Jak montować wykładziny dywanowe

Jak montować wykładziny dywanowe. Na wykładziny dywanowe decyduje się coraz więcej osób. Ten rodzaj wykończenia podłogi sprawdza się zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i placówkach publicznych. Do zalet tych wykładzin zalicza się ich wytrzymałość i funkcjonalność. Istotne są też takie aspekty, jak izolacja termiczna i akustyczna. Osoby planujące samodzielnie wykończyć podłogę w domu lub prywatnym biurze często zastanawiają się jak tego dokonać. Co należy wiedzieć na temat montażu wykładzin dywanowych?

Sposoby montażu wykładzin

wykładziny obiektowe pcv Kraków
wykładziny obiektowe pcv Kraków

Dywanowe wykładziny można układać na kilka sposobów. Warto wiedzieć o tym, że wybór danej metody powinien być uzależniony od sytuacji. Nie każda opcja sprawdzi się m.in. w przypadku ogrzewania podłogowego. Wśród wykładzin można znaleźć ponadto modele w rolkach lub specjalnych płytkach. Do najbardziej popularnych sposobów układania zalicza się montaż na klej i na taśmę dwustronną. Pierwszy z nich uznaje się za trwalsze rozwiązanie. Montaż z wykorzystaniem taśmy może być jednak dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie podłoga nie jest intensywnie eksploatowana. To również korzystna opcja w pomieszczeniach, w których wykładzina ma być często zmieniana. O czym należy pamiętać planując położenie wykładziny?

Jak przygotować się do montażu?

Osoby planujące samodzielnie ułożyć dywanowe pokrycie podłogi powinny pamiętać o jej odpowiednim przygotowaniu. Jedną z zalet wykładzin jest to, że usunięcie warstwy, która już pokrywa posadzkę nie jest konieczne. Wykładziny można bowiem kłaść na kafelkach, parkiecie czy płytkach PCW. Nawierzchnia musi jednak spełniać określone wymagania. Przede wszystkim, podłoże powinno być równe, suche i stabilne. W przypadku kafelków należy upewnić się, że różnice wysokości między nimi nie będą wyczuwalne lub widoczne przez nową warstwę. Istotne jest też to, aby podłoga była spójna, a drewniane klepki się nie ruszały.

Wykładzina na starej posadzce

wykładziny obiektowe Kraków
wykładziny obiektowe Kraków

Decydując się na umieszczenie wykładziny na starej posadzce należy więc najpierw usunąć wszelkie niedoskonałości. Dobrym rozwiązaniem będzie podklejenie ruchomych elementów i zaszpachlowanie dziur. Przed przystąpieniem do montażu należy również dokładnie wyczyścić całą powierzchnię podłogi. Wpłynie to korzystnie na przyczepność taśmy lub kleju. Dobrym rozwiązaniem w przypadku drewnianych podłóg może być też przykręcenie do nich cienkiego podkładu. Najczęściej używa się modeli z płyty wiórowej lub sklejki. Co jeszcze warto wiedzieć?

Wykładzina na nowym podkładzie podłogowym

Jeśli wykładzina jest pierwszym wyborem dotyczącym wykończenia podłogi, umieszcza się ją zwykle na świeżym podkładzie. Przed montażem należy upewnić się, że spodnia warstwa zdążyła dokładnie wyschnąć. Bardzo istotne jest to, aby podkład był równy. Jeśli nie spełnia tego wymogu, zaleca się zrobienie wylewki samopoziomującej. Tak jak w przypadku każdego innego podłoża, należy upewnić się, że jego powierzchnia jest czysta.

O czym pamiętać, aby nie popełnić błędów?

Nie powinno się zapominać, że podczas budowy lub gruntownego remontu, układanie wykładziny należy zostawić na sam koniec. Po pomalowaniu ścian i położeniu płytek zaleca się przeprowadzić również test szczelności instalacji grzewczej. Dopiero po ukończeniu tych zadań i uprzątnięciu powierzchni podkładu, można przystąpić do montażu wykładziny. Przed układaniem warto pozostawić pokrycie przynajmniej na dobę w temperaturze pokojowej. Zaleca się również pamiętać o tym, aby podczas wstępnego cięcia wykładziny pozostawić kilka centymetrów zapasu z każdej strony. Podczas montażu brzegi należy wywinąć na ściany i dociąć precyzyjnie, klęcząc na wykładzinie.

Jak zamontować wykładzinę dywanową?

Jak montować wykładziny dywanowePlanując przymocować wykładzinę za pomocą taśmy należy umieścić jej pasy wzdłuż ścian i równomiernie przez środek podłogi. Po wykonaniu tego zadania powinno się wnieść do pomieszczenia arkusze, rozwinąć je i ułożyć tak, jak będą zamocowane. Następnie zwinąć połowę i usunąć warstwę zabezpieczającą taśmę. Później wystarczy rozwinąć arkusz i wygładzić go rękoma.

Używając specjalnego kleju, również układa się wykładzinę, a później zwija jej część. Odsłoniętą podłogę powinno się równomiernie posmarować specyfikiem. Po określonym na opakowaniu czasie schnięcia, który wynosi zwykle ok. 10 min wykładzinę rozwija się i wygładza. Czynność można wówczas powtórzyć w drugiej części pomieszczenia.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Kompletując wszystkie potrzebne akcesoria, nie należy zapominać o dostosowaniu ich do zapotrzebowania. Na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym można stosować wyłącznie specjalnie przeznaczone do takich sytuacji kleje. Przyklejając wykładzinę warto użyć specjalnego wałka, który pozwoli dokładnie ją wygładzić i docisnąć do podłoża. Zaleca się wałkować arkusze najpierw w poprzek, a później wzdłuż. Warto pamiętać też o tym, że meble nie powinny być ustawione na wykończonej podłodze wcześniej niż po 24 godzinach. Dzięki przestrzeganiu odpowiednich kroków, samodzielne położenie wykładziny dywanowej może okazać się łatwym zadaniem. Zastosowanie się do rad pozwoli osiągnąć pożądane efekty.