Sitodruk na ubraniach

Sitodruk to obecnie jedna z tradycyjnych metod nadruku, która wykonywana jest na tekstyliach, głównie na koszulkach reklamowych, odzieży roboczej a także czapkach i bluzach reklamowych. Warto dodać, iż tego rodzaju nadruk idealnie nadaje się do zadrukowania większych i gładkich powierzchni, profesjonalnie zaprojektowany znak graficzny, napis lub logo z zastosowaniem sitodruku odznacza się przede wszystkim bardzo wysoką wytrzymałością w trakcie użytkowania. W poniższym artykule znajdziesz więcej informacji na temat sitodruku na ubraniach!

Czym jest sitodruk

Sitodruk to technika znakowania, a najważniejszym jej urządzeniem jest sito, część otworów jest specjalnie zasklepiona, natomiast wolne oczka tworzą matrycę. Podczas drukowania znaku graficznego o charakterze reklamowym farba jest rozprowadzana równomiernie po całości powierzchni za pomocą tzw. rakla, dzięki takiemu zastosowaniu powstaje właściwy nadruk reklamowy. Sitodruk w dzisiejszych czasach jest jedną z najtrwalszych metod znakowania na rynku, zajmuje miejsce na podium i to od dłuższego czasu!

Szeroka gama wariantów kolorystycznych

Czy wiesz, że jedną z największych zalet sitodruku jest możliwość wykonania nadruku w dowolnym kolorze? Należy jednak pamiętać, aby podczas wykonywania znaku graficznego na odzieży był on widoczny i mocno nasycony. Metoda sitodruku jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem, bowiem możliwość mieszania farb jest nieograniczona, można zastosować bogatą kolorystykę. Dzisiaj programy komputerowe oparte na najnowszej technologii wyliczają bardzo precyzyjnie gramaturę potrzebnego pigmentu, aby stworzyć jak najlepszy kolor, który w późniejszym etapie zostanie umieszczony na odzieży reklamowej lub roboczej.

Zastosowanie metody sitodruku

Technika sitodruku staje się coraz bardziej popularna, znajduje coraz większe zastosowanie w wielu branżach, znakowanie tą popularną metodą jest powszechnie wykorzystywane przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność. Warto dodać, że wymiary formy są ograniczone tylko i wyłącznie szerokością siatki oraz kształtami ramy drukowej. Nowoczesna technologia umożliwia zastosowanie metody sitodruku między innymi:

 • do produkcji różnego rodzaju wielkoformatowych napisów
 • sitodruk wykorzystuje się również do produkcji obrazów, które służą do reklamy ulicznej
 • technikę stosuje się także do umieszczania informacji na namiotach ciężarówek
 • w witrynach sklepowych
 • oraz wielu innych miejscach

Sitodruk ma szerokie zastosowanie, gdyż może być wykorzystywany do znakowania dzianin, tkanin, bawełny oraz tworzyw sztucznych a nawet drewna. Najczęściej wykorzystuje się go na: ubraniach roboczych, koszulkach i bluzach reklamowych, oraz torbach i czapkach.

Rodzaje sitodruku

Powinieneś wiedzieć, że obecnie na rynku można wyróżnić dwa rodzaje sitodruku: sitodruk bezpośredni oraz sitodruk pośredni- transferowy, zarówno w jednym jak i drugim rodzaju można zastosować farby wodne i plastizolowe. Poprzez wykorzystanie różnych farb oraz innych dodatków uzyskać można bardzo ciekawe i wyróżniające dany projekt efekty wizualno- estetyczne. Ciekawostką jest fakt, iż tą metodą można znakować bawełnę oraz poliester, trwałość nadruku w tym przypadku nie jest uwarunkowana rodzajem tkaniny. Warto jednak mieć na uwadze, iż duży wpływ na trwałość nadruków mają konkretne umiejętności sitodrukarza, który zajmuje się wykonaniem nadruku!

Jakie zalety posiada sitodruk?

Wśród wielu zalet wykorzystania metody sitodruku na ubraniach można wymienić między innymi:

 1. Niska cena.
 2. Trwałość nadruku.
 3. Możliwość wyboru dowolnego koloru z palety.
 4. Możliwość uzyskania nietypowych efektów (neonowy lub odblaskowy)
 5. Możliwość uzyskania nadruku pełnokolorowego.
 6. Opłacalność przy zamówieniu większej ilości sztuk.

Czy sitodruk jest odporny na pranie?

Podczas wyboru metody nadruku na odzież roboczą lub ubrania reklamowe zaleca się, aby wziąć pod uwagę, iż sitodruk https://odziez-z-nadrukiem.waw.pl/ jest obecnie jedną z najbardziej solidnych technik znakowania odzieży. Pamiętaj, że grafika która jest wykonana sitodrukiem nie ma prawa zetrzeć się ani zejść z ubrania, bowiem nadruk który jest wykonany prawidłowo utrzymuje się na ubraniach przez wiele lat. Jednak podczas wyboru warto stawiać na sprawdzone, rzetelne i profesjonalne firmy prowadzące usługi oznakowania tą właśnie metodą, dzięki temu otrzymasz wysokiej jakości projekt. Koszulki powinny być prane w temperaturze 40 stopni Celsjusza, istotną rzeczą jest aby podczas prania odwrócić je na lewą stronę. Pamiętaj aby w żadnym wypadku nie prasować nadruku!

Sitodruk- dobra metoda nadruku?

Należy pamiętać, że sitodruk jest trwały pod warunkiem zastosowania wytrzymałych i dobrej jakości farb, dzięki takiemu rozwiązaniu wszelkie nadruki wykonane tą techniką są odporne na: 

 • uszkodzenia mechaniczne
 • wilgoć
 • promieniowanie słoneczne
 • pranie

Sitodruk na ubraniach wyróżnia się przede wszystkim uniwersalnością, dlatego można go wykonywać zarówno na powierzchniach płaskich jak i cylindrycznych. Wykorzystanie techniki jest szczególnie opłacalne przy wykonywaniu dużej ilości tego samego znaku graficznego, jest to dobra metoda nadruku, z której naprawdę warto skorzystać!