu będzie pomóc osobom w trudnej sytuacji. Prawnik musi także umieć wykorzystywać prawo w praktyce do konkretnej pomocy poszczególnym ludziom. Klienci prawników oczekują także, iż będą oni lojalni oraz zachowują dyskrecję.

Niezwykle istotną, pożądaną cechą wśród prawników jest również komunikatywność, empatia oraz otwartość na to, co mówią inni ludzie. Bez tego wykonywanie zawodu prawnika może okazać się bardzo trudne.

Ile zarabiają prawnicy?

prawnik do spraw medycznychIle zarabia prawnik? Takie pytanie niezwykle często zadają sobie Polacy. Warto wiedzieć, że wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia z prawnikiem, który ukończył podstawowe studia prawnicze, czy też z adwokatem po aplikacji. Jak wskazują ogólnodostępne statystyki, prawnicy po aplikacji zarabiają średnio około 5000 złotych netto. Z kolei 25 % przedstawicieli tego zawodu zarabia nawet 6000 złotych i więcej – dotyczy to w szczególności sędziów, adwokatów, prokuratorów oraz właścicieli profesjonalnych kancelarii prawnych. Kolejną grupą, która liczy również 25% są osoby, które zarabiają mniej niż 3800 złotych. Są to najmniej zarabiający przedstawiciele tego zawodu.