Praca fizjoterapeuty – wszystko, co należy o niej wiedzieć
Zawód fizjoterapeuty jest niezwykle wymagającym zajęciem. Poza olbrzymią wiedzą jaką osoba go wykonująca musi posiadać, ważna jest również siła, która pozwoli na przeprowadzanie różnorodnych zabiegów z pacjentami o rozmaitych gabarytach. Wiele osób decyduje się na podjęcie nauki w celu wykonywania wyżej wspomnianego zawodu nie zdając sobie do końca sprawy z tego, jak wielka odpowiedzialność ciąży na fizjoterapeucie. Bardzo często krąży przekonanie, że nie są to trudne studia, a praca po nich raczej łatwa i przyjemna, co oczywiście absolutnie mija się z prawdą. W tym artykule szczegółowo omówimy sobie zawód fizjoterapeuty oraz przedstawimy szanse i zagrożenia, jakie niesie ze sobą tenże fach.
Co zrobić, żeby zostać fizjoterapeutą?
Przede wszystkim aby móc wykonywać tytułowy zawód, należy zdobyć w tym kierunku odpowiednie uprawnienia. Wyżej wspomniane niewątpliwie uzyskamy w trakcie studiów z fizjoterapii. Są również osoby, które nie decydują się na kształcenie na uczelni wyższej, a stawiają na studium czy szkołę policealną również w zakresie fizjoterapii. Oczywiście to, na co ostatecznie się zdecydujemy zależy głównie od naszych preferencji. Nie mniej jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że studia wyższe zapewniają sporą ilość przerobionego materiału, a co za tym idzie dają większe szanse na znalezienie pracy w tej branży. Poza kierunkowym wykształceniem, ważną kwestią są również kursy dla fizjoterapeutów. Im więcej zdobędziemy dodatkowych uprawnień, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się znaleźć wymarzoną pracę. Zanim jednak to nastąpi, czeka nas jeszcze konieczność odbycia stażu zawodowego. Bez niego raczej nie uda nam się od razu podjąć zatrudnienia na stanowisku fizjoterapeuty.
Co jest ważne w trakcie wykonywania zawodu fizjoterapeuty?
Najważniejsze, to żeby wykonywać ten zawód z wielkim zaangażowaniem i precyzją. Każdy niewłaściwie przeprowadzony zabieg może przyczynić się do tego, że pacjent dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu, co w konsekwencji może rodzić wiele nieprzyjemności dla osoby, która go wykonywała. Zarówno chodzi tu o kwestie prawne jak i te związane z reputacją, a jak wiadomo ta ostatnia raz zepsuta, może być już nie do odbudowania. Kolejno należy pamiętać o tym, że na fizjoterapeucie ciąży obowiązek ciągłego doszkalania się. W tym celu koniecznymi są kursy dla fizjoterapeutów, które pozwolą na odświeżenie wiedzy oraz zdobycie nowej. Wyżej wspomniane kursy dla fizjoterapeutów raczej leżą w gestii osób wykonujących ten zawód i rzadko zdarza się, żeby pracodawca na takie szkolenia ich delegował. Oczywiście, jeżeli zakład pracy zaliczany jest do majętnych, wówczas może dojść do sytuacji, kiedy to kursy dla fizjoterapeutów są im refundowane. Wiele osób niewątpliwie dziwi fakt, że fizjoterapeuta tudzież fizjoterapeutka powinni odznaczać się dużą siłą w rękach. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że zabiegi przez nich wykonywane potrafią być bardzo często trudne do przeprowadzenia między innymi ze względu na gabaryty pacjenta. Poza tym niektóre sprzęty do rehabilitacji swoje ważą, w związku z czym aby móc wykonywać zabiegi z ich udziałem trzeba dosyć mocno się wysilić.
Czy wykonywanie zawodu fizjoterapeuty jest opłacalne?
Tak jak w przypadku każdego zawodu, tak i również w tym wypadku uzależnione jest to od kilku czynników. Pierwszym z nich jest poziom wiedzy i umiejętności, jakimi odznacza się dany fizjoterapeuta. Im wyższy poziom zawodowy sobą reprezentuje, tym więcej zleceń otrzymuje, a w konsekwencji również i więcej zarabia. Jeżeli mowa o fizjoterapeutach, którzy pracują w placówkach państwowych, to ich zarobki potrafią być niejednokrotnie bardzo niskie. W związku z tym część osób zatrudnionych w ośrodkach zdrowia czy szpitalach państwowych decyduje się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia, które pozwoli im utrzymać przyzwoity poziom zarobków. Fizjoterapeuci, którzy prowadzą własne działalności gospodarcze, niejednokrotnie potrafią uzyskać dochody na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście wszystko uzależnione jest od ilości pacjentów, jaką w ciągu miesiąca uda im się przyjąć. Osoby zatrudnione w prywatnych klinikach mogą raczej poszczycić się wysokimi pensjami. Niejednokrotnie przysługują im również kursy dla fizjoterapeutów w ramach podnoszenia kwalifikacji pracowników, które są opłacane przez ich pracodawców, co niewątpliwie stanowi spory atut. W związku z powyższym sami widzimy, że wysokość zarobków w zawodzie fizjoterapeuty ściśle uzależniony jest od poziomu umiejętności, a także pracowitości danej osoby.
Czy każdy może zostać fizjoterapeutą?
Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, jednak z zastrzeżeniem, że nie każdy może być dobrym fizjoterapeutą. W związku z tym, że praca jest naprawdę trudna i wymaga ciągłego doszkalania się, zawód ten dedykowany jest osobom, które są ambitne, skrupulatne, a także odznaczają się wysokim poziomem empatii. Bez posiadania tych cech raczej trudno będzie go wykonywać na wysokim poziomie, a co za tym idzie powiększać grono swoich klientów i uzyskiwać zarobki na satysfakcjonującym nas poziomie.