Ortodonta co to?

Stomatolodzy ogólni kierują swoich pacjentów do ortodontów, gdy ich zęby nie są proste i wpływa to na nich lub może wpłynąć na nich w negatywny sposób w przyszłości. Nieprawidłowy zgryz może oznaczać, że zęby pacjenta rosną krzywo lub są stłoczone i powodują dyskomfort. Nawet jeśli nie ma bólu lub dyskomfortu, pacjent może po prostu chcieć poprawić swój wygląd. Ortodonci patrzą na zęby pacjentów zarówno bezpośrednio, jak i za pomocą zdjęć rentgenowskich i form, aby dokładnie określić, jak zęby są nieprawidłowo ustawione, a następnie wymyślić najbardziej skuteczne rozwiązanie leczenia. Zadaniem ortodonty jest naprawa głównych niedoskonałości zgryzu, a niektóre z nich są poważniejsze od innych. Dlatego też praca ortodonty może obejmować zarówno zwykłe zakładanie, regulowanie i zdejmowanie aparatów ortodontycznych lub nakładek https://doboszimplanty.pl/uslugi/ortodoncja-i-invisalign/, jak i podejmowanie bardziej zaawansowanych działań związanych z leczeniem zębów.

 

Ortodonta co to?Co to jest ortodoncja?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się nieprawidłowym ustawieniem zębów. Osoba może mieć nadmierny zgryz, niedogryz, przepełnienie zębów, krzywe zęby lub nieprawidłowe ustawienie szczęki – co może powodować problemy z jedzeniem lub mową. W takich przypadkach zaleca się leczenie ortodontyczne, aby powoli zmienić ustawienie zębów, aby były prostsze i bardziej wyrównane. Ortodoncja może być również stosowany do celów kosmetycznych, jeśli dana osoba chce mieć lepszy uśmiech. Wada zgryzu może na dłuższą metę powodować problemy zdrowotne w obrębie jamy ustnej. Ortodonta to specjalista, który prowadzi leczenie zębów celem ich wyrównania.

 

Leczenie pacjentów

Leczenie pacjentów z wadami zgryzu zazwyczaj polega na założeniu aparatu ortodontycznego. Chociaż ludzie w każdym wieku mogą potrzebować i nosić aparaty ortodontyczne, dzieci w wieku nastoletnim stanowią większość osób, które noszą aparaty ortodontyczne przez dłuższy okres czasu. Jest to idealny wiek do noszenia aparatu, ponieważ zęby i twarz są w czasie ciągłego i znaczącego wzrostu, i lepiej jest złapać i skorygować wszelkie problemy z ustawieniem zębów wcześnie, a nie później. W ten sposób aparat ortodontyczny dla nastolatków pomoże prowadzić zęby, utrzymując je prosto i zapobiegając przyszłym problemom z wadami zgryzu. Po zastosowaniu przez ortodontę aparatu na zębach pacjenta, pacjent musi zgłaszać się na regularne wizyty kontrolne, aby ortodonta mógł dokonywać wszelkich niezbędnych korekt w miarę upływu czasu. Ostatecznie, po osiągnięciu pożądanego rezultatu, aparat jest zdejmowany. Oprócz aparatów ortodonci zajmują się również innymi schorzeniami, takimi jak ból szczęki, zaburzenia mowy, bezdech senny, choroby dziąseł i trudności w żuciu.

 

Aparat ortodontyczny lub aparat stomatologiczny

Wada zgryzu, jest najczęstszym powodem, dla którego ludzie zgłaszają się do ortodonty. Jest ona dziedziczna i wynika z różnic w wielkości pomiędzy górną i dolną szczęką lub pomiędzy szczęką a zębami. Nieprawidłowy zgryz prowadzi do przepełnienia zębów, zniekształconej szczęki lub nieregularnych wzorców zgryzu. Metalowe, ceramiczne lub plastikowe kwadratowe wiązania są przymocowane do zębów. Zestaw drutów lub sprężyn wywiera siłę i przesuwa zęby w kierunku wyrównania. Pacjenci z niewielkimi wadami zgryzu często używają przezroczystych aparatów ortodontycznych, zwanych alignerami, zamiast tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Pacjent, który ma poważne problemy ze zgryzem może potrzebować operacji korekcyjnej, aby wydłużyć lub skrócić szczękę. Ortodonci stosują druty, śruby chirurgiczne lub płytki w celu podparcia kości szczęki. Chirurgia szczękowa jest stosowana tylko wtedy, gdy mniej inwazyjne leczenie ortodontyczne nie przyniosło rezultatów.

 

Jak przebiega wizyta u ortodonty?

Wizyta u ortodonty jest niemal identyczna jak u dentysty. Ponieważ prawdopodobnie otrzymałeś skierowanie do ortodonty, wiesz już, że masz problem z ustawieniem zębów. Wady zgryzu najczęstsze problemy. Niezależnie od rodzaju problemu ortodonta przeprowadzi kontrolę jamy ustnej, aby zdecydować o najlepszym sposobie postępowania. W przypadku niektórych zabiegów należy spodziewać się kilku wizyt. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli potrzebujesz aparatu ortodontycznego. Najpierw zostanie postawiona diagnoza, a następnie odbędzie się sesja przygotowawcza i zostaną wykonane zdjęcia rentgenowskie. Następnie zostanie założony aparat ortodontyczny https://www.planit.com.pl/co-to-profilaktyka-ortodonta/. Później będziesz regularnie odwiedzać gabinet, aby upewnić się, że aparat jest sprawny. Na koniec dentysta zdejmie aparat. Cały proces trwa zazwyczaj od jednego roku do trzech lat. Po zdjęciu aparatu przez ortodontę zęby są już skutecznie wyprostowane. Wiele osób używa pojęć dentysta i ortodonta zamiennie. Nie jest to do końca prawda. Te dwie profesje z pewnością mają podobieństwa, ale ortodoncja jest specyficznym rodzajem opieki stomatologicznej. Specjaliści ci zajmują się leczeniem określonych rodzajów problemów stomatologicznych. Może się zdarzyć, że nigdy nie będziesz potrzebował wizyty u ortodonty. Jeśli jednak tak się stanie, należy dokładnie zrozumieć, jak przebiega wizyta u tego specjalisty.