Druk offsetowy i druk cyfrowy

Druk offsetowy i druk cyfrowy to mało znane koncepcje, których nie mogą opisać osoby bez doświadczenia poligraficznego. Zdecydowana większość osób ma problem ze wskazaniem różnic pomiędzy tymi dwoma metodami drukowania. W tym artykule omówiliśmy różnicę między drukiem cyfrowym a drukiem offsetowym. Omówiliśmy też szerzej druk offsetowy i wymieniliśmy wszystkie jego zalety i wady. Zapraszamy do zapoznania się z drukiem offsetowym i cyfrowym.

Druk offsetowy – jakie są jego cechy?

Druk offsetowy to technika druku płaskiego. Cechą tej metody jest to, że poszczególne elementy matrycy offsetowej umieszczone są na tym samym poziomie. Dlatego druk offsetowy wykorzystuje wzajemne wykluczanie czynników niedrukarskich i poligraficznych. Dzięki temu można tanio i szybko drukować, zwłaszcza jeśli trzeba dużo drukować. Podłoże stosowane w druku offsetowym wykonane jest z cienkiego aluminium. Umieść go na wałku i przenieś obraz projektu na wałek pokryty gumą. Obraz jest nakładany z wałka na podłoże, takie jak papier kredowy. Brzmi skomplikowanie, prawda? Druk offsetowy umożliwia szybką i niedrogą realizację projektów na dowolnym materiale. Druk offsetowy utrwalany jest za pomocą docisku stalowego cylindra. Warto wiedzieć o druku offsetowym, zwłaszcza jeśli chodzi o druk wysokonakładowy. To najlepszy wybór, jeśli zależy Ci na intensywnych kolorach – specjalne farby offsetowe są tłuste, wyraziste i oleiste. Dlatego druk offsetowy jest również bardzo dokładny. Jest to zalecana metoda głównie do drukowania plakatów, ulotek, książek, map czy katalogów.

Zalety i wady druku offsetowego

Wiele drukarni stosuje druk offsetowy. Dzieje się tak głównie dlatego, że jest to metoda ogólna. Ma wiele zalet. Najważniejszym z nich jest to, że pozwala na zastosowanie wielu rodzajów materiałów, w zależności od wymagań klienta. Dodatkowo nadruk ten gwarantuje wysoką trwałość, co oznacza, że ​​zadrukowany papier można uszlachetnić. Kolejną zaletą jest to, że druk offsetowy jest jedną z najbardziej opłacalnych metod drukowania, zwłaszcza w przypadku druku wysokonakładowego. Dlatego jest to zalecana metoda drukowania materiałów promocyjnych. Dodatkowo druk offsetowy pozwala na zadrukowanie szerokiej gamy kolorów – nie tylko koloru bazowego, ale również kolorów dodatkowych. Druk offsetowy ma również wady, podobnie jak każdy rodzaj druku. Po pierwsze, metoda jest mało opłacalna przy niskich wypłatach. Spersonalizowany druk również nie jest możliwy, a wykonanie tej metody wymaga przygotowania formularza do druku, co oznacza wydłużony czas przygotowania do druku.

Czytaj więcej:

Druk cyfrowy – co to jest?

Druk offsetowy i druk cyfrowy
Druk offsetowy i druk cyfrowy

Druk cyfrowy jest jedną z najpopularniejszych metod drukowania i można go znaleźć w drukarniach internetowych i stacjonarnych. Jest to metoda drukowania przy użyciu drukarki elektrofotograficznej. Tego typu urządzenie tworzy wydruki z danych przesyłanych bezpośrednio z komputera. Tak więc w przypadku różnych projektów może istnieć pewien rodzaj wolności. Projekty do druku można przenieść do drukarni stacjonarnej za pomocą dowolnego nośnika cyfrowego. Druk cyfrowy pozwala tanio i szybko drukować wizytówki lub inne produkty. Proces drukowania tą metodą jest bardzo podobny do drukowania laserowego. Jest jednak znacznie lepszej jakości i działa znacznie szybciej. Ponadto główną zaletą druku cyfrowego jest bardzo szybkie drukowanie ulotek na miejscu. W przeciwieństwie do druku cyfrowego, druk offsetowy wymaga specjalnej konstrukcji matrycy. Każda metoda druku, w tym offsetowa i cyfrowa, ma swoich zwolenników. Jakość druku cyfrowego jest porównywalna z drukiem offsetowym. W dzisiejszych czasach w introligatorstwie trudno jest czasem odróżnić rodzaj zastosowanej metody druku.

Druk offsetowy i cyfrowy

Jeśli chcemy porównać druk offsetowy z drukiem cyfrowym, możemy wymienić kilka znaczących różnic. Druk offsetowy stosuje się głównie przy dużych nakładach, natomiast druk cyfrowy stosuje się przy małych nakładach. Po pierwsze, niewielki nakład byłby bardzo kosztowny w przypadku druku offsetowego ze względu na długi proces przygotowania do druku. Dlatego jeśli chcesz drukować małe partie, lepiej wybrać druk cyfrowy, a przy większych zamówieniach lepiej wybrać druk offsetowy. Druk cyfrowy pozwala na personalizację poszczególnych nadruków, takich jak wizytówki czy zaproszenia – dzięki czemu na każdym indywidualnym wydruku można umieścić inne dane. Nie jest to możliwe w przypadku przesunięć. Jednak jakość druku offsetowego jest wyższa niż druku cyfrowego. Jednak druk cyfrowy stale się rozwija i ulepsza, o czym warto wspomnieć.