Jak znaleźć odpowiedni bank dla naszego kredytu hipotecznego?

Wzięcie kredytu hipotecznego, to wcale nie jest tak łatwe zadanie, jakby mogło się wydawać. Zarabiamy, mamy umowę na stałe, chcemy w końcu kupić dom lub mieszkanie, a nawet mamy zdolność kredytową. Okazuje się jednak, że w tym gąszczu różnorodnych propozycji, trudno jest spojrzeć jedynie na takie kredyty hipoteczne, które w 100% byłyby tymi najlepszymi. Każdy bowiem bank ma nam do zaoferowania inny produkt i na zupełnie innych warunkach.

Porównując i sprawdzając okazuje się, że to co w przypadku jednego kryterium lepsze jest w jednym banku, w innym zupełnie kuleje, ale z kolei inne kryterium dla pierwszego banku nie jest korzystne, zaś drugi bank ma całkiem ciekawe dla nas rozwiązanie. I jak tutaj w natłoku tych informacji i różnorodnych propozycji znaleźć odpowiedni bank dla naszego kredytu hipotecznego i naszego zobowiązania na najbliższe 10, 20, 30 lat? Bez wątpienia nie jest to zadanie łatwe i na pięć minut, gdyż wymaga to odpowiedniego przygotowania, porównania, prześledzenia, ale i współpracy z dobrym doradcą kredytowym, a wszystko to związane będzie oczywiście z czasem, którego de facto każdemu stale brak.

Kredyty hipoteczne – sprawdźmy rankingi kredytów

Dobrze jest postawić na takie banki, które będą w stanie nam zaoferować najbardziej korzystne z dostępnych rozwiązań. Ale jak to zrobić, jeśli kredyty hipoteczne oferuje dziesiątki różnorodnych banków? Jedne bardziej znane, inne mniej, ale każde w swoich wachlarzach produktów, takie właśnie rozwiązania mają. Przecież wchodząc na każdą stronę banku i sprawdzając propozycje lub też odwiedzając placówki osobiście w celu uzyskania informacji, musielibyśmy mieć dodatkowe kilka dób, by móc to wszystko ogarnąć. Najlepszym z rozwiązań więc są rankingi kredytów, które znajdują się w sieci. Wystarczy wejść w taki ranking kredytów hipotecznych, następnie wpisać swoje oczekiwania i potrzeby, by w konsekwencji otrzymać najlepsze propozycje od konkretnych placówek. Jakie informacje powinniśmy podać patrząc na rankingi? Oczywiście te najbardziej istotne, a więc kwotę kredytu, jaką chcemy pożyczyć, okres kredytowania, na jaki chcemy taką pożyczkę wziąć, a do tego i na opcję ubezpieczenia, bowiem często mamy do wyboru różnorodne warianty. Mając te informacje klikamy w opcję wyszukaj i ukazuje się nam tabela z bankami mogąca nam zaoferować kredyty hipoteczne w oparciu o nasze potrzeby. Oczywiście nie znaczy to, że taki kredyt w każdym banku otrzymamy, bowiem po wybraniu konkretnych placówek i po złożeniu wniosku, odbywa się procedura rozpatrywania ich i określania naszej zdolności kredytowej. Jeśli jest ona pozytywna, bank może zaoferować nam określone warunki, na które możemy się zgodzić lub też nie. Najważniejsze jest to, abyśmy wybrali rozwiązanie, które będzie dla nas jak najbardziej korzystne i odpowiednie. Wzięcie kredytu to jedno i zakup tego mieszkania lub domu to najważniejszy z priorytetów, ale spłata kredytu to kolejna istotna sprawa, o której w pierwszej kolejności należy pomyśleć.

Kredyty hipoteczne – jakie opłaty?

Każdy bank ma zupełnie inne procedury i w każdym możemy liczyć się z różnego rodzaju opłatami. Pierwszymi są koszty początkowe, którymi jest między innymi prowizja za udzielenie kredytu, czasami także i jednorazowe ubezpieczenie. Suma kosztów początkowych wynosi od 0- 6% wartości kredytu, w zależności co wybieramy. Dobrze jest znaleźć takie kredyty hipoteczne, które tych początkowych opłat nie mają. Następnie pojawiają się opłaty comiesięczne, a więc jest to rata kredytu, na którą składa się główna kwota, odsetki, a także i ubezpieczenie. I dochodzą jeszcze koszty dodatkowe, którymi mogą być na przykład opłaty za prowadzenie konta osobistego, karta debetowa, czy karty kredytowe, które trzeba było wziąć chcąc otrzymać dany kredyt w konkretnej placówce bankowej. To wiąże się więc z ponoszeniem z tego tytułu dodatkowych opłat. Ponadto mogą także pojawić się opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu. Nie każdy bank coś takiego posiada, bowiem zdarza się, że spłacając wcześniej, możemy to zrobić darmowo, ale mimo wszystko w większości banków naliczana jest z tego tytułu prowizja.

Jeśli przeglądamy określone kredyty hipoteczne, warto z całą pewnością wziąć pod uwagę wszelkie istotne elementy, tak, aby móc płacić jak najmniej. Bo o to przecież w tym chodzi, prawda? Jeśli kupujemy sukienkę lub buty szukamy opcji najtańszych i w przypadku kredytu hipotecznego tak też powinno być. Warto omijać produkty z opłatą początkową, dobrze jest stawiać na banki oferujące atrakcyjne oprocentowanie, istotne jest wybierać to, co da nam możliwość otrzymania takiego produktu bankowego, który będzie po prostu kosztował najmniej. Jest to najważniejsza zasada i o niej właśnie należy pamiętać, jeśli chcemy cieszyć się swoim wymarzonym domem lub mieszkaniem, a do tego z odpowiednią comiesięczną za nie ratą.