Kim jest deweloper?

Kim jest deweloper? Każdy zawód na rynku budowlanym spełnia swoje zadania i wykonuje określoną rolę. I choć wszystko tak naprawdę może być związane z jedną nieruchomością, za poszczególne prace i działania odpowiada określona osoba lub grupa ludzi. Dziś chcielibyśmy wziąć pod lupę zawód, jakim jest deweloper budowlany. Jaką rolę odgrywa w świecie budowlanym? Za co odpowiada? Jak kupić mieszkanie u dewelopera? Na te wszystkie pytania postaramy się dokładnie odpowiedzieć w naszym artykule. 

deweloper
deweloper

Zacznijmy jednak od początku. Kim jest postać dewelopera w świecie budowlanym? Jest to inwestor, mogący być albo osobą fizyczną, albo też prawną, która inwestuje swoje pieniądze w daną nieruchomość, chcąc przeznaczyć ją dalej na wynajem lub na sprzedaż. Oczywiście taką nieruchomością może być dowolny lokal, począwszy od domu, bloku, przez obiekty biurowe, handlowe i przemysłowe. Tak naprawdę wszystko zaczyna się właśnie od dewelopera, bo gdyby nie on nie byłoby pieniędzy na to, by daną nieruchomość rozpocząć budować lub remontować. Deweloper może zarówno kupić teren i na nim zlecić budowę danego budynku od podstaw, ale może również kupić już gotową nieruchomość, nadzorować proces inwestycyjny, a dopiero potem, gdy remont dobiegnie końca, przeznaczyć ją na sprzedaż lub wynajem. Pracujący na rynku deweloperzy działają zgodnie z ustawą deweloperską, dzięki której to regulowane są wszelkie zasady ochrony praw osób, które daną nieruchomość nabywają. W momencie bowiem, gdy deweloperzy otrzymają pieniądze za dany lokal, jednocześnie musi nastąpić przeniesienie własności nieruchomości na osobę, która daną nieruchomość kupiła.

Jakie zadania pełni deweloper?

Kim jest deweloper?
Kim jest deweloper?

Praca dewelopera wydawać by się mogło związana jest jedynie z zainwestowaniem pieniędzy w daną nieruchomość, do której deweloper otrzymuje pełne prawo, a następnie po sprzedaży lub wynajmie czerpanie z tego tytułu korzyści. Nic bardziej mylnego. Zawód ten wymaga realizacji wielu zadań, tak, aby inwestycja w daną nieruchomość okazała się być w pełni korzystna i aby taka osoba po zainwestowaniu w nią swoich pieniędzy, mogła na tym zarobić. Osoba taka odpowiada więc między innymi za wybór lokalizacji, na której ma powstać nieruchomość. Jest to bardzo ważny element, na który składa się wiele czynników. Trzeba wziąć pod uwagę teren pod względem dojazdu, wykorzystania go, potencjalnego zainteresowania. Wiadomo, że zupełnie inny teren możemy potrzebować, jeśli chcemy zainwestować w domy, inny, gdy szukamy terenu pod wynajem lokali handlowych, a jeszcze innego, gdy chcemy stworzyć biura.

Projekt od dewelopera

Deweloper odpowiedzialny jest także za przygotowanie projektu i pełen  nad nim nadzór. Oczywiście może to zlecić specjalnej firmie, która się na tym zna, jednak za całość tej pracy odpowiada właśnie on. Osoba taka w pełni musi nadzorować budowę i kontrolować wszelkie na niej prace. I nawet, jeśli zatrudnia ona kierowników budowy, to jej obecność na budowie co jakiś czas jest konieczna, by praca szła do przodu, a wszelkie niedociągnięcia były od razu wychwytywane. Oczywiście od dewelopera zależy również i to, jak wykończone są wnętrza danej nieruchomości. Jedne lokale pod klucz są tak wykończone, że brakuje w nich jedynie mebli i można w nich zamieszkać, inne z kolei i takich jest więcej są wykończone w tak zwanym standardzie i wtedy wszelkie prace musi już wykonać osoba, która staje się właścicielem danego lokalu. Deweloper określa więc, w jakim stanie oddaje budynek danemu klientowi. Jeśli więc poszukujemy mieszkania, biura lub innego lokalu, musimy zastanowić się na czym nam zależy i właśnie na to postawić. Jedni preferują wykończone już mieszkania, tak, aby móc w nich już po prostu zamieszkać, nie przejmując się zupełnie wykończeniem, inni z kolei chcą od podstaw zrobić wszystko samodzielnie i wówczas poszukują mieszkania w stanie deweloperskim do wykończenia. Deweloper zajmuje się w końcowym etapie samą też sprzedażą. Jeśli kupujemy bowiem mieszkanie, dom, biuro, czy też sklep, wszelkie kwestie zatwierdzamy właśnie z deweloperem, a więc właścicielem danej nieruchomości.

Zobacz również:

Jakiego dewelopera wybrać?

Jeśli chcemy skorzystać z usług danego dewelopera, wiadomo iż zależy nam na tym, aby wybrać tego, który będzie najlepszy. Od tego w bardzo dużej mierze zależy nasze zadowolenie z zakupu danej nieruchomości, ale także i samo potem mieszkanie czy pracowanie. Przed podjęciem decyzji, warto poczytać w sieci opinie o deweloperach i zobaczyć wśród tych najbardziej pozytywnych, jakie nieruchomości na sprzedaż mają oni do zaoferowania. Tylko bowiem w ten sposób mamy możliwość otrzymania tego, co dla nas najlepsze. Każdy deweloper działa na innych warunkach i każdy ma swojej ofercie inne rozwiązania. My powinniśmy najpierw wybrać deweloperów i sprawdzić ich oferty, a nie wybrać oferty i nie mieć na względzie samego dewelopera. Jest to kluczowy element i o tym właśnie należy pamiętać, jeśli chcemy w pełni cieszyć się podjętym wyborem. Od tego zależy nasza satysfakcja i pełne zadowolenie.