Jak ubrać się na pogrzeb?

Śmierć jest trudnym momentem, obarczonym społecznym tabu oraz związanym z przeżyciem traumy. W większości kultur śmierć zostaje wpisana w kulturowe działania, określane mianem rytuału.

Pogrzeb jako rytuał

To, co dzieje się po śmierci danej osoby jest sformalizowane i dokładnie zaplanowane. Każdy dokładnie wie, co zrobić jaki będzie kolejny krok, jakie formalności trzeba załatwić. Osobie, która nie ma takiej wiedzy, wszelkich informacji może udzielić pracownik zakładu pogrzebowego. Ostatnim etapem jest pogrzeb. To uroczystość żałobna, najczęściej o charakterze religijnym. Ma on konkretną strukturę. Jest rytuałem, który pozwala na wspólne pożegnanie zmarłego. Jest symbolicznym przejściem zmarłego z świata ziemskiego, do innego świata, pozaziemskiego. Jest uroczystością smutną, pełną żalu i cierpienia, ale również uroczystą, wyjątkową i ważną. Pozwala wspólnie z innymi, którzy byli dla zmarłego ważni, się pożegnać. Wspólnie przeżywana strata jest łatwiejsza do przepracowania. To ostatnia ziemska uroczystość, w która jest poświęcona osobie zmarłej. Zazwyczaj kończy się umieszczeniem zmarłego w grobie. Pogrzeb osoby, która została poddana kremacji może się nieco różnić. Również pogrzeb świecki ma nieco inny charakter. Niezależnie od jego typu na pogrzebie obowiązują pewne normy, zasady określające, co jest stosowne i wskazane, a co nie. Jednym z obszarów, które podlegają kulturowej regulacji jest strój pogrzebowy.

Dlaczego strój na pogrzebie jest taki ważny?

Wiele osób może pomyśleć, że są inne, ważniejsze kwestie, niż to, w co jesteśmy ubrani i jak wyglądamy. Odszedł ktoś bliski, to wiąże się z cierpieniem, żalem, głębokim smutkiem. To nie czas, aby przejmować się ubraniem. Tak jednak nie jest. Odpowiedni, stosowny strój na pogrzebie jest ważny. Pozwala uniknąć niepotrzebnych kontrowersji. Na pogrzebie wszyscy wyglądają podobnie, strój nie rzuca się w oczy, jest stonowany. Dzięki temu staje się zupełnie nieważny i stanowi niezauważalne tło dla ludzkich przeżyć i emocji. Odpowiedni strój pogrzebowy jest niewidzialny, przezroczysty, nie zwraca niczyjej uwagi. Umowny strój, o symbolicznej wartości kulturowej, pozwala na przekazanie współczucia rodzinie oraz solidaryzowanie się z najbliższymi osoby zmarłej. Poprzez stosowny strój pokazujemy, że wydarzenie jest dla nas ważne, oddajemy zmarłemu szacunek, wyrażamy swój stosunek do charakteru uroczystości, jej istotnej roli.

Jak powinien wyglądać strój pogrzebowy?

Odpowiednio dobrany strój pogrzebowy spełnia kilka warunków. Istotny jest kolor, jego krój, ogólny charakter. Ważne jest to, czy strój jest czysty, schludny, zadbany. Na pogrzeb nie można przyjść w brudnych ubraniach pełnych dziur, bo to niestosowne. Taki strój komunikuje brak szacunku do uroczystości oraz wyraża deprecjonujący stosunek danej osoby do zmarłego i jego najbliższych. Takim strojem pokazujemy, że uroczystość nie ma dla nas znaczenia. Przygotowanie się do ostatniego pożegnania, zadbanie o ubranie, o wygląd jest ważnym gestem. Do każdego ważnego momentu w życiu się przygotowujemy. Jeśli chcemy uczcić coś, to ubieramy się elegancko, ładnie, schludnie. Idąc na ostatnie pożegnanie również należy się tak ubrać, dla zmarłego i jego bliskich. Ma to ogromną, symboliczną wartość.

Czerń – w co ubrać się na pogrzeb?

Najbliżsi zmarłego powinni na pogrzeb wybrać czerń. Również osoby, które przeżywają żałobę chodzą w tym kolorze. Ten zwyczaj był niegdyś bardziej praktykowany, dziś już się od niego odchodzi. Na pogrzebie jednak, to czerń jest wciąż sugerowana najbliższym osoby zmarłej. Osoby, które są z dalszej rodziny, są dalszymi znajomymi, sąsiadami mogą wybrać inne kolory. Muszą one jednak być ciemne i stonowane. To może być granat, brąz, ciemny odcień szarości. Ubrania powinny być jednolite. Nie zaleca się zakładania intensywnych kolorów, wzorzystych tkanin, ubrań z nadrukami. Całość powinna być stonowana, możliwie najbardziej zbliżona do czerni. W niektórych miejscach, gdy umiera osoba młoda, to niektóre osoby przychodzą na uroczystość pogrzebową ubrane w biel. Jest to jednak zwyczaj rzadki, bardzo lokalny, a założenie bieli wiąże się z dużym ryzykiem. Najczęściej w takich przypadkach informacja o oprawie rytuału pogrzebowego jest rozprowadzana wśród osób, które będą brały z nim udział.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Nie tylko kolor jest ważny. Istotne jest odpowiedni fason oraz ogólny charakter ubrania. Strój musi być skromny, nie może być seksowny. Ciało powinno być zakryte. Nie zaleca się zakładania zbyt krótkich spódnic, spodenek, zbyt dużych dekoltów. Nie powinno się odkrywać brzucha, ramion, ud. Nie zaleca się też zakładania ubrań, które mają charakterystyczny krój. Ubrania powinny być jak najprostsze, nie zwracać niczyjej uwagi. Nie wskazane jest również zakładanie butów na wysokim obcasie, sukienek o kroju koktajlowym, czy smokingów. Dla mężczyzn zalecany jest prosty garnitur w kolorze czarnym albo innego typu ubranie, np. czarny sweter. Nie wskazane są również dodatki. Warto pamiętać o wygodzie. Pogrzeb jest doświadczeniem trudnym, wiąże się z dużymi emocjami. Warto zadbać o to, aby strój był wygodny i nie komplikował dodatkowo całego doświadczenia.