Witamina D dla dzieci – jaka najlepsza
Obecność witamin w organizmie jest niezwykle istotna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Czasem jednak człowiek nie dostarcza odpowiedniej ich dawki zawartej w pożywieniu, wówczas pojawia się konieczność suplementacji. Taka forma dostarczania witamin jest stosowana również u dzieci – jaką witaminę D wybrać dla dziecka, i jakie czynniki mają tu największe znaczenie?
Zawartość witaminy D w organizmie – najważniejsze informacje
Niedobory witamin w organizmie człowieka mają ogromny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale również ogólny stan zdrowia. Taki stan jest szczególnie niebezpieczny u dzieci, ponieważ znajdują się one na etapie rozwoju, i niezbędne im są wszystkie witaminy i mikroelementy do prawidłowego kształtowania. Szacuje się, że aż około 90 % dzieci w Polsce cierpi na niedobór witaminy D3, co ma niestety opłakany skutek w kwestii rozwoju układu nerwowego, mięśniowego i naczyniowego. Witamina D odpowiada m.in. za mineralizację kości i prawidłowy rozwój układu kostnego. Reguluje ona również gospodarkę wapniowo-fosforową w ciele przez wyrównanie nieprawidłowego stosunku wapnia do fosforu w organizmie. Witaminy z grupy D są na tyle specyficzne, że w organizmie człowieka tradycyjnie uznawana jest za witaminę, jednak tak naprawdę pełni ona funkcję prohormonów. Dzieje się tak dlatego, że ludzki organizm jest w stanie wyprodukować ją samodzielnie, dzięki ekspozycji na promieniowanie słoneczne. To właśnie dlatego popularne jest stwierdzenie, że wit d3 to suplement słoneczny, który człowiek przyswaja przebywając na zewnątrz, np. opalając się.
Suplementacja witaminy D u dzieci – najczęstsze praktyki
O ile dużo witaminy D może znajdować się w jedzeniu, tak wiele badań wskazuje na to, że codzienna, nawet najbardziej zbilansowana dieta może pokrywać średnio jedynie 20 % faktycznego zapotrzebowania organizmu. W przypadku dzieci na etapie niemowlęctwa oraz wcześniaków, dozowanie witaminy D powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza specjalisty. Ogólnodostępne wytyczne mówią, że dzieci urodzone w terminie, czyli tzw. donoszone, powinny przyjmować ok. 400 IU na dobę od pierwszych dni życia niezależnie od sposobu karmienia. W przypadku dzieci od 6.–12 miesiąca życia, dawka powinna wynosić ok. 400–600 IU na dobę, w zależności od dobowej dawki witaminy D dostarczanej z pokarmem. W przypadku nieco starszych, bo dzieci w wieku od 1 do 10 roku życia, zapotrzebowanie na witaminę D pokrywane jest przez przebywanie na zewnątrz, z odkrytymi ramionami oraz podudziami, wówczas suplementacja nie jest konieczna. Jeżeli powyższe warunki nie są jednak spełnione, a wyniki badań dziecka wskazują na niedobór, zalecana jest zwykle suplementacja w dawce 600–1000 IU na dobę, zależnie pozostaje wiele jednak od masy ciała dziecka oraz podaży witaminy D w diecie.
Jakie suplementy z witaminą D sprawdzą się u dzieci najlepiej?
O ile zawartość i skład suplementów diety mających na celu uzupełnienie niedoborów często bazują na tych samych składnikach, tak forma ich podawania dziecku różni się od tych, jakie wskazane są dla dorosłych. Jest to przede wszystkim spowodowane niemożliwością połknięcia tabletki przez kilkuletnie dzieci, a takie suplementowanie może być nie tylko niebezpieczne, ale i niewygodne. Wit d 2000 przeznaczona dla małych dzieci zwykle dystrybuowana jest w formie kropli czy specjalnych zawiesin, które następnie można podawać dziecku w butelce z mlekiem. Dla starszych dzieci są również produkty które wystarczy nałożyć na łyżkę i zmieszać np. z mlekiem czy wodą, i w takiej formie podać je doustnie. Witamina d3 w płynie dedykowana dzieciom ma także często jakiś owocowy smak, który pozwala dziecku chętniej i łatwiej ją połykać. Bardzo rzadko można dostać tabletki suplementowe z witaminą D dla małych dzieci, takie przepisywane są już znacznie starszym, które dobrze radzą sobie z połykaniem. Ryzyko zachłyśnięcia się jest zbyt duże u dzieci poniżej piątego roku życia.
Sięgaj tylko po sprawdzone produkty!
Najlepsza wit D3 dla dzieci to taka, którą przepisze lub zaleci lekarz. Kupowanie produktów na własną rękę oraz suplementacja bez konsultacji ze specjalistą może i nie jest wysoce szkodliwe dla dziecka, jednak jest zupełnie zbędne. Nic w nadmiarze nie jest pożyteczne, a już szczególnie u małych dzieci. Produkty mające na celu uzupełnienie niedoborów witamin powinny być polecone przez lekarza, nawet jeżeli nie są na receptę. Tak samo powinno odbywać się jej dawkowanie – tylko dostarczanie jej w odpowiedniej ilości przyniesie oczekiwane rezultaty. Witamina D3 2000 dedykowana dzieciom to specjalnie przygotowane preparaty w formie suplementów lub leków, w zależności od zapotrzebowania dziecka, które bazują na składzie w zupełności bezpiecznym dla młodego organizmu, niemniej jednak ważne jest, by pozostawać pod kontrolą lekarza który zaleci konkretną dawkę i będzie obserwował reakcję na suplementację. Cena suplementów również nie powinna być czynnikiem decydującym, warto postawić na sprawdzone produkty, które faktycznie pomogą w niedoborze witaminy D, i jednocześnie są całkowicie bezpieczne.