Moda na budowę domów drewnianych. Jakie są jej zalety?

W Polsce z roku na rok coraz większa liczba osób interesuje się domami z drewna. Budowa domów drewnianych https://domyhbe.pl/pl nabiera na znaczeniu, dzięki temu, że jakość takich domów wzrasta, a także jest to stosunkowo tańsze rozwiązanie, niż budowa domu murowanego. Dlaczego jeszcze wzrasta zainteresowanie? Możesz dowiedzieć się tego z poniższego artykułu.

Domy budowa
Budowa domu – na co zwrócić uwagę

Skąd się wzięła moda na budowę domów drewnianych?

Jak w większości innych przypadków, również popularność tego, że budujemy domy drewniane, wzięła się u nas od krajów rozwiniętych, krajów zachodnich. Przede wszystkim są to Stany Zjednoczone, czy też Skandynawia, gdzie właśnie takie domy królują. Coraz częściej zauważamy, że jest to dobre rozwiązanie i właśnie dlatego nasi zachodni partnerzy się na nie decydują. Wokół budownictwa z drewna narosło bardzo dużo mitów, które teraz dość szybko są dementowane i to również ma ogromne znaczenie. Budowa domów drewnianych jeszcze kilka lat temu nie była tak popularna, między innymi przez to, że wiele osób głosiło niezgodne z prawdą poglądy, które wskazywały na ich niższą jakość, odporność, zdolność trzymania temperatury, czy też uległość na takie czynniki, jak wiatr. Prawda jest taka, że są to domy o wysokiej jakości wykonania, które można zabezpieczyć przed takimi czynnikami, jak ogień, a jeśli chodzi o ogrzewanie, to temperaturę zyskują i utrzymują tak długo, jak będą ogrzewane. Jeśli natomiast chodzi o warunki atmosferyczne, to opierają się im, jednak chyba nikt nie sądzi, że jakikolwiek dom wytrzyma, przykładowo tornado, więc teoria, że domy te są słabsze niż murowane, ponieważ zawalają się pod wpływem wiatru, a murowane nie, spływa na niczym. Budowa domów drewnianych, tak samo, jak domów murowanych, jest bardzo solidna, jednak w żadnym z tych wypadków, ani dom z drewna, ani dom murowany nie będą w stanie oprzeć się takiemu żywiołowi.

Błędy przy budowie domu

Niestety część teorii o tym, że budowa domów drewnianych jeszcze kilka lat temu była w Polsce na bardzo niskim poziomie, jest zgodna z prawdą, co teraz między innymi skutkuje tym, iż w takich domach powstaje wiele usterek, także kosztownych do naprawy. Nie jest to jednak wina tego, że jest to dom zbudowany z drewna, lecz tego, że w naszym kraju brakowało i cały czas brakuje fachowców, którzy taki dom postawiliby odpowiednio. O ile mamy wielu specjalistów, którzy są w stanie postawić dom murowany, to niestety, jeśli chodzi o domy drewniane, ciężko jest znaleźć prawdziwego specjalistę. Gdy lata temu, zaczęła się moda na domy drewniane, szczególnie domy szkieletowe, do budowy domów drewnianych garnęli się ludzie, którzy nie mieli oni pojęcia. Na każdym etapie popełniali oni błędy, za które teraz właścicielom przychodzi płacić naprawdę wysokie ceny i to dosłownie. Na szczęście przez te kilka lat, na naszym rynku budowlanym pojawiło się kilka firm i wielu specjalistów, którzy naprawdę znają się na tym, czym jest budowa domów drewnianych i potrafią to naprawdę dobrze zrobić.

Skąd takie zainteresowanie budową domów?

Gdy wiemy już, że budowa domów drewnianych nie jest wcale złym pomysłem, jak to wiele osób głosi, ponieważ plotki i fałszywe teorie, często mijają się z prawdą, pora dowiedzieć się, skąd tak naprawdę wzięła się popularność na takie domy. Domy drewniane są tańsze niż budowa tradycyjnego domu murowanego. Nie chodzi tu o jakieś ogromne kwoty, ponieważ będzie to ok 10% mniej, jednak jest to suma, która dla wielu może być przekonująca. Oczywiście, znajdą się również projekty domów drewnianych https://domyhbe.pl/pl/projekty, które będą kilka proc. droższe, lecz tutaj też należy zwrócić uwagę na to, że wszystko zależy od tego, z jakiego materiału ktoś chciałby mieć dom. Większość jedna wybiera spośród tych wariantów, które wychodzą tańsze, a więc może to być opłacalne.

Budowa domów drewnianych przebiega również o wiele krócej niż budowa domu murowanego. Wiąże się to jednocześnie nieco z poprzednim akapitem, który odnosił się do ceny. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że tak naprawdę, taki dom może być budowany o każdej porze roku, a ilość prac mokrych ogranicza się do minimum i przede wszystkim chodzi o to, że należy tylko i wyłącznie wylać fundamenty. Dzięki temu, że konstrukcja drewniana jest lżejsza, fundamenty mogą być również mniejsze, a więc tutaj pojawia się oszczędność. Gdy dom murowany, można budować nawet przez rok i więcej, to budowa domów Szczecin https://domyhbe.pl/pl/kontakt pod klucz trwa maksymalnie 8 miesięcy, lecz może być również tak, że na przykład do stanu surowego zamkniętego, dom zostanie doprowadzony w dwa miesiące. Jest to zaledwie garstka powodów, dlaczego ludzie decydują się na budowę domów drewnianych, lecz ma przede wszystkim to być dowód na to, że to może być równie dobry pomysł, a czasem nawet lepszy, niż dom murowany.

Ufaj faktom

Jeśli marzy ci się dom drewniany, lecz wszyscy ci taki odradzają, ponieważ mówią, że nie jest on trwały, sam przekonaj się o tym, czy jest to prawda i po prostu porozmawiaj ze specjalistą. Gdy na własne uszy usłyszysz, że te wszystkie teorie mają mało wspólnego z prawdą, przekonasz się, że podejmujesz dobrą decyzję, decydując się na budowę domu drewnianego.