Przesiewacze wibracyjne do kruszywa

Maszyny przeznaczone do rozdzielania materiałów sypkich na frakcje według wielkości cząstek są najczęściej nazywane przesiewaczami. Dzieje się tak, ponieważ używane urządzenia grzechoczą i wibrują podczas pracy. Jednak przesiewanie mechaniczne nie jest jedyną zasadą stosowaną do rozdzielania mieszanin. Dlatego w szerszym znaczeniu przesiewacz wibracyjny do kruszywa jest urządzeniem do klasyfikacji składników mieszanin według wielkości, gęstości i stanu skupienia.

Przesiewacze wibracyjne: klasyfikacja

Tradycyjną zasadą działania przesiewaczy wibracyjnych do kruszywa jest przesiewanie materiału przez sita o określonych rozmiarach oczek. Maszyny, różnią się kształtem i charakterem ruchu, położeniem powierzchni przesiewania i stanem fazowym materiału. Głównym korpusem roboczym jest sito płaskie lub w inny sposób – pokład. Sito składa się ze sztywnej ramy i naciągniętych na niej sznurków drucianych lub blachy ze szczelinami. Podczas ruchu mniejsze cząstki wpadają do otworów siatki i są wybierane, jako gotowy produkt, duże trafiają do rozładunku. Aby oddzielić wiele frakcji na raz, w jednostkach zainstalowano kilka sit. Tak, więc ekran dwupokładowy ma dwa ekrany, jeden nad drugim. Górne komórki są większe, dolne mniejsze. Taka jednostka wytwarza trzy frakcje produktu.

Przesiewacze wibracyjne do kruszywa

To najpopularniejsza maszyna do oddzielania materiałów. Przesiewacze wibracyjne mobilne działają znacznie wydajniej niż stacjonarne. Centralna część ruchomej ramy przesiewacza wibracyjnego jest połączona z mimośrodem i wykonuje ruchy okrężne. Końce przymocowane sprężynami do nieruchomej ramy poruszają się eliptycznie. Ta konstrukcja ma wadę: źle wyważone ruchy pokładu przyspieszają zużycie konstrukcji. Ale dobrze zorganizowane ruchy zapewniają znaczne korzyści.

Podczas pracy z dużą prędkością częstotliwość drgań sit jest wyższa niż naturalna częstotliwość drgań konstrukcji. Zapobiega to rezonansowi. Sita uderzają w materiał od dołu z dużym przyspieszeniem. Duże kawałki szybują, jakby wisiały w warstwie pseudo płynnej, a małe wpadają przez komórki. Zwiększa to produktywność, zapewnia pełną i wysoką dokładność separacji. Przesiane od 85 do 90%. Dodatkowo drgania eliptyczne przesuwają materiał z wlotu sita do wylotu sita. Pozwoliło to na stworzenie wysokowydajnych maszyn. Na przykład przesiewacze wibracyjne 2 jak i 3 frakcyjne stanowią wyjątkowe połączeniem wydajności jak i mobilności. Szybka wymiana sit powoduje, że te maszyny są niezwykle wszechstronne.  

Co trzeba wiedzieć o przesiewaczach wibracyjnych do kruszywa?

Przesiewacze wibracyjne do kruszywaPrzesiewacze wibracyjne do kruszywa typu PWK są dedykowane do selekcji materiałów zarówno o średnim jak i drobnym uziarnieniu. Ich cechą charakterystyczną jest zawieszone bądź podparte rzeszoto, które wykonuje ruch swobodny drgający o trakcji kołowej wywołanej napędem bezwładnościowym. W zależności od złożonego u producenta zamówienia, przesiewacze PWK mogą zawierać pokłady sit: składanych, blaszanych a także harfowych, jak również poliuretanowych lub gumowych. Co powodują drgania i pochylenie pokładów przesiewacza? To mocny podrzut, przesiewanie oraz transport. Zamawiający ma możliwość wybrania konstrukcja łączonej przy pomocy śrub wytrzymałościowych bądź też lub złączy.

Przesiewacz wibracyjny do kruszywa PWB 40

To urządzenie przeznaczone do przesiewania gruzu, piasku, ziemi, węgla oraz wielu innych sypkich materiałów.

Cechy przesiewacza do kruszywa:

  • Maszyna została wyposażona w wydajny silnik elektryczny – 400V o mocy 1.5kW
  • Przesiewacz wibracyjny posiada dwa pokłady sit o wymiarach 1×1,5m .
  • Powierzchnia przesiewająca sit to 3m2.

Mobilność urządzenia oraz jego duża produktywność a także nieduże wymiary dają możliwość prostego transportowania przesiewacza w każde miejsce. Wydajność przesiewania jest uzyskiwana dla: kompostu, zrębków drewna, gliny, żwiru. Czym wyróżnia się przesiewacz wibracyjny do kruszywa PWB 40? Sita tego urządzenia zostały wyposażone w naciąg wzdłużny, wymiana sit jest niezwykle łatwa, ponieważ wystarczy odkręcić trzy śruby na każde sito.

Przesiewacz wibracyjny do kruszywa PWB 40 – 3F

To urządzenie jest rozszerzeniem przesiewacza opisanego powyżej (PWB-40) z możliwością rozdzielenie materiału przesiewanego na 3 frakcję. Czym cechuje się to urządzenie? Producent wyposażył ten model przesiewacza wibracyjnego do kruszywa w przenośnik taśmowy a także wysokiej jakości osłony zsypowe. Dzięki temu pierwsza frakcja odzianego materiału trafia na tył przesiewacza, natomiast druga frakcja jest odrzucana na bok przesiewacza. Trzecia frakcja trafia do wnętrza urządzenia.

Dobrze dopracowana geometria przesiewaczy wibracyjnych do kruszywa i wyważone silniki elektryczne wraz z dostarczoną konstrukcją nośną zapewniają zwiększoną izolację drgań, dzięki czemu przesiewacze nie przenoszą nadmiernych drgań na podłoże. Specjalna rama i solidna konstrukcja zapewniają długą żywotność urządzeń. Zamawiając przesiewacze wibracyjne do kruszywa PWB 40 i PWB 40 – 3F u producenta maszyn można zamówić urządzenia z innym zestawem sit. Ponadto producent zapewnia możliwość leasingowania urządzeń poprzez Europejski Fundusz Leasingowy lub Idea Getin Leasing.