Jakie cechy powinny mieć laptopy do pracy?

Współcześnie komputery stacjonarne odchodzą powoli na dalszy plan, natomiast większe znaczenie zyskują laptopy. Wynika to z tego, że określone urządzenie zapewnia większą swobodę działania. Dzięki temu człowiek jest bardziej mobilny. Jednakże, gdy chcemy wybrać odpowiedni laptop do pracy, musimy uwzględnić szereg parametrów.

Czym powinien charakteryzować się laptop do pracy?

Laptopy do pracy powinny być solidne, a co najważniejsze zapewniać znacznie większą funkcjonalność niż komputery przeznaczone do rozrywki. Taki sprzęt musi być wydajny i pozwalać na wielozadaniowość. Urządzenie powinno zapewniać skuteczną obsługę specjalistycznego oprogramowania. Idealny laptop do pracy musi wyróżniać się pod względem lekkiej i wytrzymałej konstrukcji, mobilności, czyli długiej pracy na baterii, łączności bezprzewodowej, dysku twardego i RAM.

Konstrukcja laptopów do pracy

W przypadku laptopów do pracy obudowa powinna być wykonana z dobrej jakości tworzywa sztucznego bądź metalu. Dzięki temu urządzenie sprawdzi się w różnych warunkach. Dobrze będzie, gdy sprzęt wyposażony zostanie w wodoodporną klawiaturę.

Warto podkreślić, że laptopy do pracy powinny być lekkie. Jest to ważne ze względu na częste przenoszenie maszyny. To sprawi, że określone działanie będzie wygodne i komfortowe. Dzięki temu praca zdalna będzie bezproblemowa.

Długi czas pracy na baterii

Laptopy do pracy muszą także pozwolić na długą pracę na naładowanej baterii. Jest to bardzo ważne. Dzięki temu użytkownik nie musi przejmować się tym, że komputer za chwilę się rozładuje. Jest to parametr umożliwiający duża mobilność. Dzięki temu można pracować wszędzie nawet pod palmami i nie przejmować się rozładowanym laptopem.

Złącza i łączność bezprzewodowa

Warto podkreślić, że laptopy przeznaczone do pracy muszą oddawać do dyspozycji osoby korzystającej z urządzenia pełną paletę gniazd wejścia i wyjścia. Najważniejsze komponenty to USB 3.0, a także USB 2.0. Jednakże nowoczesne urządzenie, które sprawdzi się podczas pracy w biurze powinno mieć porty HDMI lub VGA. Jest to rozwiązanie, które pozwala na podłączenie zewnętrznego monitora. Dzięki temu możemy bez problemu powiększyć obszar roboczy, co bezpośrednio przekłada się na efektywność pracy.

Dobre uzupełnienie tego parametru, stanowią szerokie opcje łączności bezprzewodowej z szybkim Wi-Fi. Karta sieciowa może być uzupełniona, o powszechnie stosowaną technologię Bluetooth, która pozwoli na skuteczne połączenie się ze smartfonem bądź urządzeniem takim jak myszka bezprzewodowa.

Dysk twardy oraz RAM

Ważnym komponentem jest pamięć operacyjna RAM. Im większa, tym lepiej. Dzięki temu użytkownik będzie mógł dobrze wykorzystać potencjał, który ukryty jest w środku komputera. Do szybkiej pracy potrzebny jest również odpowiedni dysk twardy. Współcześnie sprawdzają się dyski SSD. To zapewnia szybki transfer. Co więcej, charakteryzują się one również niezawodnością. Istotne jest także to, że komponenty ulegają mniejszemu nagrzewaniu. Zapewniają także cichą pracę. Jednakże laptopy do pracy wyposażone w takie dyski są niestety droższe.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego laptopa do pracy?

Laptopy do pracy zdalnej powinny być wyposażone w system operacyjny Windows 10 Pro, Windows 8.1 lub Windows 7 Professional. Są to edycję, które pozwalają na profesjonalne zastosowania.

Ważny jest także ekran, a przede wszystkim parametry takie jak przekątna, rozdzielczość, a także powłoka ekranu. Lekkie laptopy do pracy najczęściej mają 12,5 13,3 lub 14-calowy ekran. Jednakże na rynku dostępne są również większe modele.

W przypadku rozdzielczości najczęściej spotyka się 1920×1080 pikseli, a więc Full HD. Dzięki temu otrzymujemy dość duży obszar roboczy. Zwracamy także uwagę na powłokę ekranu. Błyszcząca zapewnia żywsze kolory. Matowa także ma pewne korzyści. Zdecydowanie lepiej sprawdza się podczas pracy w terenie. Wówczas padające promienie słoneczne nie są dużym problemem.

Ile pamięci powinny mieć laptopy do pracy?

Minimalna wartość, jeżeli chodzi o pamięć w laptopie to 8 GB pamięci RAM. Zdajemy sobie sprawę z tego, że 16 GB da jeszcze lepsze możliwości pracy. W tym przypadku będzie można płynnie pracować na wielu uruchomionych aplikacjach. Warto zakupić taki produkt, w którym pamięć można rozszerzać. Wówczas zakup początkowy będzie tańszy, natomiast w miarę potrzeb parametry urządzenia będzie można poprawić.

Jaki dysk będzie odpowiedni do laptopa do pracy?

Laptopy do pracy powinny mieć także właściwy dysk. Dużą niezawodność i szybszą pracę systemu operacyjnego zapewni dysk SSD. Alternatywą będzie może okazać się dysk SSHD, który jest dyskiem hybrydowym. Jest to element, który w tej samej cenie może zapewnić większa pojemność. Jednakże ucierpi na tym wydajność i niezawodność.

Dodatkowe parametry laptopów do pracy

Odpowiedni laptop do pracy musi również dbać o bezpieczeństwo plików, które przechowywane są na dysku twardym urządzenia. W związku z tym warto zadbać o dodatkowe elementy zabezpieczające. Takie działanie czytnik linii papilarnych.