Wypożyczalnia samochodów – jaki VAT?
Wynajem samochodów od pewnego czasu to pewny sposób na biznes. Rośnie zapotrzebowanie klientów (biznesowych i fizycznych) na tego rodzaju usługi, nic więc dziwnego, że rośnie również liczba firm, które takie usługi oferują. O ile, samo prowadzenie takiego biznesu nie powinno sprawiać większych problemów, to już kwestie księgowe związane z wypożyczaniem samochodów mogą przyprawić o lekki ból głowy. Takiej migreny na bawią się przede wszystkim osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z księgowością.
Kwestie rozliczenia VAT elektryzują wielu właścicieli firm. Oliwy do ognia dolewają sami pracodawcy, którzy lubią żonglować przepisami prawa w tej kwestii. Jedne ze zmian objęły również kwestie wysokości stawki VAT przy wypożyczaniu samochodów. Warto być na bieżąco z tymi zmianami, dlatego w tym artykule przybliżamy specyfikę stawki podatkowej w wypożyczalniach aut.
Rosnący popyt na auta na wynajem
W ostatnich latach obserwujemy znaczące zmiany społeczne mieszkańców miast, które mają ogromne przełożenie na poziom zainteresowania wynajmowanymi samochodami. Rosnące ceny parkingów, ubezpieczeń i serwisów samochodów powodują, że wielu ludziom posiadanie własnych czterech kółek po prostu się nie opłaca. Do tego dochodzi ograniczona liczba miejsc parkingowych i znacznie dłuższy czas dotarcia do pracy samochodem niż komunikacją miejską. Wszystko to powoduje, że mieszkańcy większych miast świadomie rezygnuje z samochodu, a korzysta z jego wynajmu, kiedy zachodzi potrzeba.
Podobne zmiany zachodzą również w mentalności organizacji i firm, które coraz częściej rezygnują z posiadania własnej floty samochodów na rzecz wynajmu aut. Dotyczy to zwłaszcza podmiotów, w które zatrudniają dużą liczbę handlowców. Ogromna rotacja na tego typu stanowiskach, a także zmieniające się zapotrzebowanie na takich pracowników sprawiają, że trudno nadążyć z dostosowaniem liczby pojazdów we flocie. Niezagospodarowany samochód generuje koszty, a uzyskanie nowego wymaga czas – problem ten rozwiązuje najem samochodów, gdzie w każdym momencie możemy zwrócić lub wynająć kolejny pojazd.
Pewny biznes – wypożyczalnia samochodów
Wypożyczalnie samochodów obecne są w zasadzie w każdym większym mieście. Przedsiębiorcy chętnie wchodzą w ten biznes ze względu na szanse powodzenia takiego projektu. Dlaczego tak się dzieje?
Rosnący popyt przekłada się na wyższe ceny, które gotowi są zapłacić klienci za wynajem samochodów. Mowa tutaj zarówno o klientach korporacyjnych, jak i osobach fizycznych zainteresowanych wynajmem auta. Wyższe opłaty przekładają się na wyższą rentowność przedsiębiorstw.
Kluczowym czynnikiem, który decyduje o sukcesie lub jego braku, w przypadku wypożyczalni samochodów w Szczecinie, jest wybór odpowiedniego segmentu, do którego adresowana będzie oferta firmy. W tej kwestii wybór jest całkiem spory. Z wypożyczalni samochodów korzystają klienci korporacyjni, którzy chętnie wynajmują kilkanaście samochodów miesięcznie. Daje to stabilne zyski i powoduje, że biznes jest opłacalny.
Wypożyczaniem aut zainteresowani są również turyści, którzy przyjeżdżają do konkretnego miasta na kilka dni. Popularność tego rozwiązania jest szczególnie duża w obszarach atrakcyjnych turystycznie – góry, morza i kurorty. W okresach wakacyjnych, opłaty za wynajem są wyższe, co pozwala uzyskać zysk na poziomie 300 – 400 złotych za jedną dobę wypożyczenia samochodu.
Wypożyczalnia samochodów – jak vat?
Każde wypożyczenie samochodu przez firmę, podatnik może zakwalifikować jako dany wydatek do kosztów podatkowych (tj. odliczyć podatek vat od wynajmu samochodu). To doskonała okazja na zbudowanie kosztów w firmie, które pozwolą płacić mniejszy podatek. Tutaj jednak pojawia się problem, z którym wielu przedsiębiorców sobie nie radzi. Dokładniej, ile mogą odliczyć vat od wynajmowanego samochodu osobowego?
Bezpośrednio w koszty wliczyć możemy jedynie czynsz za wypożyczenie samochodu. Jeśli nie zgłosimy samochodu do urzędu skarbowego (druk VAT-26), a także nie będziemy stale prowadzić kilometrówki dla celów VAT – zawiera szczegółowy stanu licznika – będziemy mogli odliczyć jedynie 50% wydatków związanych z autem. Analogicznie wygląda sytuacja, w której użytkujemy wynajmowane auto w celach mieszanych, czyli częściowo służbowych, a częściowo prywatnych – wówczas również możemy odliczyć tylko 50% podatku VAT.
Podobny dylemat pojawia się w momencie określania stawki VAT, która powinna obowiązywać podczas wynajmu samochodu. Co do zasady świadczenie usługi wynajmu samochodu jest opodatkowane podstawową stawką podatkową – 23%. Uwaga! Istnieje jednak możliwość świadczenia takich usług wynajmu samochodów osobowych wraz z kierowcą. W takiej sytuacji, usługodawca może skorzystać z obniżonej stawki VAT, która obecnie wynosi 8%. Zapis ten dotyczy również wynajmu autobusów lub autokarów z wyznaczonym do prowadzenia pojazdu kierowcą. Jak widać, przeszukując oferty wypożyczalni samochodów, wiele firm przewozowych chętnie korzysta z możliwości obniżenia stawki podatku VAT do 8%.