Gdzie kupić bongo, jak z niego korzystać oraz jak o nie dbać?

Na palenie przy użyciu bongo decydują się już nie tylko zwolennicy natury. Jest to doskonały sposób ze względu na aspekty zdrowotne. Dym bowiem zostaje przefiltrowany przez wodę oraz nie zawiera tak dużej ilości smolistych substancji, co w pewnym stopniu chroni płuca.

Tobie też marzy się fajka wodna? A więc czas odwiedzić sklep z bongo. Wybór jest w tym wypadku dość spory. Możesz bowiem zakupić swój sprzęt zarówno stacjonarnie w swoim mieście, jak i przez Internet. Każde z tych miejsc ma swoje zalety. W przypadku sklepu stacjonarnego jest ta wygoda, że możesz każde z bong dokładnie obejrzeć, dotknąć, podnieść i ocenić jego jakość oraz wykonanie. W przypadku sklepów internetowych masz znacznie większy asortyment i konkurencyjne ceny. Wybór należy do Ciebie. Kiedy już masz wybraną swoją fajkę wodną, czas poznać tajniki palenia przy pomocy tego urządzenia oraz czyszczenia sprzętu.

Przygotowanie fajki wodnej

Pierwszym krokiem jest oczywiście napełnienie fajki wodą. Trzeba jednak wiedzieć, że powinna mieć ona temperaturę pokojową i nie może być gorąca. Najlepiej, aby była to czysta miękka woda — można użyć mineralnej. Jeśli w kranie jest twarda i chlorowana woda, będzie ona powodować osadzanie się kamienia na ściankach fajki wodnej, który jest wręcz niemożliwy do usunięcia. Wodę oczywiście nalewamy przez ustnik. Trzeba uważać, aby nie nalać jej zbyt dużo, ponieważ będzie ona dostawać się do ust podczas wciągania zawartości ustnikiem. Poziom wody nie powinien przekraczać 2/3 wysokości cybucha. Korzystanie z bongo jest przyjemniejsze, jeśli do wody dodasz kostki lodu. Wyjmij jednak najpierw rurkę oraz cybuch, aby lód ich nie stłukł. Pamiętaj, że po dodaniu lodu, poziom wody się podniesie. Jak sprawdzić, czy wody nie jest zbyt dużo? Po prostu zaciągamy bez podpalania suszu. Jeśli woda nie dostaje się do ust, to znaczy, że jej ilość jest wystarczająca. W przypadku korzystanie z bonga w większym towarzystwie pamiętaj o wymianie wody co jakiś czas, gdyż nabiera ona nieprzyjemnego dla oka koloru.

Następnym punktem jest susz, który należy uprzednio przygotować. Jeśli rośliny mają zbyt duży rozmiar, należy je rozdrobnić w palcach lub po prostu użyć do tego moździerza, lub młynka – może być taki do mielenia kawy. Uważaj, aby nie zmielić surowca zbyt mocno, ponieważ skończy się to przedostaniem rośliny do środka fajki wodnej, co zanieczyści wodę oraz uniemożliwi uwolnienie właściwości, na których nam zależy. Niektórzy, aby susz palił się lepiej, decydują się na dodanie od 10 do 15% tytoniu. Nie jest to jednak wyjście dla tych, którzy nie lubią czyścić bongo, gdyż taki dym bardzo brudzi fajkę. Aby bongo nabić, do szczytu cybucha wkładamy przygotowany susz. Pojawia się jednak pytanie, ile suszu należy w fajce umieścić. Szczerze powiedziawszy, zależy to od preferencji osobistych. Należy jednak pamiętać o tym, aby suszu nie wpychać na siłę i nie ubijać. Zamiast mocniejszego dymu, będzie on znikomy, ponieważ susz nie będzie chciał się palić ze względu na mały dostęp powietrza.

Jak palić z fajki wodnej?

Kiedy mamy już przygotowane nasze bongo, poziom wody jest prawidłowy, a susz na tyle luźny, aby dobrze się spalał, przechodzimy do głównej części, czyli palenia. Unosimy fajkę, chwytając ją za komorę – tak, aby było nam wygodnie trzymać, czyli najlepiej za jej dolną część. Następnie przykładamy usta do ustnika. Bardzo ważną kwestią jest to, aby je do niego przyłożyć, ale nie wkładać ustnika do ust, ponieważ zaciągnięcie się będzie utrudnione lub zwyczajnie niemożliwe, zaś przy paleniu w większej grupie jest to zwyczajnie niehigieniczne i może zniechęcać. Kolejnym krokiem jest zatkanie sprzęgła szczelnie palcem, a drugą ręką podpalanie suszu przy użyciu zapalniczki – jest znacznie wygodniejsza niż zapałki, które bardzo szybko się spalają. Następnie wciągamy powietrze przez ustnik. W tym momencie komora powinna napełnić się dymem. Kiedy to nastąpi, ściągamy palec ze sprzęgła i zaciągamy do dym do płuc.

Czyszczenie bong – jak robić to prawidłowo?

Zakończyłeś palenie i zastanawiasz się teraz jak domyć fajkę wodną? Ma ona na tyle skomplikowany kształt, że włożenie do niej myjki jest niemożliwe. Dlatego też, na rynku pojawiły się środki, które doskonale radzą sobie z brudem z bong. Jest to także najbezpieczniejsza forma czyszczenia. Co, jeżeli nie masz takiego preparatu pod ręką? W takim wypadku pozostaje ci improwizacja. Jakich innych środków można użyć, które znajdziemy w domu? Jednym z takich, jest środek do czyszczenia szyb w kominkach — jeśli oczywiście takowy posiadasz. Łatwiej dostępne jest połączenie proszku do prania, spirytusu, soli morskiej oraz wrzątku. Można także w tym celu wykorzystać tabletki do zmywarki.

Zdarzają się także tacy, którzy czyszczą bongo acetonem. Tutaj jednak należy uważać i bardzo dobrze opłukać sprzęt wodą, ponieważ resztki acetonu spalone razem z zawartością mogą wywołać podrażnienia układu oddechowego oraz zatrucie. Za pierwszym razem, jest to mało prawdopodobne, jednak po kilku takich zaciągnięciach ryzyko jest większe. Zresztą bez względu na to, jakiego środka do czyszczenia używasz, porządne płukanie bongo jest kluczowe, ponieważ pozwala pozbyć się resztek środków czyszczących oraz nieprzyjemnego zapachu, szczególnie przy użyciu proszku do prania.