Jaki materac do łóżeczka?

Wybór materaca do dziecięcego łóżeczka nie jest kwestią, którą można zostawić na ostatnią chwilę. Noworodek, a później niemowlę, spędza w łóżeczku mnóstwo czasu. Zadbanie o jego bezpieczny, zdrowy sen stanowi więc jeden z priorytetów rodziców. Materac o odpowiedniej twardości i właściwym wypełnieniu pozwoli uchronić dziecko przed ryzykiem wystąpienia alergii i nie będzie obciążać rozwijającego się dopiero kręgosłupa dziecka. Jak dobrać odpowiedni materacyk? Jakie wypełnienie będzie najlepsze?

Materac do łóżeczka dziecięcego – nowy czy używany?

Kompletując wyprawkę dla nowego członka rodziny, wielu rodziców stara się oszczędzić i kupuje rzeczy używane. Wiadomo, dzieci tak szybko wyrastają, że nie zdążą zniszczyć ubrań czy przedmiotów codziennego użytku. To zasadniczo słuszne podejście nie sprawdza się jednak w odniesieniu do materacyka do dziecięcego łóżeczka. O ile bowiem łóżeczko jak najbardziej można odkupić od znajomych czy przyjąć od krewnych, których dziecko już wyrosło – o tyle materacyk trzeba kupić nowy.

Jaki materac do łóżeczka?Dlaczego? Po pierwsze, przemawiają za tym względy higieniczne. Nie jesteśmy w stanie w bezpieczny sposób usunąć wszelkich bakterii czy zarodników grzybów pleśniowych, które mogły rozwinąć się w jego wnętrzu w ciągu całego okresu użytkowania lub późniejszego przechowywania. Poza tym każdy materac ulega w czasie korzystania z niego mikro-odkształceniom. Takie zmiany kształtu mają wpływ na elastyczność wyrobu, pogarszając właściwości użytkowe materaca. Prawidłowe podparcie dla rozwijającego się kręgosłupa małego dziecka jest bardzo ważne. Dlatego nie warto ryzykować – lepiej zapłacić nieco więcej, ale zapewnić dziecku zdrowy i bezpieczny odpoczynek.

Jaki materacyk do łóżeczka noworodka?

Materac do łóżeczka noworodka powinien być dość twardy oraz niezbyt gruby. Szczególnie polecane są w tym przypadku materacyki z wypełnieniem kokosowym. Są one dość twarde, ale jednocześnie na tyle elastyczne i przewiewne, by zapewnić maluszkowi odpowiedni komfort snu i bezpieczeństwo.

Materace kokosowe są również rozwiązaniem polecanym przez pediatrów. Dzięki stosunkowo twardej strukturze, materac taki uniemożliwia maluszkowi „zapadanie się”, mogące zwiększać ryzyko uduszenia. Część specjalistów uważa, że zbyt miękkie materace zwiększają ryzyko wystąpienia syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej u najmłodszych dzieci. Dlatego też materac kokosowy jest rozwiązaniem najbezpieczniejszym. Oczywiście, należy zadbać również o odpowiednie pokrowce, z przewiewnej, naturalnej tkaniny o właściwościach antyalergicznych.

Materac dla niemowlaka – pianka czy włókna naturalne?

Zazwyczaj około 9 miesiąca życia materac w dziecięcym łóżeczku należy zmienić. Cienki i stosunkowo twardy materacyk noworodkowy jest wówczas wymieniany na inny, nieco grubszy, mniej twardy, za to bardziej elastyczny. To konieczne, ponieważ dziecko w tym wieku staje się dużo bardziej ruchliwe. Samodzielnie siedzi, wstaje, a łóżeczko przestaje być jedynie miejscem snu i odpoczynku. To właśnie w łóżeczku dzieci podejmują zwykle pierwsze samodzielne próby wstawania. Materac musi być więc na tyle elastyczny, by amortyzował upadki maluszka. I oczywiście wystarczająco wygodny, aby zapewnić niezakłócony sen w ciągu nocy.

Wiele rodziców, chcąc działać w duchu ekologicznym, wybiera materace z naturalnym wypełnieniem gryczanym. Niemniej jednak specjaliści uważają, że dość popularne materace gryczane nie są najlepszym wyborem. Wewnątrz takiego materaca mogą się bowiem rozwijać roztocza kurzu lub grodzic inne alergeny, a ich pozbycie się może być utrudnione. Z tego względu lepszy może być materac z pianki wysoko elastycznej, pokryty przewiewnym, antyalergicznym pokrowcem z włókien naturalnych. To korzystne rozwiązanie. Elastyczny, piankowy wkład materaca nie  chłonie wilgoci, przez co nie stanowi miejsca idealnego do rozwoju bakterii czy grzybów.  Z drugiej strony miękki, przewiewny pokrowiec pozwala skórze dziecka oddychać, zapewniając miłą dla skóry, przyjemną w dotyku powierzchnię. Takie połączenie zapewnia wystarczającą amortyzację, elastyczność, a jednocześnie stabilność i higienę materaca.

Jak dbać o materac do dziecięcego łóżeczka?

O materacyk do dziecięcego łóżeczka należy odpowiednio dbać. Ważne jest jego regularne wietrzenie i odkurzanie, zwłaszcza w przypadku materacy  z wypełnieniem z włókien naturalnych (np. kokosa).  Częste odwracanie na drugą stronę natomiast przeciwdziała odkształceniom struktury.

Oczywiście, niezmiernie ważne jest częste pranie pokrowców zewnętrznych. Dziecko spędza w łóżeczku mnóstwo czasu, więc pościel i pokrowce materaca należy prać naprawdę często, w środkach piorących używanych do prania ubranek dziecięcych. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie pokrowce antyalergiczne z olejkami eterycznymi. Zawartość olejków w tkaninie zmniejsza tempo rozwoju rozmaitych patogenów, w tym roztoczy kurzu. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre dzieci mogą być uczulone na te właśnie olejki, z tego względu należy zachować szczególna ostrożność. Lepszym rozwiązaniem jest po prostu zaopatrzenie się w kilka pokrowców z włókien naturalnych na zmianę i częste ich pranie.

Podsumowując – zdrowy sen dziecka jest tym, na czym nie warto oszczędzać. Warto zainwestować w nowy, dobrej jakości materac, odpowiedni do wieku dziecka. Noworodki skorzystają  z dobrodziejstw twardego materacyka kokosowego, a niemowlęta – z elastycznej pianki. Przy odpowiedniej pielęgnacji materaca, zapewni on dziecku dobry, zdrowy sen i uchroni przed występowaniem alergii.