Jeździectwo konne jako pasja na całe życie.

Coraz więcej czasu staramy się poświęcać własnym zainteresowaniom i nieco odpoczywać od codzienności. Pewnym wyjątkowym zajęciem, które jest wspaniałą ucieczką od codziennej rutyny, jest jeździectwo konne. Konie to wspaniałe zwierzęta, z którymi każdy może się zaprzyjaźnić.

Dlaczego warto zainteresować się jazdą konną?

Konie to wspaniałe zwierzęta, które przy odpowiednim podejściu do nich, potrafią zaprzyjaźnić się z każdym. Różne rasy koni, mają różne usposobienie, jednak w szkółkach jeździeckich, czy też w miejscach, które oferują po prostu przejażdżki konne, zazwyczaj mamy do czynienia z łagodnymi i przyjaznymi zwierzętami. Dlatego też nikt nie powinien się bać tego, że koń go zaatakuje. Z nie oswojonymi i dzikimi końmi jakiś wypadek, przy nieostrożnym postępowaniu, może się zdarzyć, jednak do takich koni dostęp zazwyczaj mają tylko profesjonaliści.

Konie są znane z tego, że nawiązują dłuższe i głębokie relacje ze swoimi opiekunami i osobami, które mają na nich jeździć. Jeśli ktoś będzie dbał o konia, to koń także zatroszczy się o niego. Są to zwierzęta bardzo delikatne i wyczuwają zachowanie człowieka, więc należy być przy nich sobą i po prostu im zaufać.

Jazda konna może być wspaniałą rozrywką na weekendy, czy też po prostu na odpoczynek po pracy. Jest to nie tylko sposób na to, jak miło spędzić wolny czas, ale jeździectwo konne to także cudowny sport, który zyskuje coraz większe zainteresowanie. Konie również znane są ze swojego zbawiennego działania zdrowotnego, dlatego wykorzystuje się je do terapii zarówno chorób psychicznych, jak i fizycznych. Terapia, która jest przeprowadzana przy ich udziale, znana jest powszechnie jako hipoterapia.

Kariera na koniu

Jeździectwo konne to jeden z tych niewielu sportów, który może być uprawiany przez bardzo długi czas. Nie chodzi tu tylko o to, że człowiek po prostu może przez wiele lat jeździć na koniu bezpiecznie i w pełni zachowując zdrowie, lecz wynika to również z tego, że aby nawiązać prawdziwą więź z koniem, czasem potrzeba lat spędzonych w siodle. Dlatego też nie jest to rzadkim widokiem, spotykanie jeźdźców, którzy mają ponad 50 lat na karku.

Koń to zwierzę, które pozwala na uprawianie wielu dyscyplin. Będą to rajdy długodystansowe, które trwają nawet po kilka dni, pokazy, konkursy ujeżdżania, konkursy skoków, czy też wyścigi konne, także te na krótkich dystansach. Szczególnie interesującym sportem, jest woltyżerka. Wymaga ona poświęcenia zarówno od konia, jak i od jeźdźca, a między nimi musi zachodzić prawdziwa przyjacielska więź. Dyscyplina ta polega na wykonywaniu trudnych akrobacji i ćwiczeń gimnastycznych, na koniu, który stepuje, kłusuje, a nawet galopuje.

Jeździectwo konne a zdrowie

Jak już to wyżej zostało wspomniane, jazda na koniu potrafi pomóc w wyleczeniu problemów ze zdrowiem. Dlatego też zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, w szkółkach jeździeckich przeprowadzane są specjalne terapie, które pomagają poradzić sobie z chorobami. Wśród chorób, z którymi można zgłaszać się na terapię, można wyróżnić: ADHD, autyzm, urazowe uszkodzenie mózgu, urazy kręgosłupa, skrzywienie kręgosłupa, stwardnienie rozsiane, upośledzenie umysłowe, zaburzenia mowy, słuchu i wzorku. Jak widać, chorób tych jest sporo i można ich wyróżnić jeszcze więcej. Konie to idealne zwierzęta do takich terapii nie tylko dlatego, że takie leczenie jest skuteczne i naprawdę efekty są bardzo zauważalne, lecz także dlatego, że szczególnie dzieci, wyjątkowo łatwo nawiązują relacje z tymi zwierzakami. Dzieci przywiązują się do nich, przez co można zauważyć ich zwiększone zaangażowanie w terapię.

Dla osób dorosłych, które z poważnymi chorobami nie mają do czynienia, również przyda się przebywanie z końmi. Jeździectwo konne to także sposób na problemy emocjonalne, na pozbycie się stresu, wyczerpania i poradzenie sobie z takim uciążliwym zachowaniem, jak nerwowość i brak cierpliwości. Jeśli codzienne praca wzmaga u nas taki stres i przez to cały czas chodzimy zdenerwowani, to dlaczego nie mielibyśmy zacząć z tym walczyć?

Konie wymagają bardzo dużej uwagi i cierpliwości, właśnie dlatego te cechy zostaną nabyte przez osoby, które będą z nimi spędzały dużo czasu. Przy koniach nie ma miejsca na nerwowość, bo koń to wyczuje i będzie się zapierał przed taką osobą. Oczywiście konie są również tresowane, aby móc przebywać z chorymi osobami, i nie ma obawy, że będą one nerwowe.

Czy każdy może jeździć konno?

Tak naprawdę, to nie istnieją żadne przeciwwskazania do tego, by uprawiać jeździectwo. Jednak jeśli ktoś chciałby to robić profesjonalnie i chciałby poświęcać dużo czasu swojemu wierzchowcowi, to mógłby nieco się na to przygotować. Przede wszystkim warto poćwiczyć nieco swoją kondycję i wytrzymałość. Długotrwała jazda na koniu, szczególnie jeśli ta umiejętność nie jest jeszcze w pełni opanowana, może być naprawdę wyczerpująca.

Warto również zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, czyli obowiązkowo specjalny kask, spodnie i buty. Jeśli ktoś jednak nie jest jeszcze pewny, czy na pewno będzie to jego długotrwałe postanowienie, aby uprawiać jeździectwo konne, to zawsze może wypożyczyć sprzęt, ponieważ zawsze jakiś się znajdzie.

Konie to wspaniałe zwierzęta i naprawdę warto poświęcić im nieco uwagi i od czasu do czasu spędzać z nimi nieco wolnego dnia.