Jak ekologicznie i oszczędnie ogrzać dom?
Sezon zimowy za pasem co oznacza, że niedługo trzeba będzie rozpocząć ogrzewanie domów. Wykorzystanie do tego tradycyjnych pieców sprawia, że do atmosfery dostaje się wiele substancji szkodliwych, którymi oddychamy. Stąd też bierze się smog, którym potem wszyscy oddychamy, narażając się na choroby takie jak zapalenie płuc, zapalenie krtani czy nowotwory. Walkę ze smogiem można rozpocząć poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domów. Jak to zrobić?
Popularna fotowoltaika
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności zastąpienia tradycyjnych form ogrzewania domu nowoczesnymi. W wielu domach zainstalowano już ogrzewanie gazowe, które jednak nie wszędzie może zostać podłączone. Rozwiązaniem jest więc wykorzystanie odnawialnych, alternatywnych źródeł energii. Popularna w ostatnim czasie stała się fotowoltaika, głównie ze względu na fakt, iż ceny prądu cały czas pną się do góry. Pierwotnie fotowoltaika nie służyła ogrzewaniu mieszkań. Wręcz przeciwnie, energia pozyskana w ten sposób miała zastąpić pobór prądu z elektrowni, jednak domownicy mieli także możliwość skorzystania z niego w przypadku, gdy wyprodukowana energia nie zaspokoi wszystkich ich potrzeb. Tymczasem wiele gospodarstw domowych wpadło na pomysł, aby uzyskaną poprzez instalację paneli fotowoltaicznych energię wykorzystać do ogrzewania domów. W jaki sposób? Instalacja fotowoltaiczna rzeczywiście nie przewiduje możliwości zaspokojenia potrzeb właścicieli na ciepło, jednak rozwiązaniem w tej sytuacji, które ułatwia ogrzanie domu, są pompy ciepła. Pompy ciepła działają w sposób, który umożliwia przepływ energii z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Pozostaje jednak pytanie, czy energia pozyskana w ten sposób jest w stanie ogrzać cały dom? Odpowiedź nie jest tutaj jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od tego, jak duża i silna będzie nasza instalacja fotowoltaiczna. Pompa ciepła jest w stanie przetworzyć energię, która zostanie do niej dostarczona w niemal każdej ilości, jednak ogrzanie dzięki niej domu zależy także od jego gabarytów.
Panele słoneczne
Rozwiązaniem nieco starszym od fotowoltaiki są panele słoneczne. Różnica między nimi jest tak, że fotowoltaika pozwala pozyskać energię ze światła, a nie ze słońca, zatem nawet w pochmurny dzień jesteśmy w stanie wyprodukować jej sporo. Panele słoneczne korzystają natomiast z energii pochodzącej ze słońca. W praktyce są one coraz rzadziej spotykane głównie ze względu na to, że w Polsce klimat nie sprzyja ich efektywnemu wykorzystaniu. W krajach południowych, gdzie lato zaczyna się w kwietniu, a kończy w październiku, panele słoneczne rzeczywiście cieszą się powodzeniem. Za ich pomocą, wykorzystując pompę ciepła, można ogrzać niewielki dom i to głównie w słoneczne dni. Decydując się na panele słoneczne lepiej jest jednoznacznie określić, czemu dokładnie mają one służyć – zasilaniu w energię domu czy ogrzaniu go, z dodatkową pomocą pompy ciepła. Wykorzystanie ich w obydwóch celach jest niestety, w naszym klimacie, nierealne.
Ekologiczne ogrzewanie – czy to się opłaca?
Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii do ogrzania domu jest bardzo ekologiczne i przyczynia się do polepszenia jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Pytanie, czy jest to rozwiązanie opłacalne. W rzeczywistości większość z nas chętnie skorzystałaby z alternatywnych źródeł energii, jednak barierą są zwykle wysokie koszta i niemożliwość ich poniesienia. Na szczęście w przypadku zarówno instalacji fotowoltaicznej, jak i słonecznej, możemy liczyć na dotację oraz odliczenie od podatku pewnych wydatków. Jest to duży krok w walce o czyste powietrze. Najpierw jednak musimy zdecydować się na konkretną instalację i w razie potrzeby dodatkowe źródło ciepła. Może nim być gaz bądź energia elektryczna dostarczona do naszego domu z elektrowni. Polecamy zatem pompa ciepła Rzeszów. Pamiętajmy, że nie zawsze pozyskaną energią będziemy w stanie, wraz z pompą ciepła, która ją przetworzy, ogrzać cały dom. Stawiając na ekologiczne ogrzewanie trwale należy pozbyć się z domu wszystkich pieców, które wymagają węgla bądź jego odmian w celu ogrzania mieszkania. Obecnie o wiele bardziej opłaca się zainwestować w instalację fotowoltaiczną niż w wymianę starego pieca. Przede wszystkim na nowy piec trudno jest pozyskać dotację w odpowiedniej wysokości. Dodatkowo co roku będziemy musieli kupować materiał opałowy, co sporo kosztuje. Materiałem ten piec musi być stale uzupełniany, przez co w ogrzanie domu musimy włożyć sporo pracy i energii. Inaczej jest w przypadku instalacji fotowoltaicznej. Zakup paneli, całego osprzętu i pompy ciepła to jednorazowy wydatek, który w dodatku można odliczyć sobie od podatku dochodowego, jeżeli jesteśmy właścicielami domu rodzinnego. Nie trzeba codziennie lub przynajmniej raz w tygodniu “dokładać do pieca”, aby utrzymać w domu ciepło. W przypadku nie wytworzenia wystarczającej ilości energii możemy wykorzystać dodatkowe źródło ogrzewania, które nie wymaga on nas specjalnego wysiłku. Inwestycja w energię odnawialną to nie tylko oszczędność, ale i ekologia oraz pozbycie się kłopotów.