Mieszkania na sprzedaż
Mieszkania na sprzedaż – rynek pierwotny czy wtórny? Która opcja wydaje się lepsza? Wybór mieszkania to odpowiedzialna decyzja. Każdą decyzję powinniśmy dokładnie przemyśleć i skonsultować to z ekspertami w tej dziedzinie. Badania przeprowadzone przez TNS Polska wskazują, że zdecydowana większość osób w ogóle nie bierze pod uwagę kupna mieszkania na rynku wtórnym – aż 55%, a kolejne 24% wolałoby kupić mieszkania na rynku pierwotnym, niż wtórnym. Oznacza to, że tylko 21% osób jest zwolennikami mieszkań na rynku wtórnym. Przyjrzyjmy się zatem jakie zalety i wady posiada każde z rozwiązań.
Rynek pierwotny – mieszkania na sprzedaż
Największą zaletą jest to, że całość jest nowa. Odejmuje nam to wiele trosk. Nowy jest zarówno mieszkanie jak i budynek. Dzięki temu nie musimy się martwić, że coś nam się niespodziewanie zepsuje i doda kolejnych kosztów. Nowoczesne budownictwo oferuje wiele udogodnień. Można się spodziewać przestronnych tarasów, wygodnego parkingu oraz pełnej swobody w aranżacji mieszkania . Tych wszystkich rarytasów nie zapewni nam rynek wtórny. Oprócz tego, warto zauważyć, że na rynku wtórnym trudno jest znaleźć odpowiednie mieszkania pod kątem MDM. Są to dodatkowe komplikacje , dla wszystkich którzy chcą wziąć udział w tym programie, a nie chcą kupować na rynku pierwotnym.
Warto również wspomnieć, że mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego wiążą się z niższymi kosztami transakcyjnymi. Oprócz tego – przy nowym budownictwie nie zostaniemy obciążeni wysokimi składkami na fundusz remontowy oraz poniesiemy niższe koszty za ogrzewanie, ponieważ nowe budynki są odpowiednio ocieplone.
Ekspert Budnex radzi ws mieszkania na sprzedaż:
„Z zakupem lokalu z rynku pierwotnego wierzę się wiele korzyści. Podstawową różnicą jest brak podatku od czynności cywilno-prawnych czyli tzw. PCC, w wysokości 2 % wartości nieruchomości. Zakładając że mieszkanie kosztuje 200 000 zł, na starcie zyskujemy już 4 000 zł. Kolejnymi plusami są niewątpliwie możliwości aranżacji mieszkania, zgodnie z własną wizją, jak również wybór mieszkania wedle indywidualnych preferencji (metraż kondygnacja, lokalizacja). Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, Klient może zakupić nieruchomość , która wcześniej już została wybrana i wykończona zgodnie z preferencjami mieszkaniowym sprzedającego, co może wiązać się z koniecznością wprowadzenia wielu kosztownych zmian. Plusem zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jest możliwość współpracy z Deweloperem w zakresie innego ustawienia ścianek działkowych, bądź rozmieszczenia w mieszkaniu punktów elektrycznych. Różnice te ułatwiają personalizację mieszkania w taki sposób, aby Klient poczuł się „jak u siebie w domu” – Patryk Macioszek, Kierownik Sprzedaży w Gorzowie Wielkopolskim
Rynek wtórny – mieszkania na sprzedaż
Jakie zalety posiadają mieszkania z rynku wtórnego? Oczywiście nie jest tak, że rynek wtórny wcale ich nie posiada. Jako najczęściej wskazywaną przez osoby zainteresowane rynkiem nieruchomości będą: większa możliwość negocjacji ceny, możliwość wprowadzeniu się od razu po kupnie oraz niższa cena. Warto oczywiście pamiętać o tym, że szybka możliwość wprowadzenia się, oznacza brak szerokiej możliwości urządzenia mieszkania.
Z kolei niższa cena samego mieszkania w Szczecinie może wiązać się i bardzo często się wiąże z potrzebą wyremontowania całego mieszkania. Tutaj głównym zagrożeniem jest to, że de facto nigdy nie znamy ostatecznych kosztów remontu. Zawsze może dojść coś nowego. Nawet osoby, które posiadają ogromne doświadczenie często mają problemy z prawidłowym oszacowaniem kosztu remontu mieszkania. Dlatego może zdarzyć się sytuacja, w której kupimy mieszkanie na rynku wtórnym np. 20-30 tys. złotych taniej, niż na rynku pierwotnym, poświęcimy czas na remonty, aby na koniec zrozumieć, że wydaliśmy 10-15 tys. więcej, niż w przypadku nowego mieszkania.
Polecamy uwadze zarządzanie nieruchomościami Warszawa http://www.pmgpartner.pl
Którą opcję wybrać przy kupnie mieszkania?
Jest to kwestią indywidualnych preferencji oraz gustu nabywcy. W opinii większości lepiej zdecydować się na mieszkanie na rynku pierwotnym. Ostatecznie prawie zawsze wychodzą taniej i jest to gwarancją lepszej jakości budynku. Jednak są osoby, dla których ważniejsze jest to, aby mieszkać w ładnej starej kamienicy, pomimo tego, że jest to droższe.
Jakość starego budownictwa z lat 40 i 50 XX wieku cechuję się wysoką jakością zatem jest to zrozumiałe. Odradza się jednak kupna mieszkania Szczecin z rynku wtórnego w blokach „z wielkiej płyty”, gdyż często budowane były one szybko, zatem stawiano na ilość, a nie na jakość. Często w blokach tych używano także rakotwórczego azbestu, co jest zdecydowanie na minus. Dlatego trzeba zawsze z jednej strony mieć świadomość rynku, ale z drugiej strony świadomość własnych preferencji.
Ostateczna decyzja należy do nas, jednak jej konsekwencje będziemy ponosić każdego dnia. W tej kwestii świadomy wybór oznacza z dużym prawdopodobieństwem – dobry wybór. Wiele sprawdzonych ofert proponują lokalne lub ogólnopolskie portale nieruchomości, warto rozeznać się wcześniej. Na stronach wielu z nich dostępne są oferty zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Kto wie, może to Ty zostaniesz kiedyś właścicielem mieszkania-perełki w dobrym stanie za rozsądne pieniądze.