Drukarka nie jest już widoczna w sieci – co robić?

Co jeśli komputer nie widzi naszej drukarki?

Jeśli nasza drukarka nie jest już widoczna w sieci, jest to bardzo poważny problem, ponieważ uniemożliwia nam dalsze korzystanie z urządzenia. Przyczyn takich awarii jest wiele, a wady mogą wystąpić podczas instalacji, a także po pewnym czasie, gdy regularnie korzystamy z urządzenia drukującego. Ale co mogę zrobić, aby ponownie się połączyć? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Mamy dobrą wiadomość: sposobów na rozwiązanie tego problemu jest wiele! Oczywiście najpierw należy sprawdzić, czy drukarka jest prawidłowo podłączona do komputera za pomocą kabla USB, który często sam się rozłącza. Drukarki bezprzewodowe są bardziej skomplikowane w instalacji, ale warto w tym celu odwiedzić stronę producenta.

Dlaczego komputer nie widzi drukarki?

Ten problem może również wystąpić podczas instalowania drukarki. Najczęstsze przyczyny to programy antywirusowe, złośliwe oprogramowanie lub przestarzałe systemy. Wszystkie wymagane sterowniki są instalowane natychmiast po podłączeniu urządzenia, ale jeśli nie są dostępne, wyświetlany jest komunikat o błędzie. Najłatwiejszym sposobem naprawienia tego jest oczywiście zresetowanie połączenia między komputerem a drukarką. Wystarczy odłączyć kabel lub bluetooth.

Czasami problem może dotyczyć kabla USB lub jednego z portów, dlatego warto przetestować wszystko, co podłączamy bezpośrednio do komputera lub laptopa. Trzeba wspomnieć, że eksperci nie zalecają używania kabli dłuższych niż 3 metry.

Jak znaleźć adres IP drukarki?

Aby to zrobić w najprostszy sposób, uruchom skrót do urządzeń wyświetlających i drukarek, który znajdziemy w panelu sterowania na pasku bocznym. Po uruchomieniu zobaczymy listę wszystkich urządzeń podłączonych do naszego komputera. Wybierz interesującą Cię drukarkę, a następnie wybierz Właściwości drukarki. W kolejnym kroku powinniśmy wybrać zakładkę „Ogólne” a adres IP naszego urządzenia będzie widoczny w zakładce „Lokalizacja”. Czasami możemy nie znaleźć tam potrzebnego kodu, ale niczego nie brakuje! Wszystko, co musisz zrobić, to przejść do skrótu Porty i kliknąć Konfiguruj porty. Nasz adres IP również jest tutaj.

Statyczny adres IP – dlaczego to takie ważne?

Statyczne adresy IP zapewniają przede wszystkim wyższe prędkości wysyłania i pobierania oraz wyższą stabilność połączenia. Warto nadać urządzeniu adres IP, ponieważ oszczędza nam to wielu problemów. Statyczne adresy IP są idealne dla każdej firmy z dużą liczbą drukarek i innych urządzeń wielofunkcyjnych.

Naszym zadaniem jest ustalenie adresu IP dla wszystkich urządzeń, takie rozwiązanie to gwarancja dużej wygody. Może się wydawać, że stały adres IP nie jest tak bezpieczny jak zmienny adres IP, ale tak nie jest! To nie IP decyduje o bezpieczeństwie naszego komputera czy drukarki, ale zaawansowany program antywirusowy i odpowiednio skonfigurowany firewall.

Jakie są typy połączeń drukarki?

Istnieją cztery sposoby podłączenia urządzenia. Najbardziej podstawową jest podłączenie drukarki kablem USB, ale jest to metoda, która z roku na rok „wychodzi z mody”. Zaletą tej operacji jest to, że nie trzeba instalować dodatkowych sterowników, a urządzenie jest od razu gotowe do użycia. USB jest dostępne we wszystkich urządzeniach, ale niestety trzeba je umieścić w pobliżu komputera, do którego podłączony jest kabel, co nie jest do końca możliwe w każdym domu czy biurze.

Inną metodą jest WiFi, które dziś staje się najpopularniejszym! Jeśli chcemy, aby nasza drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne było połączone przez WiFi, musimy wyposażyć je we wbudowany moduł sieciowy obsługujący naszą kartę WiFi. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy martwić się o niepotrzebne kable, które w codziennej pracy mogą się plątać i podrażniać.

Inną możliwością jest połączenie LAN, lokalna sieć komputerowa. Najczęściej stosowany jest w biurach, szpitalach, firmach i szkołach. Łączy wszystkie urządzenia w danej przestrzeni. Ostatnim rodzajem połączenia jest dobrze znany Bluetooth.