Implanty dentystyczne – typy

Implanty dentystyczne – typy: piękny, biały i co najważniejsze zdrowy uśmiech to marzenie każdego. Coraz więcej osób troszczy się o stan swoich zębów i wygląd jamy ustnej, dlatego coraz popularniejsze stają się wizyty u dentysty lub ortodonty. Codzienna higiena jamy ustnej wraz z dokładnym szczotkowaniem i nitkowaniem to główne czynniki utrzymania zębów w dobrym stanie, oprócz zapobiegania rozwojowi próchnicy i innych chorób dziąseł.

Czasami jednak zęby muszą zostać usunięte lub wypadają same z powodu zaniedbania, urazu lub choroby ogólnoustrojowej. W tym przypadku dzięki intensywnemu rozwojowi implantologii pacjent ma możliwość wypełnienia pustego zębodołu innowacyjnymi technikami. Innowacyjne implanty dentystyczne pozwalają na wstawienie sztucznych braków zębowych, dzięki czemu pacjenci mogą odzyskać komfort uśmiechania się i jedzenia. Jakie rodzaje implantów są dostępne na rynku? Czy są przeciwwskazania do ich montażu?

Czym są implanty?

Implantologia i Stomatologia Odtwórcza to intensywnie rozwijające się gałęzie stomatologii. Protetyka to nauka, której zadaniem jest odbudowa braków w uzębieniu oraz ustalenie prawidłowego zgryzu i wyglądu uzębienia. Ponadto nowoczesne rozwiązania i metody nauczania pozwalają na poprawę kształtu, wielkości i koloru zębów stałych. Jednym ze sposobów uzupełnienia braków zębowych jest wszczepienie implantów.

Implanty dentystyczne - typy
Implanty dentystyczne – typy

Jest to specjalnie wykonany sztuczny korzeń zęba, którego celem jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba, który został wcześniej utracony lub usunięty. Zwykle jest wykonany z tytanu ze względu na trwałość surowca i łatwość adaptacji błony śluzowej dziąseł. Implanty dentystyczne to łatwe i bezpieczne mocowanie nowych koron w celu zastąpienia brakujących zębów naturalnych. Implant jest osadzony w kości wyrostka zębowego poprzez wkręcenie implantu w zadany obszar. Niewątpliwą zaletą tej metody jest to, że wstawienie sztucznej korony jest trwale zamocowane i dopasowane kolorem i fakturą do pozostałych zębów występujących w jamie ustnej.

Rodzaje implantów dentystycznych

Dzięki postępowi w protetyce i implantologii pojawiły się innowacyjne metody, które zrewolucjonizowały sposób uzupełniania brakujących zębów naturalnych. Obecnie rodzaje implantów dentystycznych można podzielić na dwie grupy: ze względu na rodzaj surowca użytego do produkcji oraz rodzaj osadzony w kości wyrostka zębodołowego.

Rodzaje implantów dentystycznych – mocowanie implantów

Ze względu na głębokość osadzenia implantu istnieją następujące różnice:

  • Implanty śródkostne – są one mocowane w obszarze obejmującym kość tworzącą szczękę lub żuchwę. Proces uzupełniania brakującego zęba tą metodą przebiega dwuetapowo. Pierwszy krok polega na wprowadzeniu implantu i zszyciu otaczającej tkanki, pozostawiając odsłoniętą końcówkę po sześciu miesiącach, na której można założyć sztuczną koronę.
  • Implanty podkostne – Metoda umożliwiająca płytkie umieszczenie implantu. Najczęściej mieszczą się bezpośrednio pod dziąsłami, a ich długość dotyka jedynie wierzchniej warstwy kości.

Rodzaje implantów dentystycznych – rodzaje surowców używanych do produkcji

Ze względu na rodzaj komponentów użytych do produkcji implantów rozróżnia się:

  • Implanty tytanowe – Wykonane są z wysokiej jakości tytanu, który jest odporny na uszkodzenia i korozję. Ponadto nie powoduje reakcji alergicznych i nie powoduje stanów zapalnych w miejscu, w którym jest zainstalowany. Implanty tytanowe dobrze przylegają do ciała, dzięki czemu stanowią solidne podparcie dla koron, mostów i uzupełnień protetycznych,
  • Implanty cyrkonowe – zwane również ceramiką. Mają tę zaletę, że mają podobny kolor do naturalnej tkanki otaczającej ząb, co czyni je prawie niewidocznymi. Ponadto są biokompatybilne z tkanką ludzką i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Ich formuła jest obojętna dla ludzi i pozwala uniknąć rozwoju reakcji alergicznych i stanów zapalnych.

Przeciwwskazania do implantów dentystycznych

Implanty zębowe to doskonałe rozwiązanie na odzyskanie komfortu uśmiechu i przywrócenie prawidłowego żucia pokarmu. Chociaż ta metoda jest bezpieczna i nie ma skutków ubocznych, istnieje kilka stanów i chorób, które uniemożliwiają odbudowę zębów w ten sposób. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu implantacji są:

  • ciąża,
  • zbyt młody wiek, ze względu na niestabilne fazy wzrostu kości,
  • osteoporoza w fazie przewlekle postępującej,
  • choroby powodujące zaburzenia krzepnięcia,
  • nieleczona cukrzyca,
  • padaczka,
  • rak,
  • AIDS,
  • uzależnienie od narkotyków i alkoholu,
  • próchnica zębów, kamień nazębny, stany zapalne i inne choroby dziąseł,
  • bruksizm,
  • przyjmować określone leki.

Wszczepienie implantu zębowego to spory wydatek, ale zły stan uzębienia może prowadzić do fizycznego i emocjonalnego dyskomfortu pacjenta. Dzięki dzisiejszemu innowacyjnemu podejściu do technologii odbudowy każdy, kto zmaga się z brakami w uzębieniu, ma szansę na osiągnięcie nowego, pięknego uśmiechu.