W jaki sposób działa szkoła językowa?
Znajomość języków obcych stanowi dla wielu osób przepustkę do lepszej pracy i lepszych zarobków. Niemniej jednak doskonale wiemy, że nie sposób nauczyć się w zwykłej szkole języka na poziomie zaawansowanym. Dlatego też chętnie wybieramy się na zajęcia do szkół językowych. W jaki sposób działają szkoły języków obcych? Odpowiadamy.
Nauka jak w normalnej szkole
Nazwa “szkoła językowa” nie wzięła się z przypadku. Otóż jej celem jest nic innego, jak nauczenie uczestników zajęć języka obcego. Dlatego też uczestniczą oni w zajęciach, które nieco przypominają normalne lekcje szkolne. Oczywiście wszystko zależy od charakteru szkoły językowej. Niektóre, na przykład dedykowane dzieciom, nie prowadzą zajęć klasycznie, w szkolnych ławkach. Niemniej jednak musimy przygotować się na to, że w szkole językowej czeka nas sporo nauki. Nauczyciele prowadzą zajęcia tak, aby uczniowie mieli jak najmniej do zrobienia w domu. Tym samym zależy im, aby jak najwięcej zapamiętali z zajęć. Niestety, bez pracy własnej nie uda nam się dobrze nauczyć języka obcego.
Prywatna placówka
Szkoła językowa to nic innego, jak prywatny podmiot gospodarczy. Oznacza to, że za zajęcia z nauczycielem musimy zapłacić według cennika szkoły językowej. Sam cennik kursów językowych jest bardzo zróżnicowany. Wszystko zależy od tego, czy wybieramy nauczanie metodą klasyczną, czy może zależy nam na bardziej innowacyjnych technikach. Co więcej, cena zależy również od języka, jaki sobie wybierzemy. Najtańszy jest język angielski lub niemiecki, a także języki romańskie (włoski, hiszpański, francuski). Więcej zapłacimy za języki egzotyczne (chiński, japoński) oraz skandynawskie. Powodem jest fakt, iż o ile nauczycieli angielskiego jest bardzo dużo, o tyle trudniej jest znaleźć nauczyciela na przykład języka szwedzkiego. Jeśli decydujemy się na zajęcia indywidualne, to będziemy musieli zapłacić więcej, niż w przypadku zajęć grupowych. Im bardziej zaawansowanego języka chcemy się uczyć, tym kurs będzie droższy. Najdroższe są kursy specjalistyczne, na przykład z zakresu języka biznesu.
Kto uczy w szkole językowej?
Wiemy już, w jaki sposób szkoła językowa wycenia swoje kursy oraz jak one, mniej więcej, wyglądają. Pora odpowiedzieć na pytanie, kto może uczyć w szkole językowej? Otóż w tym przypadku jest nieco inaczej, niż w normalnej szkole. Tam bowiem każdy nauczyciel musi posiadać przygotowanie pedagogiczne. W szkole językowej może uczyć każdy, kto zna język obcy. Oczywiście wiele placówek wyznacza pewne kryteria przyjęć swoim nauczycielom. Niektóre z nich wymagają przygotowania pedagogicznego i doświadczenia w zawodzie nauczyciela. Niemniej jednak nie zawsze spotkamy się z takim wymogiem. Brak posiadania jakichkolwiek uprawnień dotyczy w szczególności native speakerów. Ich atutem jest fakt, iż znają oni język obcy od podszewki. Mogą oni prowadzić na przykład konwersacje, które nie wymagają żadnych umiejętności przekazywania wiedzy. Niektóre szkoły językowe stawiają jednak na profesjonalistów i chcą, aby uczyli w nich najlepsi. W praktyce jednak w wielu szkołach językowych jako nauczycieli spotkamy studentów filologii obcej. Powód? Są oni “tani” w utrzymaniu i często zgadzają się na to, aby pracować w ramach umowy zlecenia.
Nie tylko dla klientów indywidualnych
W tradycyjnym ujęciu szkoły językowe świadczyły usługi na rzecz osób fizycznych. Dziś jednak zaczynają one uczyć również grupy zorganizowane. Ich oferta skierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w umiejętności językowe swoich pracowników. Kursy językowe dla firm stają się coraz popularniejsze. Niemniej jednak nie opłaca im się zatrudniać nauczyciela, od którego musieliby odprowadzić składki oraz podatek. O wiele lepiej jest rozliczyć szkolenie językowe dla firm na zasadach B2B. Nauczyciel najczęściej przyjeżdża do siedziby firmy w ustalonym terminie. Z oferty szkół językowych chętnie korzystają także jednostki organizujące na przykład warsztaty językowe lub półkolonie.
Szkoła szkole nierówna
Każda szkoła językowa ma dla nas nieco inną ofertę. Są to prywatne placówki, które same regulują zakres świadczonych usług. Zwykle w większych miastach znajdziemy szkoły, które oferują różnorodne firmy zajęć. Możemy się w nich uczyć większej liczby języków, w tym także egzotycznych. W mniejszych miejscowościach musimy zazwyczaj zadowolić się tradycyjnymi językami. Możemy uczyć się angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego czy języków romańskich. Pamiętajmy, że ceny w mniejszych miejscowościach zazwyczaj są niższe, niż w dużych miastach. Niemniej jednak w umiejętności językowe powinniśmy inwestować jak najwięcej. Pozwalają one znaleźć lepszą pracę, a nawet poszukać szczęścia poza granicami kraju. Warto pamiętać, że do szkoły językowej uczęszcza się latami. Dopiero po kilku semestrach nauki możemy powiedzieć, że znamy język obcy przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Tymczasem do pracy zwykle potrzebna jest nam zaawansowana znajomość języka obcego. Warto również zainwestować w kursy języków specjalistycznych, na przykład biznesowego czy prawniczego.