Ocieplanie dachów

Nie da się ukryć, że ocieplanie dachów to bardzo ważny proces. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie zatrzymać dużą ilość ciepła i zminimalizować utratę temperatury poszczególnych pomieszczeń. W praktyce jednak niewiele osób jest w stanie dokonać takiej czynności na własną rękę.

Dlaczego początek jest tak istotny? W jaki sposób możemy ocieplić poddasze nieużytkowe? Za pomocą czego możemy ocieplić poddasze? Jak możemy ocieplić poddasze wełną skalną? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Dlaczego początek jest tak istotny?

Ocieplanie dachów to z pewnością proces, który nie należy do najłatwiejszych. Zanim rozpoczniemy czynności właściwie, w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z faktycznym stanem naszego poddasza. W sytuacji, gdy mamy do czynienia ze starym budownictwem, wówczas należy przyjrzeć się więźbie dachowej. Konieczna może okazać się opinia inżyniera budowlanego, który będzie w stanie ocenić pod względem technicznym poszczególne elementy. Fachowiec ocenia stan, a także wytrzymałość stropu i więźby. Bardzo często sprawdza również czy wysokość strychu jest wystarczająca do tego, by ułożyć wełnę skalną i posadzkę. Niekiedy może się okazać, że w niektórych miejscach więźba dachowa będzie popękana, przegniła, a w skrajnych przypadkach zagrzybiona. Wówczas niezbędna będzie wymiana krokwi. Powinniśmy również uwzględnić przeróbki w instalacjach. Jeśli jesteśmy właścicielami starszej nieruchomości, w pierwszej kolejności poprośmy o pomoc specjalistę. Powie nam, w jakiej kondycji jest konstrukcja. 

W jaki sposób możemy ocieplić poddasze nieużytkowe?

Poddasze nieużytkowe to przestrzeń, która znajduje się pod dachem skośnym. Nie jest ona wykorzystywana do celów mieszkalnych, w konsekwencji nie ogrzewa się jej. Z tego powodu istotne jest zastosowanie w takich lokalizacjach wełny skalnej. W sytuacji, gdy nie jest wydzielona do ogrzewanej przestrzeni budynku wystarczającą izolacją, wówczas musimy liczyć się ze stratami ciepła, które wynoszą od 15 do 30 procent. Jeśli zamieszkujemy starszą nieruchomość, to upewnijmy się czy strop jest odpowiednio ocieplany. Jeśli zajdzie taka potrzeba, należy zdecydować się na termomodernizację. W sytuacji, gdy przegroda dachowa nie została zaizolowana, to materiał należy ułożyć na stropie, który oddziela poddasze od znajdujących się niżej ogrzewanych pomieszczeń. Jeśli poddasza nie chcemy adaptować pod użytkową przestrzeń, to do izolacji sprawdzić się może skalny granulat. Jest on wykorzystywany przede wszystkim do wypełniania poziomych przestrzeni. W sytuacji, gdy zastosujemy optymalne dysze wytryskowe, to materiał dotrze nawet w najmniejsze szczeliny i je wypełni. W praktyce oznacza to, że nadaje się do miejsc, które są trudno dostępne.

Za pomocą czego możemy ocieplić poddasze?

Ocieplanie dachów
Ocieplanie dachów

Jak już wspominaliśmy, ocieplanie dachów https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ to niezwykle istotny proces. Wiele osób zastanawia się jednak, co tak właściwie warto wybrać na izolację poddasza. Największą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa i wełna skalna. Warto zapoznać się podstawami na temat obu rozwiązań. Dla granulatu skalnego częstą alternatywą są właśnie natryskowe pianki. Są one stosowane do ocieplania połaci dachowych, jak również ocieplania poddaszy. Warto mieć świadomość tego, że aplikowanie pianki wymaga od nas dużego nakładu pracy, a także ponadprzeciętnej staranności. Okazuje się bowiem, że pianka pęcznieje bardzo szybko, kiedy ma kontakt z materiałem docelowym. Dlatego też nie mamy wpływu na to, jaka będzie ostateczna struktura pianki i jej grubość. Po aplikacji należy bowiem odczytać nawet 28 dni. Przez cały ten okres pianka może emitować opary, które są uznawane za szkodliwe. Warto wspomnieć, że pianka posiada najniższą dopuszczalną klasę odporności na ogień. Granulat natomiast jest niepalny, jednocześnie chroni konstrukcję przed działaniem szkodliwego ognia. Ocieplanie dachów za pośrednictwem pianki poliuretanowej wymaga ponadprzeciętnego nakładu pracy, a także dużej staranności. 

Jak możemy ocieplić poddasze wełną skalną? 

Nie da się ukryć, że ocieplanie dachów https://ocieplanie-dachow.com.pl/ wykończonych jest dość dużym wyzwaniem. Wymaga to bowiem rozmontowania okładziny skosów, a także zabudowy kolankowych ścianek. Jest to niezbędne, bowiem musimy dostać się do termoizolacyjnego materiału, który znajduje się w konstrukcji dachu. Jeśli dachy nie są dostatecznie zaizolowane, to izolacja znajduje się pomiędzy krokwiami. Wełna skalna to jeden z tych produktów, który charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Dodatkowo możemy mieć pewność co do odpowiedniego przylegania do załamań czy narożników. Cecha ta może spowodować, że izolacja poddasza dopasuje się do przestrzeni między więźbą dachową wykonaną z drewna. Sposób ułożenia jest uzależniony od tego, co dokładnie wykorzystano do wstępnego krycia dachu. Najpopularniejsza jest membrana paroprzepuszczalna, papa bądź folia niskoparoprzepuszczalna.