Jak dobrać pamięć RAM do komputera i laptopa?
Pamięć RAM to jeden z najistotniejszych podzespołów w każdym komputerze i laptopie. W dzisiejszym artykule opisujemy szereg najważniejszych informacji na temat pamięci RAM, które należy mieć na uwadze przed jej zakupem. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto w najbliższym czasie chcę kupić pamięć RAM.
Pamięć RAM – co to takiego?
Nazwa pamięć RAM pochodzi z języka angielskiego – Random-Acces-Memory. Inaczej jest to pamięć operacyjna komputera lub laptopa. Każdy proces, gra, program lub aplikacja obsługiwana jest właśnie przez ten rodzaj pamięci. Są w niej przechowywane wszystkie informacje oraz pliki odnośnie poszczególnych uruchamianych programów. Wyróżnikiem tego modułu jest wysoki współczynnik odczytu danych. Dzięki takiemu zjawisko procesor w szybki i bezpieczny sposób może je przetwarzać. Pamięć RAM odpowiada również za przechowywanie aktualnych wyników pracy wszystkich programów, które zostały uruchomione w naszym komputerze lub laptopie.
Pamięć RAM w porównaniu z pamięcią ROM nie jest pamięcią trwałą. Oznacza to, iż wszystkie pliki przed zamknięciem należy zapisać na dysku twardym lub jakimkolwiek innym nośniku danych. Ponadto, szybkość pracy komputera uzależniona jest właśnie od zainstalowanej w niej pamięci RAM. To dzięki pamięci RAM możliwa jest obsługa wymagających gier bądź praca z wieloma programami i aplikacjami w tym samym czasie. W tej chwili najpopularniejszymi rodzajami pamięci RAM są te typu DDR3 i DDR4. W sklepach można się w nie zaopatrywać w postaci pojedynczych modułów bądź specjalnych zestawów, które są złożone z dwóch bądź większej liczby sztuk.
Czym się kierować przy zakupie pamięci RAM? Kilka porad i wskazówek
Jeśli uda nam się zakupić odpowiednią pamięć RAM, będziemy mogli korzystać w odpowiedni sposób ze wszystkich gier i aplikacji zapisanych na komputerze. Warto wiedzieć o tym, że jeśli pamięć RAM będzie zbyt wolna oraz będzie miała zbyt małą liczbę gigabajtów, to wszystkie podzespoły takie jak karta graficzna oraz procesor również będą działały o wiele gorzej. Z tego względu stanowczo zachęcamy do tego, aby przed zakupem komputera stacjonarnego szczególną uwagę zwrócić na rubrykę o nazwie pamięć RAM. Musi ona być odpowiedniego typu oraz posiadać odpowiednią pojemność. Tylko wtedy laptop lub komputer stacjonarny będzie mógł działać w sposób wydajny.
Przy kupowaniu pamięci RAM, trzeba pamiętać o tym, iż na rynku są dostępne pamięci RAM, które mogą być dedykowane komputerom stacjonarnym bądź laptopom. Warto wiedzieć, iż modele te nie są ze sobą kompatybilne. Nie da się umieścić pamięci RAM z komputera stacjonarnego w laptopie i na odwrót. Różnią się one bardzo mocno. Pamięci RAM przeznaczone do komputerów stacjonarnych są fizycznie większe, dlatego umieszczenie ich w laptopie jest fizycznie niemożliwe.
Przed zakupem pamięci RAM należy także zweryfikować, jakie typy RAM są obsługiwane przez płytę główną naszego urządzenia. W tym celu sprawdzamy rodzaj płyty głównej oraz technologie, jakie są przez nią obsługiwane. Takie informacje można odszukać na stronach producentów w zakładkach listy referencyjne. Gdy dopasowujemy moduł pamięci RAM do płyty głównej, warto sprawdzić w pierwszej kolejności generację (najlepiej by była to generacja DDR4 lub ostatecznie DDR3), następnie wielkość, obsługiwane napięcie oraz wycięcie montażowe. Opłaca się także skontrolować maksymalną obsługiwaną częstotliwość w pamięci operacyjnej.
Jaka powinna być pojemność pamięci RAM?
Pamięć RAM powinna mieć odpowiednią pojemność, aby nasz laptop lub komputer stacjonarny mógł działać wydajnie i bez zarzutu. Pojemność wyrażana jest oczywiście za pomocą Gigabajtów. Nie opłaca się inwestować w małe pojemności. Chodzi o to, iż w związku z rosnącymi wymaganiami sprzętowymi, ponieważ będzie się to wiązało z koniecznością modernizacji RAM-u. Pamięć RAM o pojemności 4 GB jest dzisiaj absolutną koniecznością.
Częstotliwość taktowania
Częstotliwość taktowania jest jednym z najważniejszych parametrów, który powinien być brany pod uwagę przed zakupem pamięci RAM. Wyraża się ją w Megahercach (MHz). Parametr ten określa, jaka jest wydajność modułu oraz szybkość obliczeń, które wykonuje procesor. Jest to niezwykle istotny aspekt, jeśli kupujemy komputer gamingowy. Wysokie taktowanie daje nam gwarancję, iż liczba klatek na sekundę (fps) zawsze będzie odpowiednio wysoka, a gra nie będzie się zacinała.
Duża liczba megaherców ceniona jest także przez wszystkie osoby, które zawodowo zajmują się profesjonalnym obrabianiem rozmaitych grafik. Gdy dobieramy pamięć RAM do tego typu zastosowań, powinniśmy kupować takie modele, które posiadają taktowanie na poziomie minimum 1600 MHz. W komputerach przeznaczonych do biura oraz użytku domowego taktowanie nie jest już tak istotnym elementem, dlatego taktowanie na poziomie 1333 MHz w zupełności nam wówczas wystarczy. Przed zakupem pamięci RAM warto również zweryfikować, jaka częstotliwość jest obsługiwana przez naszą płytę główną. Jeśli taktowanie zegara będzie większe od możliwości płyty głównej, to urządzenie nie zagwarantuje nam wydajności na odpowiednim poziomie.