Jaka biżuteria do ślubu? Wybierz mądrze

Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu większości ludzi. Ogromny stres, jaki towarzyszy tej okazji jest związany z tym, że nie mamy potrzebnego doświadczenia i nie wiemy jak się przygotować. Jednym z elementów, o który musimy zadbać, aby dobrze wypaść, jest biżuteria.

Musimy wpierw wiedzieć, co tak naprawdę możemy ubrać do ślubu i jakie rzeczy będą nam potrzebne, aby nasza biżuteria spełniła oczekiwania. Podstawową sprawą będzie to, czy jest jakaś część biżuterii, która może się nie pojawić na ślubie. Otóż dobrze jest wiedzieć, że tak naprawdę brak jakiegoś elementu, jest lepszy, niż przyniesienie rzucającego się w oczy, niepasującego przyozdobienia. Wiele kobiet decyduje się na przykład na nie przekłuwanie uszu, toteż ta część biżuterii nie jest obecna u nich ani na co dzień, ani na ślubie.

Najczęściej dobieranym elementem jest naszyjnik, który ma podkreślić szyję i skupić uwagę na miejscu, w którym kończy się suknia ślubna. Biżuteria zawsze jest jedynie dodatkiem, a nie główną atrakcją, dlatego powinno się nosić tylko taką, która w rozsądny sposób podkreśla naturalne zalety ciała i łączy się estetycznie z kompozycją. Drobna bransoletka, czy też ozdobne upięcia włosów, są również akceptowalnym elementem biżuterii i pozwalają dopełnić całość kreacji. Często wybierane są one przez panny młode, które nie planują zakrywać się welonem, co jest ostatnimi czasy częściej praktykowane.

Z czego powinna być wykonana biżuteria

Główna część stresu, który pojawia się przy wyborze biżuterii, dotyczy tego, jak droga powinna ona być i z jakiego materiału wykonana. Ślub jest zazwyczaj okazją, która ma na celu podkreślenie absolutnej wyjątkowości dnia, dlatego ciężko jest znaleźć drugą taką okazję, gdzie coś będzie zbyt ekskluzywne. Nie chodzi o to, by obwiesić się wszystkimi rodzinnymi złotami i srebrami, jednakże warto jest, postarać się o wyeksponowanie pewnych materiałów.

Najpopularniejsza jest biżuteria ślubna srebrna lub złota. Bardzo popularne staje się białe złoto, które łączy w sobie dobre cechy estetyczne obu tych materiałów, a także współgra ze stylizacją sukni ślubnej. Nie wypada jednak ubierać biżuterii, która jest zbyt krzykliwie kolorowa i mieni się barwami kamieni szlachetnych. Jeszcze gorsza sytuacja jest wtedy, gdy takie kamienie tylko udają szlachetne, lub stanowią większość biżuterii, przytłumiając prostą elegancję.

Czego nie ubierać do ślubu

Współczesność niesie ze sobą dużą ilość modowych trendów oraz możliwości odnośnie do tego, co się nosi i kiedy. Biżuteria staje się coraz bardziej krzykliwa, niekiedy zawiera elementy rzucające się w oczy swoją wyjątkowością. Niestety ślub nie jest okazją do eksperymentów i pewne rodzaje biżuterii, nawet oferowane w drogich sklepach, nie nadają się do założenia w ten dzień.

Najlepszym przykładem są kolczyki z piórami, które swoim kolorem mają rzekomo pasować do złota i srebra lub bieli. Mają one w zamierzeniu kojarzyć się z piórami egzotycznych ptaków lub szlachetnych pawi. Jest to niestety nieudany wtręt z biżuterii codziennej. Owszem, takie rzeczy można założyć na wieczorną imprezę, ale na ślubie będą one wyglądać bardziej dziwnie niż intrygująco. Nadal w naszej tradycji dominują proste kształty i znane kruszce.

Z bardziej ekstrawaganckich podejść nie należy rezygnować, gdy mówimy na przykład o naszyjniku plecionce. Sploty srebra lub geometryczne, powtarzalne wzory, potrafią wpasować się w estetykę kreacji i ten rodzaj biżuterii łączy oryginalność z tradycją, mogąc zadowolić przynajmniej większość osób.

Czy obrączka ślubna może być biżuterią

Oddzielną kwestią, która nierzadko spędza sen z powiek, jest pytanie o obrączki ślubne. W tym wypadku należy pamiętać rzecz oczywistą, ale może nie dla wszystkich, że pierścionek zaręczynowy nie jest obrączką ślubną i ta druga nie musi być tak samo kosztowna i ekskluzywna. Biżuteria nierzadko ma w sobie więcej z tradycji niż wartości materiałów. Prosta, złota obrączka nigdy nie będzie błędem. Nawet jeśli wybrana kreacja bazuje na biżuterii srebrnej lub biało złotej, to nie będzie się ona kłócić z obrączką ślubną.

Mimo wszystko wiele osób decyduje się na srebrne pierścionki bądź posrebrzane obrączki zaręczynowe, nierzadko przypominające po prostu metalowe kółko. W większości przypadków jest to akceptowalna możliwość. Biżuteria tego typu może zawierać drobną wstawkę z klejnotu lub wypełnienie innym kruszcem. Część osób godzi się na grawerunek, który potrafi zadziałać na korzyść całości.

Należy jednak unikać wysadzania całości kolorowymi kamieniami, bądź zmieniania kształtu obrączki poza przyjęte ramy. Biżuteria ma wyrażać nas, to prawda, jednakże pewne konwencje zawsze będą obowiązywały i musimy się liczyć z tym, że inne osoby poczują się zmieszane.

Dla osób, które mimo wszystko chcą być bardzo oryginalne i ekscentryczne, istnieje wiele rozwiązań. Popularna wśród takich osób staje się biżuteria ze szlachetnego drewna. Jest to rozwiązanie przekorne, które potrafi wzbudzić kontrowersję. Jednakże nawet taki materiał potrafi prezentować się godnie i z należytą sobie elegancją.