Nowoczesne maszyny rolnicze

W obecnych czasach ciężko nawet wyobrazić sobie gospodarstwo rolne bez maszyn rolniczych. Proces automatyzacji wpływa na szybkość wykonywanych prac i ich zakres. Dystrybucja nasion, zbieranie ziaren, pielęgnacja roślin – przebiegają sprawniej, zajmują mniej czasu dzięki maszynom rolniczym, mogą przebiegać sprawnie i wpływać na produkcję rolną. 

Plusy nowoczesnych maszyn rolniczych

Ktoś, kto rzadko bywa na wsi i w końcu zdecyduje się pojechać na agro-wakacje lub do rodziny na urlop, jest bardzo zaskoczony  ilością maszyn rolniczych, automatyzacją i informatyzacją gospodarstw.  Polska wieś przeszła metamorfozę, postawiła na nowoczesność, wydajność, bezpieczeństwo i komfort pracy. Specjalizacja maszyn rolniczych zwiększa ich użyteczność i wydajność.  Prosta obsługa to kolejna ceniona zaleta nowoczesnego sprzętu rolniczego.  Kolejnym ogromnym plusem maszyn rolniczych jest precyzja działania, dzięki której zwiększają się plony.

Najczęściej kupowane maszyny rolnicze

Od dekad najczęściej wykorzystywanymi w rolnictwie maszynami są: ciągnik i kombajn.  Przez lata zmieniał się ich wygląd, moc, wydajność, a konstruktorzy dodawali nowe funkcje. Ciągnik i kombajn to tradycja, maszyny rolnicze nieodłącznie związane  z pracą na roli. Młody rolnik, który przejmuje gospodarstwo po rodzicach lub zakłada swoje, zaczyna inwestować w maszyny rolnicze, bez których nie poradzi sobie z pracą.  Pierwszymi zakupami są ciągnik i kombajn – bez nich nie jest możliwe czerpanie zysków z uprawy ziemi.  Uprawa ziemi musi być wydajna. O osiąganiu jak najwyższych plonów wspierają rolników kombajny zbożowe, które wykorzystuje się koszenia zbóż, młócenia oraz transportu plonów. Przy ich pomocy zbiera się wszystkie zboża. Kombajny to maszyny rolnicze cechujące niskimi kosztami eksploatacji. Należy je dobierać o rodzaju uprawianych roślin – inne są kombajny do zboża, inne do ziemniaków. Absolutną podstawą w gospodarstwie jest ciągniki, które wykorzystuje się jako napęd dla innych maszyn niezbędnych w rolnictwie. Ciągniki to sprzęt uniwersalny. Można je wykorzystać do pracy na polu, ogrodzie lub w lesie. Siewniki to maszyny rolnicze, które przyczepia się do ciągników w celu wysiewu nasion. Ich użycie nie tylko ułatwia prace siewne, ale także pozwala uzyskać pożądane rozmieszczenie roślin, co też zwiększa plony i zadowolenie rolnika z efektów swojej pracy. Chwasty na polu, w sadzie, szklarni lub w ogrodzie to spory problem dla właściciela upraw. Dlatego warto zainwestować w pielniki – ekologiczne narzędzia, które stopniowo zastępują opryskiwanie roślin.  Jednak opryskiwacze cały czas cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród rolników, ponieważ zwalczają nie tylko chwasty, ale także znacznie groźniejsze pasożyty i grzyby. W mniejszych gospodarstwach  wystarczą opryskiwacze ręczne, natomiast wśród rolników gospodarujących na dużych połaciach terenu, przydadzą się wydajniejsze i wygodniejsze opryskiwane. Na rynku dostępne następujące rodzaje opryskiwaczy: polowe zaczepiane i zawieszane, sadowe i ogrodnicze, ULV oraz samojezdne.

Społeczna presja na wydajność produkcji rolnej

Od współczesnych rolników społeczeństwo oczekuje dużo więcej niż 20 lat temu.  Ogromne potrzeby konsumpcyjne sprawiają, że klienci oczekują większej produkcji żywności i coraz częściej zwracają uwagę na jej jakość.  Używając maszyn rolniczych, producenci żywności zwiększają wydajność produkcji i zaspokajają potrzeby rynku.  Ogromną rolę w zwiększaniu wydajności produkcji rolnej mają środki unijne i liczne krajowe programy dla rolników, dzięki którym osoba pracująca w rolnictwie ma możliwość uzyskania dotacji na zakup maszyn rolniczych, nasion, pasz i sadzonek. Rolnicy przyznają, że swój park maszynowy modernizują dzięki funduszom europejskim i krajowym.

Asortyment kombajnów

Rolnik, który uprawia zboże, ziemniaki, buraki powinien posiadać kombajn, bez którego zarządzanie wielohektarowym polem jest praktycznie niewykonalne. Za pomocą kombajnu zbiera się zboże, ziemniaki, cebulę, marchew, buraki cukrowe. Kombajn do ziemniaków oraz kombajn do buraków wstępnie oczyszczają warzywa. Zakup kombajnu jest opłacalny w każdym, dużym gospodarstwie, ponieważ jest to inwestycja na lata, a omawiany sprzęt jest przedmiotem pierwszej potrzeby podczas zbiorów. Na rynku działają także firmy wypożyczające kombajny. Firma zewnętrzna przyjeżdża do wynajmującego ze sprzętem i w ciągu kilku dni wykonuje zlecenie. Rolnik nie musi martwić się o koszty eksploatacji maszyny ani brać kredytu na zakup kombajnu. Praktykowane jest także kupowanie kombajnu wspólnie przez rodzinę, która mieszka w niewielkiej odległości od siebie lub pomiędzy sąsiadami.

Problemem przy zakupie maszyn rolniczych jest ich cena. Dlatego też spora grupa rolników kupuje używany sprzęt. Kupowanie nowego sprzętu ma sens wtedy, kiedy rolnik jest posiadaczem bardzo dużego gospodarstwa  i zależy mu na komforcie pracy i osiąganiu jak najwyższych plonów. Unowocześnianie gospodarstwa rolnego to inwestycja rozłożona w czasie na wiele lat i etapów.