Jaką wybrać ochronę dla obrazów i dzieł sztuki?

Jaką wybrać ochronę dla obrazów i dzieł sztuki? Cena niektórych dzieł sztuki jest naprawdę imponująca. Na jej wartość wpływają zróżnicowane czynniki. Bardzo ważna jest jednak kwestia zabezpieczenia takich elementów. W tym celu wykorzystuje się zróżnicowane rozwiązania, które lepiej bądź gorzej radzą sobie z tym zadaniem. Czy detektory mogą okazać się świetną formą ochrony obrazów? 

Dlaczego warto zainwestować w system kamer? Czy warto zastanowić się nad wynajęciem ochrony? W jaki sposób należy przechowywać obrazy i dzieła sztuki? Jakie pozostałe środki ochrony warto wyróżnić? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czy detektory mogą okazać się świetną formą ochrony obrazów?

Jednym z efektywniejszych rozwiązań na wykrycie niebezpieczeństw są detektory. Umożliwiają one wykrycie nawet najdrobniejszych dotknięć, zapewne dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu żyroskopu i akcelerometru trzyosiowego. Wykorzystując takie rozwiązanie możemy mieć pewność w zakresie tego, że nawet najdrobniejsza styczność z dziełem sztuki będzie automatycznie zaalarmowana. Najnowsza technologia wykorzystuje zaawansowaną komunikację radiową, która jest szyfrowana. W ten sposób jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed biegłymi oszustami w sprawach oprogramowania. Jeśli połączymy ze sobą dwa wcześniej wspomniane czynniki, wówczas możemy mieć pewność w zakresie wykrycia złoczyńcy. Warto też podkreślić pozostałe cechy takiego systemu. Przede wszystkim jest on nieinwazyjny dla obrazu. Detektory są bezprzewodowe i montuje się je w ramie obrazu, jednakże jest to wykonywane w sposób pełni bezpieczny. Osoba postronna nie zauważy jakiejkolwiek różnicy, co z pewnością jest godne uwagi. 

Dlaczego warto zainwestować w system kamer?

Jaką wybrać ochronę dla obrazów i dzieł sztuki?
Jaką wybrać ochronę dla obrazów i dzieł sztuki?

Kolejnym rozwiązaniem, które z pewnością warto wziąć pod uwagę, jest system kamer. Pamiętajmy jednak o tym, że metoda ta uznawana jest za znacznie mniej bezpieczną. Co więcej, nie jest to rozwiązanie stricte przeznaczone do ochrony dzieł sztuki. Oczywiście nie zmienia to jednak faktu, że nadal jesteśmy w stanie zidentyfikować ewentualnego złodzieja, jeśli zajdzie taka konieczność. Pamiętajmy, że jest to również świetna forma odstraszacza. Wadą kamer jest to, że ich czas reakcji nie zawsze jest na satysfakcjonującym poziomie. W sytuacji, gdy złodziej będzie działał szybko i bez zawahania, wówczas kamery nie sprawdzą się. Na szczęście ułatwiają zidentyfikowanie sprawcy. Z praktycznego punktu widzenia jest to jednak dość problematyczne, co z pewnością nie jest korzystne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć ze sobą kamery i wcześniej wspomniane detektory – wówczas poziom bezpieczeństwa znacząco wzrasta. 

Czy warto zastanowić się nad wynajęciem ochrony?

W miejscach, gdzie znajduje się wiele kosztowności dość często wynajmuje się ochronę. Również może to być skuteczna metoda, pomimo wszystko nie powinna być rozpatrywana w tej samej kategorii, co poprzednie rozwiązania. Co jest zaleta ochrony? Otóż warto podkreślić stosunkowo niskie koszty. Są one niewspółmiernie niskie do efektu, jaki możemy uzyskać. Efektywność nie zawsze jest na najwyższym poziomie, jednakże comiesięczne koszty nie obciążają budżetu w tak dużym stopniu. Nie możemy zapominać o jednej bardzo istotnej rzeczy – otóż ludzie popełniają błędy znacznie częściej od komputerów. Zaletą jest jednak to, że ochrona zawsze znajduje się na miejscu i może zareagować, jeśli zajdzie taka konieczność. Ponownie jak w poprzednim przypadku, możliwe jest łączenie ze sobą wynajęcie specjalistów razem z poprzednimi sposobami na zmaksymalizowanie ochrony obrazów i drogocennych dzieł sztuki. 

Sprawdź również:

W jaki sposób należy przechowywać obrazy i dzieła sztuki?

Niezwykle ważne jest to, aby obrazy i dzieła sztuki były odpowiednio przechowywane. Jest to jednak nieco inna kategoria, dlatego też nie warto wnikać w ten temat. Ochrona przed kradzieżą nie oznacza bowiem, że dzieło jest rzeczywiście zabezpieczona. Przykładem jest chociażby ograniczenie ekspozycji na działanie problematycznych promieni słonecznych i na unikanie posadowienia na nierównej powierzchni. Obrazy, które kupowane są z myślą o inwestycji nie są przechowywane na ścianie. Dzięki temu ich zlokalizowanie jest wysoce problematyczne, co również stanowi swoistą ochronę przed kradzieżą. 

Jakie pozostałe środki ochrony warto wyróżnić?

Na uwagę zasługują również inne elementy, które również mogą pełnić funkcje ochronne. Przede wszystkim wiele dzieł mocowane są haczykami w ścianie. Konsekwencją tego są duże problemy w przypadku chęci zabrania ich ze sobą. Dodatkowo najbardziej wartościowe dzieła posiadają identyfikatory, na podstawie których można potwierdzić autentyczność. Z praktycznego punktu widzenia może to znacząco utrudnić sprzedaż arcydzieła. Pamiętajmy o tym, że zabezpieczenie wartościowych rzeczy ma ogromne znaczenie – pod żadnym pozorem nie powinniśmy tego bagatelizować.