Czy lombard w Warszawie to dobry pomysł na biznes?

Kiedy pojawia się temat lombardu, wiele osób kojarzy go przede wszystkim z nie do końca uczciwym biznesem oraz ludźmi, którzy nie radzą sobie finansowo i jest to ich jedyna deska ratunku, aby dotrwać do pierwszego. Jak się jednak okazuje wszystko się zmienia, a lombardy zyskują klientów z różnorodnych grup społecznych. Mogą to być biznesmeni, którzy potrzebują szybko gotówki, a za dzień lub dwa przychodzą wykupić zastawiony przedmiot, jak i również młode osoby u których pojawił się nieoczekiwany wydatek i potrzebują pieniędzy od ręki. W związku z powyższym rodzi się pytanie, czy lombard w Warszawie to dobry pomysł na biznes? Na wyżej wspomniane postaramy się udzielić szczegółowej odpowiedzi w przedmiotowym artykule. 

Kto może otworzyć lombard w Warszawie i jak to zrobić?

Lombard w Warszawie jak i również w innym mieście może otworzyć każdy, kto posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą. Aby prowadzić tego typu biznes nie trzeba ubiegać się o żadne koncesje czy zezwolenia, co stanowi spore ułatwienie. Jeżeli mowa o samej czynności otwarcia lombardu, należy dysponować lokalem w dobrej lokalizacji lub takowy wynająć, posiadać konkretne zasoby gotówki, które będzie można pożyczać klientom pod zastaw, a także pomysł na dobrą reklamę, która pozwoli wyżej wspomnianych do nas przyciągnąć. Ponadto dobrym rozwiązaniem będzie ukończenie kursu dla rzeczoznawców, co pozwoli nam na rzetelne wycenianie przynoszonych do naszego lombardu przedmiotów.

Czy dużo można zarobić na prowadzeniu lombardu?

Tak naprawdę zależy to od kilku ważnych kwestii. Pierwszą jest lokalizacja w jakiej znajduje się lombard, a drugą pomysł jaki na jego prowadzenie ma właściciel. Ze sprzedaży telefonów komórkowych lombard w Warszawie może zarobić kilkadziesiąt złotych. Na laptopach maksymalnie do 200 zł. Jeżeli lombard w Warszawie sprzedaje samochody, wówczas może liczyć na spore zarobki wynoszące nawet kilka tysięcy złotych. Są również i takie lombardy, które udzielają pożyczek pod zastaw działek, mieszkań itp. Jak sami możemy się domyślić zarobek na nich jest naprawdę spory.

Należy pamiętać również o tym, że na początku prowadzenia działalności nie ma co liczyć na zarobienie jakichkolwiek pieniędzy.  Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że na początku udzielamy pożyczek i nie wiemy ile z nich się spłaci, a ile przedmiotów przekazanych nam pod zastaw nie zostanie odebranych, więc zgodnie z umową będziemy mogli wystawić je na sprzedaż. Jak wiadomo zanim te ostatnie znajdą nowych właścicieli może upłynąć trochę czasu, co wiąże się z brakiem natychmiastowego zarobku.

Kto najczęściej korzysta z usług lombardu?

W zdecydowanej większości przypadków są to osoby, które potrzebują pilnie gotówki. Z reguły nie mają one problemu ze spłatą pożyczki w terminie, w związku z czym zastawione przez nich przedmioty są im zwracane. Są również i takie osoby, które nagminnie korzystają z tego typu rozwiązań. zastawiają praktycznie wszystko czym dysponują, niejednokrotnie nie wywiązują się z terminów spłaty, a co za tym idzie podejmują negocjacje. Ostatecznie udaje im się spłacić zobowiązanie i odzyskać to, co zastawili, jednak w związku z tym, że nie dysponują nadwyżkami finansowymi, które pozwolą im pomimo spłaty zobowiązania się utrzymać wracają ponownie do lombardu i koło się zamyka.

Jakie obowiązki ma pracownik lombardu?

Do zadań osoby zatrudnionej przez lombard w Warszawie należy bieżąca obsługa klientów. Przyjmowanie od nich przedmiotów, dokonywanie wyceny oraz wypłacanie pieniędzy po uprzednim spisaniu umowy. W wyżej wspomnianej umowie należy określić termin spłaty pożyczonych przez klienta środków. Pracownik lombardu ma prawo zwrócić klientowi zastawiony przez niego sprzęt tylko w momencie, kiedy wywiąże się on z terminu oraz wysokości spłaty zaciągniętej pożyczki. Oprocentowanie pieniędzy pod zastaw może wynosić maksymalnie 18% w skali miesiąca.

Jakie są wady i zalety prowadzenia lombardu?

Jeśli mowa o plusach prowadzenia lombardu to niewątpliwie możemy do nich zaliczyć łatwość prowadzenia takiego biznesu. Ponadto, jeżeli zadbamy o dobrą lokalizację naszego lombardu i zainwestujemy w reklamę, mamy duże szanse na to, że lombard w Warszawie przyniesie nam konkretne zyski. Wymieniając kolejne atuty tego typu działalności są nimi niewątpliwie: ciągły kontakt z ludźmi, a także stosunkowo łatwe wejście do tego biznesu.

Jeżeli mowa o minusach prowadzenia lombardu, to z całą pewnością możemy tu zakwalifikować podrabiane produkty, które są bardzo często przynoszone do lombardu, a bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia nie będziemy w stanie ich wykryć. Kolejnym problemem są sytuacje, kiedy dany produkt przyniesiony przez klienta pochodzi z kradzieży i zgłosi się po niego policja, a klient rzecz jasna nie zwróci nam udzielonych pod zastaw środków. W takiej sytuacji jesteśmy po prostu stratni. Oczywiście każdy biznes wiąże się z poniesieniem ryzyka, w związku z czym jest to poniekąd normalne i każdy powinien się z tym po prostu liczyć w szczególności w takich miejscach jak rzeczony lombard.