Główne powody, dla których udajemy się do stomatologa
Osoby ze zdrowymi i mocnymi zębami zazwyczaj nie decydują się odwiedzić gabinetu stomatologa poza ewentualnie corocznymi wizytami profilaktycznymi. Dzięki prawidłowej higienie jamy ustnej są w stanie zadbać o zdrowie swoich zębów. Istnieje jednak wiele powodów, dla których możemy zostać zmuszeni do szukania pomocy stomatologa. Zazwyczaj chodzi o ból zębów lub dziąseł, który może mieć różne źródła. Liczne choroby mogą nas dotknąć, nawet gdy właściwie dbamy o naszą jamę ustną. Warto zapoznać się najczęściej spotykanymi tego typu problemami.
Próchnica — główny wróg zdrowych zębów
Jest to choroba wywoływana przez bakterie rozkładające cukry i produkujące kwasy organiczne. W Polsce dotyka ona blisko 95 procent dorosłych. W wielu przypadkach jest ignorowana, co prowadzi do poważnych zniszczeń w naszym uzębieniu. Około 57 procent dorosłych Polaków powyżej 40. roku życia zmuszona jest do noszenia protez. Na szczęście jest to łatwo wyleczalne choroba, której można efektywnie zapobiegać. Wystarczy odpowiednio wcześnie rozpocząć działania pielęgnujące jamę ustną. Chodzi mianowicie o właściwe i regularne szczotkowanie naszych zębów przy użyciu pasty do zębów. Warto zainwestować produkt zalecany przez stomatologów. Chociaż w powszechnym mniemaniu to słodycze są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy, prawda jest nieco bardziej skomplikowana. Próchnica prowadzi do stopniowego odwapniania i rozpadu tkanek twardych zęba. Naukowcy wyznaczyli cztery główne czynniki odpowiedzialne za ten proces.
Co prowadzi do powstawania próchnicy?
Głównym winowajcą pozostają bakterie. Chociaż w jamie ustnej przeciętnego człowieka żyje niemalże 50 miliardów różnorodnych rodzajów bakterii, to większość z nich pozostaje dla nas zupełnie nieszkodliwa. Wyłącznie gatunki doskonale radzące sobie w kwaśnym środowisku i jednocześnie efektywnie rozkładające cukry stanowią realne zagrożenie dla naszego uzębienia. Stomatolodzy odkryli, że większość z nich stanowi część gatunku Streptococcus mutans. Duże ilości tych bakterii gromadzą się na powierzchni zębów i tworzą miękki, żółty nalot. Określany jest również mianem płytki nazębnej, która składa się z drobnoustrojów oraz organicznego podłoża ułatwiającego przyleganie do szkliwa. Główną pożywką tych bakterii stanowią węglowodany. Stomatolodzy zalecają ograniczyć spożywanie nie tylko słodyczy, ale również słodzonych herbatek i napoi.
Efektywne metody leczenia próchnicy
Najlepiej jest zapobiec powstawaniu próchnicy poprzez dbanie o higienę jamy ustnej. Regularne i dokładne szczotkowanie zębów powinno być dla nas czymś normalnym. Jeżeli już dojdzie do powstania próchnicy, to stomatolog może przeprowadzić zabieg remineralizacji. Sprawdzą się one jednak tylko w przypadku tak zwanej próchnicy początkowej. Możemy ją rozpoznać po białych lub ciemnych plamach na szkliwie. Stomatolog nie jest zmuszony do borowania naszych zębów. Po usunięciu wszelkiego odwapnienia pozostaje oczyścić dane miejsce oraz nałożyć na nie związek fluoru. Może on przybrać postać zarówno lakieru, jak i żelu. Zadaniem preparatu jest umożliwienie odbudowania uszkodzonego miejsca przez jonu fluorkowe, fosforanowe oraz wapniowe. Konieczne jest kilkukrotne przeprowadzenie zabiegu przez stomatologa. Z kolei plombowanie ma miejsce w przypadku wystąpienie ubytków spowodowanych próchnicą. Dentysta musi usunąć chorą tkankę, a następnie wypełnia powstały ubytek za pomocą plomby.
Czy ból żuchwy to dobry powód, aby odwiedzić gabinet dentystyczny?
Stosunkowo rzadko zdarza się, aby bolała nas nasza żuchwa. Zazwyczaj źródłem bólu są zęby lub ewentualnie dziąsła. Z tego powodu ból żuchwy zawsze należy traktować poważnie. Żuchwa to nic innego jak dolna szczęka, którą łączą z naszą czaszką stawy skroniowo-żuchwowe. Ból żuchwy stanowi przypadłość, która może wynikać nie tylko ze schorzeń o charakterze stomatologicznym. Choroby reumatyczne, kardiologiczne lub neurologiczne — wszystko to może przejawiać się tego typu bólem. Właśnie dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza. Stomatolog będzie w stanie zweryfikować, czy występuje u nas jakieś schorzenie stomatologiczne. W takim wypadku rozpocznie on proces leczenia. W przeciwnym razie będziemy wiedzieli, że trzeba udać się do lekarza innej specjalizacji.
Najczęstsze przyczyny bólu żuchwy
Zazwyczaj takiego bólu możemy zaznać po poważnym urazie mechanicznym, który powoduje pęknięcie lub złamanie szczęki. Zazwyczaj takiego urazowi towarzyszy ból podczas mówienia oraz jedzenia, opuchlizna i trudności z otwarciem ust. W każdym razie nie obejdzie się bez wizyty u lekarza, który zdiagnozuje stan naszej żuchwy. Zdecyduje czy konieczne jest unieruchomienie pękniętej kości za pomocą płytek lub specjalnych szyn. Czasami ból żuchwy może wynikać z zespołu Costena, czyli zespołu bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego. Chodzi o schorzenie, które powoduje przeskakiwanie żuchwy i sporę ograniczenie zakresu ruchu szczęki. Wynika to z wadliwego ułożenia żuchwy, które musi zostać poprawione przez ortodontę. Czasami może być konieczna korekta szczęki podczas operacji chirurgicznej.