Z chorobą zwyrodnieniową stawów do ortopedy w Szczecinie

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest patologicznym stanem stawów, charakteryzującym się zwyrodnieniem tkanki chrzęstnej i leżącej pod nią kości. Tkanka chrząstki stawowej jest niszczona i przerzedzania, co prowadzi do silnego bólu, obrzęku i deformacji stawu. Choroba jest powszechna wśród osób w wieku dojrzałym, a zwłaszcza w starszym wieku. Najczęściej choroba wpływa na stawy kolanowe, biodrowe i barkowe. W takim przypadku może to dotyczyć jednego stawu, a także kilku naraz. Jeśli wystąpią objawy choroby, mieszkańcy Pobrzeża Szczecińskiego mogą zwrócić się o pomoc do ortopedy, Szczecin jest miejscem pracy specjalisty. Zbyt późne rozpoczęcie leczenia może prowadzić do całkowitej utraty funkcji motorycznych stawów i niepełnosprawności.

Objawy chorobowe, które powinny skłonić do wizyty u ortopedy w Szczecinie

W zależności od charakteru choroby lekarze rozróżniają pierwotne i wtórne zwyrodnienie stawów. Pierwotna może być predyspozycja genetyczna, a także wrodzone patologie. Wtórne rozwija się w przypadku urazu stawów, ropnego zapalenia, chorób autoimmunologicznych, chorób endokrynologicznych,  osteoporozy itp. Symptomy choroby zwyrodnieniowej stawów zależą od ciężkości choroby. Zwyczajowo wyróżnia się 3 stopnie, które wymagają konsultacji i leczenia zaleconego przez ortopedę w Szczecinie https://ortho-expert.pl:

  • 1 stopień objawia się bólem stawów. Jednak w pierwszych etapach ból pojawia się tylko podczas wysiłku fizycznego i z reguły przechodzi w spoczynku. Jeśli chodzi o mięśnie okołostawowe są one osłabione, ale nadal wykonują swoje funkcje (w celu zapewnienia ruchomości stawów).
  • 2 stopień daje odczucia bólowe nie tylko podczas wysiłku fizycznego, ale także podczas normalnego chodzenia. Z powodu zmiany składu płynu maziowego chrząstka stawowa otrzymuje niewystarczającą ilość składników odżywczych i zaczyna się zapadać. Ze względu na zwiększony nacisk na krawędziach kości pojawiają się osteofity (naroślą kostne).
  • 3 stopień to najcięższa postać choroby, której towarzyszy poważne odkształcenie stawu, skrócenie jego więzadeł i znaczny spadek funkcji motorycznej (do całkowitego unieruchomienia). W takim przypadku ból występuje nawet w spoczynku. Ból może zmieniać swoją intensywność w zależności od pory dnia, warunków pogodowych, intensywności ruchów i pozycji stawu.

Jakie badania diagnostyczne zaleca ortopeda w Szczecinie?

Początkowe etapy choroby zwyrodnieniowej stawów minimalizują dyskomfort i dobrze reagują na leczenie zachowawcze. Z tego powodu ważne jest, aby skonsultować się z ortopedą w Szczecinie w odpowiednim czasie, nawet przy pierwszym pojawieniu się bólu w stawach. Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawów odbywa się na podstawie obrazu klinicznego. W tym przypadku określa się charakter i lokalizację bólu, cechy jego objawów i formę występowania. Aby potwierdzić diagnozę, ortopeda może zalecić następujące badania:

  • Ogólna i biochemiczna analiza krwi
  • Badanie wskaźników mazi stawowej
  • USG
  • MRI
  • Radiografia
  • Artroskopia (wziernikowanie wnętrza stawów).

Profesjonalizm ortopedy w Szczecinie https://ortho-expert.pl/artroskopia-szczecin/ i wysoka dokładność sprzętu diagnostycznego pozwalają nie tylko postawić prawidłową diagnozę, ale także ustalić stadium choroby i możliwą przyczynę jej wystąpienia (w celu dalszego wyeliminowania czynników prowokujących i zapobiegania nawrotowi).

Leczenie zalecane przez ortopedę

Leczenie opracowywane jest indywidualnie w zależności od stadium choroby, przyczyn i lokalizacji zmiany. W początkowej fazie choroby zwyrodnieniowej stawów, jego głównym celem jest spowolnienie mechanizmów niszczenia chrząstki i złagodzenie bólu.

Główne metody leczenia to:

  • Fizjoterapia. W przypadku zwyrodnienia stawów można stosować laseroterapię, magnetoterapię, leczenie ultradźwiękowe, elektrostymulację, ultrafonoforezę itp.
  • Ćwiczenia fizjoterapeutyczne. Ortopeda opracowuje indywidualny schemat ćwiczeń gimnastycznych, pozwalający wzmocnić mięśnie okołostawowe, unikając silnego obciążenia uszkodzonego stawu.
  • Zastrzyki. Chondroprotekcyjne leki ortopeda wstrzykuje w obszar stawu, stymulując przywrócenie sprawności chrząstki stawowej.
  • Dieta. Szybkość odbudowy uszkodzonego stawu zależy od diety pacjenta. Przestrzeganie diety pomoże uniknąć otyłości i niedoboru substancji ważnych dla organizmu.
  • Leczenie objawowe. Ortopeda może przepisać leki w celu złagodzenia bólu, zmniejszenia stanu zapalnego i obrzęku.

Leczenie chirurgiczne

W późnych stadiach choroby zwyrodnieniowej stawów lub w przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, ortopeda w Szczecinie z Ortho Expert może zalecić leczenie chirurgiczne – endoprotetykę. Wymiana stawu polega na zastąpieniu uszkodzonego stawu indywidualnie dobraną protezą. Metoda jest najbardziej skuteczna, ponieważ całkowicie eliminuje ból podczas ruchów i przywraca ruchomość stawów.

Po założeniu endoprotezy chory może już następnego dnia wrócić do pełnego życia bez odczuwania bólu. Pacjent wraz z lekarzem prowadzącym wybiera rodzaj protezy i jej materiał. Uwzględnia to indywidualne cechy ciała. Po operacji ortopeda udziela wszelkich niezbędnych zaleceń dotyczących szybkiego powrotu do zdrowia i dokładnie monitoruje skuteczność leczenia.