Pocące się stopy – jak sobie radzić?

Pot – uciążliwy i nieprzyjemny. Towarzysz zmian hormonalnych, stresu, wysokich temperatur czy niewłaściwej diety. Pot jest nieodłącznym elementem życia. Od niego zależy właściwe funkcjonowanie systemu termoregulacji organizmu. Pocenie się może przybierać postać niezwykle intensywną, zaburzoną. Jej konsekwencją zwykle staje się zaniżona samoocena oraz wycofanie z życia społecznego. Z nadpotliwością – każdym jej rodzajem, można walczyć http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/korekta-wrastajaca-paznokcia/. Jak poradzić sobie z nadmiernym poceniem się stóp?

Dlaczego się pocimy?

Pot aż w 99% składa się z wody. Pozostały 1% to tłuszcze, sole, minerały, węglowodany, kwas mlekowy oraz mocznik. Organizm wydziela pot dla utrzymania równowagi termicznej. Pocenie się jest niezbędnym elementem procesów termoregulacyjnych. Sam w sobie pot jest bezwonny. Dopiero po pewnym czasie, w kontakcie z bakteriami znajdującymi się na skórze zostaje zmetabolizowany. Wtedy też zaczyna wydzielać woń określaną jako nieprzyjemna. To, jak intensywny jest zapach potu oraz ile go wydzielamy zależy od wielu czynników. Nadmierna potliwość może być uwarunkowana genetycznie. W dużej mierze zależy także od prowadzonego trybu życia oraz stosowanej diety. Stres, nerwy, pośpiech wzmagają pocenie się. Zaburzenia metaboliczne, a zwłaszcza zaburzenia hormonalne również wpływają na stopień potliwości.

Pocenie się stóp

Stopy to miejsce szczególnie narażone na problemy związane z nadpotliwością. Dlaczego? Na stopach znajduje się średnio około sześciuset gruczołów potowych przypadających na 1 cm2 skóry. Biorąc pod uwagę, że na innych częściach ciała, przykładowo na udach znajduje się ich około 100, liczba sześciuset wydaje się imponująca. 

Jak walczyć z nadpotliwością stóp?

Leczenie nadpotliwości stóp https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/pocace-sie-stopy/ sprowadza się zazwyczaj do stosowania specjalistycznych preparatów. Dobry podolog https://satin.pl/, który rozpoznaje przyczynę nadmiernego pocenia się, tworzy też indywidualne zalecenia dla pacjenta. Postępy w leczeniu zależą w dużej mierze od samego pacjenta i przestrzegania wskazówek otrzymanych od specjalisty. Niekiedy konieczna jest również konsultacja dermatologiczna dla szerszej oceny problemu. Pacjentom z nadpotliwością stóp poleca się stosowanie odpowiedniej diety, unikanie alkoholu, pikantnych potraw czy dużych ilości kawy. Nie bez znaczenia jest także rodzaj noszonego obuwia czy skarpetek. Zaleca się wybieranie obuwia z tworzyw naturalnych, wskazane są buty skórzane. Skarpetki nie powinny być syntetyczne, a przewiewne, najlepiej bawełniane http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/rekonstrukcja-plytki-paznokciowej/Czas trwania terapii, mającej na celu zniwelowanie nadpotliwości zależny jest od indywidualnych uwarunkowań. Pacjenci, którzy skrupulatnie trzymają się zaleceń, zwykle są w stanie poradzić sobie z problemem i jeśli nie całkowicie go wyeliminować, to na pewno sprowadzić do poziomu, w którym pocenie się stóp przestaje być uciążliwe.