Izolacja dachu

Izolacja dachu pianką PUR – pianka poliuretanowa posiada ciekawe właściwości użytkowe, które zwiększają zainteresowanie tą technologią izolacji dachu. Takie prace może przeprowadzić tylko wyspecjalizowana ekipa, która dysponuje odpowiednim sprzętem i posiada doświadczenie. Pianka PUR do termicznej izolacji dachu metodą natryskową ze względu na strukturę dzieli się na dwa rodzaje.

Pianka zamkniętokomórkowa polecana głównie do izolacji warsztatów przemysłowych, magazynów, przechowalni żywności, chłodni itp. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa ma mniejszą gęstość i wyższą przewodność cieplną (gorzej izoluje), ale ma jedną ważną zaletę paroprzepuszczalność (oddycha). Pianka otwartokomórkowa znacznie poprawia izolację akustyczną. Służy do izolacji dachu, poddaszy, stropów i ścian w budynkach mieszkalnych.

Dlaczego izolacja dachu pianką PUR?

Izolacja dachu https://ocieplanie-dachow.com.pl/ to proces, który automatycznie przekształca strych z niemieszkalnego w mieszkalny. Jednocześnie powierzchnia mieszkania zwiększa się prawie o wielkość pełnej podłogi, a takiego wzrostu nie należy lekceważyć. Izolacja dachu mansardowego pomoże bez wysiłku stworzyć kolejną przestrzeń życiową. Warto wspomnieć o innych dobrych powodach ocieplenia dachu – np. wyeliminowaniu jego ogrzewania zimą, co przeciwdziała tworzeniu się szronu, sopli, a w cieplejsze dni spadaniu śniegu z dachu. Tak więc procedura jest konieczna i użyteczna. Spośród zalet pianki poliuretanowej, odróżniającej ją od innych pianek izolacyjnych, warto podkreślić wysoką wytrzymałość podczas utwardzania.

Zalety izolacji dachu pianką poliuretanową

Zastosowanie pianki poliuretanowej do izolacji dachu https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ nie niesie za sobą żadnych konsekwencji dla zdrowia ludzi. Produkt jest bezpieczny, ponieważ nie wytwarza toksycznych substancji. Pianka PUR pozwala na szybkie ocieplenie dachu lub ścian (w ciągu jednego dnia). Natryskiwanie pianki poliuretanowej jest szczególnie często stosowane w starych budynkach. Ze względu na swoje właściwości nie pozwala na rozwój pleśni i grzybów, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w tego typu budynkach, dodatkowo pianka jest lekka, nie zajmuje dużo miejsca.

Być może dlatego jest stosowana nawet w pomieszczenia z niskim dachem oraz w miejscach, w których niemożliwe jest mocne obciążenie konstrukcji dachu. Natryskiwanie pianą nadaje się również do nowych budynków. Dodatkowo zastosowana pianka nie przesuwa się w przeciwieństwie do np. płyt z wełny mineralnej, więc nie ma niebezpieczeństwa, że po kilku latach użytkowania straci swoje właściwości. Dzięki jej zastosowaniu do izolacji dachu możliwe są znaczne oszczędności w ogrzewaniu pomieszczeń, w zależności od obiektu, nawet do 50%.

Jak nakładać piankę poliuretanową PUR do izolacji dachu?

Nakładanie pianki PUR do izolacji dachu wydaje się dość prostym zadaniem i to wtedy, gdy robią to doświadczeni wykonawcy. Nakładanie tego materiału wiąże się z natryskiem przy użyciu profesjonalnego agregatu podającego PUR pod ciśnieniem w kierunku izolowanego obszaru. Piana natychmiast zwiększa się ponad stukrotnie, a także bardzo szybko twardnieje.

Po przygotowaniu miejsca (sprzątanie, osuszenie), które należy ocieplić, zakłada się wieszaki, które służą do montażu płyt kartonowo-gipsowych, które będą montowane po spryskaniu pianką poliuretanową. Otwory okienne są również zabezpieczane folią. Prace przebiegają szybko, piankę można nakładać bezpośrednio na membranę. PUR szybko rozszerza się, tworząc gęstą warstwę. Samo natryskiwanie odbywa się od dołu do góry, zaczynając od krokwi.

Izolacja dachuWażne jest, aby podłoże pod izolację dachu przygotować metodą natryskową. W przypadku drewna należy sprawdzić jego wilgotność, jeżeli wilgotność jest powyżej 60% należy odłożyć izolację. W takim przypadku należy najpierw wysuszyć, na przykład zainstalować opalarki na strychu, aby móc rozpocząć pracę. Minimalna warstwa nakładana na elementy poddasza to 15 centymetrów, standard to 18 centymetrów. W przypadku braku miejsca można zastosować piankę zamkniętokomórkową, która ma podobne właściwości do otwartokomórkowej już przy grubości warstwy 10 cm. Ze względu na właściwości pianki poliuretanowej nie ma potrzeby stosowania membran paroprzepuszczalnych, choć niektórzy producenci oferują klientom zastosowanie membrany. Inwestor może jedynie nadzorować pracę zespołu, który będzie nakładał piankę. Kluczem do dobrej izolacji dachu jest zastosowanie takiej pianki, która szczelnie pokryje całą wymaganą powierzchnię.

Koszt jest ważnym czynnikiem izolacji dachu

Pianka PUR jest obecnie coraz częściej stosowana w budownictwie. Klienci od dawna doceniają jej właściwości, ale tylko cena powstrzymuje ich od korzystania z niej. W dzisiejszych czasach pomimo coraz lepszych materiałów ceny pianki i usług związanych z jej zastosowaniem spadają. Jednak zastosowanie pianki poliuretanowej to duży wydatek dla inwestora. Jednak zaleca się stosowanie PUR do izolacji dachu. Wysokie koszty związane z natryskiem pianki poliuretanowej to mit, 15 centymetrów pianki poliuretanowej to równowartość około 30 cm klasycznej izolacji z wełny mineralnej.