Jak pozbyć się bólu? Zbawienna moc fizjoterapii

Jest wiele różnych sposobów na pozbycie się bólu. Najprostszym, który nam przychodzi do głowy, jest przyjmowanie środków przeciwbólowych. Paracetamol i ibuprofen, najpopularniejsze i dostępne w każdej aptece środki. Sprawiają one, że nie odczuwamy bólu lub odczuwamy go w mniejszym stopniu, dlatego tak wiele osób po nie sięga. Jednak zawsze jest to chemiczna ingerencja w organizm i są osoby, które drążą temat i szukają bardziej przyjaznych dla organizmu metod, takich jak fizjoterapia.

Gdzie studiować artykuły i książki na jej temat? Internet może być dobrym źródłem wiedzy, choć należy zachować rozsądek, ponieważ dziś pełno jest pseudomedycznych ‘specjalistów’, którzy chcą mamić naiwnych cierpiących ludzi wizją cudownego wyzdrowienia. Dlatego lepiej korzystać z wiarygodnych źródeł wiedzy, stworzonych przez prawdziwych naukowców, i postarać się odsiać te fałszywe informacje. Nie jest to łatwe, ale warto.

Dla kogo fizjoterapia

Między innymi dlatego, że naukową i sprawdzoną metodą jest właśnie ta wspomniana wyżej terapia. Jest bezpieczna i przebadana w porządnych ośrodkach badawczych, ponadto, jako uznana przez naukę, nie może szkodzić i być niebezpieczna, zgodnie z obecnym stanem wiedzy. Może to brzmieć skomplikowanie, więc w skrócie można powiedzieć, że niekoniecznie ‘naturalne’ metody radzenia sobie z bólem są takie wspaniałe i czasem po prostu nie ma wyjścia i trzeba iść do lekarza. Złamanej nogi nie naprawi pozytywne nastawienie ani picie soku z buraka. Trzeba fizycznie, mechanicznie ją naprawić. Najpierw zapewne w sposób chirurgiczny, a potem z pomocą rehabilitacji lub fizjoterapii. W ortopedii (np. w ortopedii dziecięcej http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/diagnostyka/badanie-dziecka-w-procesie-autokorekty-do-7-r-z/) jest ona bardzo doceniana i trudno znaleźć lekarza, który by jej nie polecił na różne problemy z aparatem ruchu. Taka terapia ma zbawienny wpływ na mięśnie, ścięgna, stawy i nawet kości, bo jeśli mięśnie i reszta dobrze podtrzymują kości, to te kości nie cierpią i nie sprawiają problemów.

Pomoc dla seniorów

Nie sposób pominąć znaczenia zabiegów fizjoterapeutycznych we wsparciu dla pacjentów geriatrycznych, czyli dotkniętych dolegliwościami typowymi dla osób w podeszłym wieku. Zaawansowany wiek oznacza postępujący spadek sprawności ruchowej, co daje szerokie pole do popisu dla fizjoterapeutów, którzy chętnie pomagają wszystkim cierpiącym. Cierpienie osób starszych jest trochę beznadziejne, ponieważ wiadomo, że będzie tylko gorzej. Natomiast pocieszające jest, że można znacząco wydłużyć okresy, kiedy jest nie najgorzej i pomaga w tym nauka (kursy dla fizjoterapeutów), fizjoterapia w geriatrii. Szkoły uczą młodych adeptów tej trudnej sztuki przez wiele lat, żeby mogli oni poprawić komfort życia staruszkom, a także samym sobie, gdy sami się zestarzeją. To dobry układ i dla fizjoterapeuty, i dla pacjentów, a także dla całego świata. Pomoc takiego fachowca dla osób leciwych różni się znacznie od leczenia ludzi młodych, którzy z reguły mają silne organizmy i tylko jeden element tego zdrowego ciała jakoś szwankuje.
Natomiast ludzie w zaawansowanym wieku cechuje kruchość, często problemy z łamliwością kości, a nawet drobne obciążenie ich stawów może przynieść więcej szkody niż pożytku, ponieważ chrząstka nie daje rady się regenerować wystarczająco szybko. Należy więc delikatnie stymulować ich kondycję, aby jak najdłużej zachowali sprawność, a także ulżyć w dolegliwościach, które się już pojawiły. Często jest to ból i brak możliwości ruchu. Zależnie od źródła bólu, dobiera się odpowiednią metodę leczenia i stymulacji organizmu, aby podjął wysiłek zregenerowania się i służył jeszcze wiele lat. Okazuje się, że
fizjoterapia w geriatrii jest tak samo potrzebna i popularna, jak chociażby w sporcie.

Fizjoterapia w sporcie

Sport to oczywiście zdrowie, ale także ryzyko urazów. Wysportowanego człowieka z kontuzją to aż miło się leczy, bo ma taki zdrowy i silny organizm, który aż się rwie do nowych wyzwań i jakby samoczynnie dąży do szybkiego uporania się z kontuzją. Nie ma wątpliwości, że sportowcy bardzo doceniają znaczenie zabiegów u fizjoterapeuty i zawsze starają się mieć jakiegoś pod ręką na wszelki wypadek. Taki specjalista może doraźnie pomóc złagodzić ból i uruchomić staw czy mięsień na czas zawodów sportowych, a potem w zaciszu swojego gabinetu kontynuować terapię, aby przyniosła jak najlepsze skutki. Tymi skutkami może być całkowite usunięcie urazu i przywrócenie zawodnikowi pełnej sprawności, a może nawet lepszej formy, niż przed spotkaniem z terapeutą. Nie ma to jak porządny specjalista, który wytłumaczy,  jak działa organizm i jak się nim opiekować, aby służył jak najlepiej. Oczywistym jest, że dla sportowca jest to ważna sprawa i fizjoterapia w sporcie ma duży potencjał i świetlaną przyszłość.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że taki sposób na leczenie ludzi z różnymi problemami będzie się wciąż rozwijał i poszerzał swoje granice, aby służyć ludzkości i szczęściu. Wiadomo bowiem, że podstawą szczęśliwego życia jest zdrowie i dobra kondycja, a całą resztą można się martwić potem, w drugiej lub nawet trzeciej kolejności. Nie można natomiast zaniedbać zdrowia, bo ono jest jedno i jeśli się je zniszczy, to nawet fizjoterapeuta nie zawsze da radę nam pomóc.