Niepalne drewno?

Drewno jako materiał budowlany kojarzył nam się zawsze z materiałem łatwopalnym. Dlatego też konstrukcje drewniane, zwłaszcza w budownictwie domu, wydawały się jako pomysły dość ryzykowne. Już w starożytności płonęły całe miasta, gdyż większość budynków była właśnie z drewna. Trudno więc nie oprzeć się wrażeniu, że istotnie budynki w całości, czy w większość skonstruowane z drewna, muszą być otoczone szczególną opieką przeciwpożarową. Bo nie ważne czy piękne, czy stare i rozwalające się, ogień pożera wszystko tak samo. Dożyliśmy jednak czasów, gdy drewno można zabezpieczyć przed pożarem. Pozwala to w spokoju i bez obawy przed ogniem tworzyć konstrukcje drewniane. Ale czy to na pewno działa? Czy to rzeczywiście jest możliwe, żeby drewno nie płonęło?

W Norwegii powstaje największy drewniany budynek na świecie. Jak podaje strona businessinsider.com.pl: „Firma Moelven chwali się, że buduje w tej chwili w Norwegii najwyższy drewniany budynek na świecie. Drewniana konstrukcja brzmi ciekawie, ale czy nie będzie tym samym łatwopalna? Firma twierdzi, że Mjøstårnet – bo tak nazywa się wspomniany budynek – będzie bezpieczniejszy od tradycyjnych konstrukcji stalowo-betonowych http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/drewno-konstrukcyjne-trojmiasto/. Mjøstårnet to jeden z najbezpieczniejszych budynków nad jeziorem Mjøsa, który może wytrzymać nawet rozległe pożary – mówi Even Andersen, konsultant ds. bezpieczeństwa pożarowego w Sweco Norge AS, firmie odpowiedzialnej za bezpieczeństwo pożarowe w budynku. Mjøstårnet ma mieć osiemnaście pięter i mierzyć będzie osiemdziesiąt jeden metrów wysokości. Firma twierdzi, że po oddaniu go do użytku w dwa tysiące dziewiętnastym  roku będzie najwyższym na świecie drewnianym budynkiem. Drewno jest materiałem łatwopalnym i do tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego siódmego roku zakazano budowy w Norwegii domów drewnianych wyższych niż trzy kondygnacje.” 

Nowy budynek ma być jednak ognioodporny, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii  glulam. Czyli konstrukcje budowlane zbudowane będą z klejonego drewna laminowanego. Konstrukcje z glulamu zachowują swoją nośność w razie pożaru. Są również użyte w takich odległościach, że nawet przy ich spaleniu, budynek nie zawali się.

 

Konstruktor budynku, nie daje gwarancji, że drewno się nie spali, nie jest więc ono ognioodporne. Zastosowana technologia, może uchronić drewno przed spaleniem, ale nie musi. Daje to jednak nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości, budowniczy będą tworzyli konstrukcje drewniane, całkowicie odporne na działanie ognia. Zapewne na przestrzeni kilkunastu lat powstaną lakiery ochronne, zupełnie nie przepuszczające ognia ani dymu. Dość może więc do pewnego paradoksu, gdzie przed ogniem chronić będzie się można w drewnianych, specjalnie polakierowanych i skonstruowanych budynkach, zupełnie chroniących przed ogniem. To co było słabością drewna, może się okazać jego największą siłą. Oczywiście są to tylko przypuszczenia, jednak patrząc na rozwój dzisiejszej nauki, bardzo realne. Zwiększyłoby to zapewne ilość  drewna wykorzystywanego do budownictwa. Konstrukcje drewniane, mogłyby stać się bardzo popularne, przez co zwiększyłoby się zapotrzebowanie na drewno jako surowiec budowlany. To natomiast stwarza ryzyko dość powszechnej i tak już dzisiaj wycinki lasów. A przecież o wiele szybciej lasy się wycina niż one rosną. Może zatem warto by pomyśleć nad modyfikacjami nasion, aby rosły o wiele szybciej. Pytanie, czy światowa nauka dojdzie do takiego poziomu, by wielkie drzewa wyrastały w kilka miesięcy http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/drewno-konstrukcyjne-wielkopolskie/? Kolejne pytanie czy naukowcy już o tym nie myślą, jak przyśpieszyć proces wzrostu drzew. Konstrukcje drewniane, niewątpliwie wymagają ogromnych ilości drewna. Jeśli świat nauki, zacznie ingerować, nawet w proces rośnięcia drzew, jaki wpływ może mieć to na środowisko naturalne? Czy nie zaszkodzi naturalnemu procesowi wzrostu roślin. Co może się stać, gdy rolnicy zamiast zboża i warzyw zaczną sadzić drzewa, by co roku je zbierać, bo to będzie bardziej opłacalne?

Oczywiście, są to daleko już bardzo daleko idące rozważania, jednak niekoniecznie niemożliwe. Świat nauki zaskakiwał nas już niejednokrotnie, nie raz uderzając w naturalny świat roślin i zwierząt. Aby temu zapobiec, może warto ograniczyć użytkowania drewna, do konstrukcji budowlanych. Ale czy wielkie firmy dążące do zarobku i sławy skończą tworzyć coraz to nowocześniejsze konstrukcje budowlane? Czy świat jest w stanie ich jakoś do tego przekonać? Wątpliwe. Obyśmy tylko za kilka lat nie obudzili się w świecie bez lasów, bez drzew i bez świeżego powietrza, bo dla całej naszej cywilizacji może okazać się to  zabójcze. Bo przecież drzewa dużo szybciej się ścina, niż sądzi, pielęgnuje i spokojnie czeka aż urosną. Zużycie drewna rośnie w takim tempie, że może niedługo zabraknąć nam czasu, na czekanie na drzewa. Może więc lepiej znaleźć inny materiał budowlany i zrezygnować z konstrukcji drewnianych. W imię dbania o naszą planetę, o nasze powietrze i o naszą szczęśliwą przyszłość.
Która , choć może czasem o tym zapominamy, w wielkim stopniu zależna jest właśnie od drzew.