O czym pamiętać, gdy chcemy kupić telewizor?
Zakup dobrego telewizora nie jest łatwym zadaniem. Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele różnych modeli, że zdecydowanie się na jeden konkretny telewizor może sprawić nam sporo problemów. Aby temu zapobiec, musimy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat parametrów technicznych, które decydują o wydajności sprzętu TV. Pomocne jest również określenie naszego budżetu na zakup telewizora.
Pozwoli to znacząco zawęzić ilość modeli, którym będziemy musieli się bliżej przyjrzeć. W sklepach znajdziemy zarówno modele za 600 złotych jak i takie, które wymagają od nas wydania ponad 60 tysięcy złotych. Po wyznaczeniu budżetu musimy sprecyzować nasze wymagania. Czy zależy nam na wielkości obrazu, czy bardziej na jego jakości? Czy zależy nam na dodatkowych funkcjach? Dopiero znając odpowiedzi na te pytania, możemy zabrać się do szukania idealnego telewizora.
Technologie Ambilight oraz HDR
Z tej pierwszej technologii mogą skorzystać obecnie jedynie posiadacze telewizorów Philips. Ambilight wytwarza kolorową poświatę za ekranem i tym samym poprawiają nasze doświadczenie podczas oglądania telewizji. Odpowiadają za to specjalne diody zainstalowane z tyłu telewizora. System na bieżąco analizuje wyświetlany obraz i to, które barwy są dominujące. Następnie informuje diody o tym, z jaką intensywnością oraz na jaki kolor powinny się świecić. W rezultacie wyświetlany obraz nie jest hamowany przez ramkę ekranu. Uzyskujemy imponujący efekt wizualny. Musimy mieć jednak wystarczająco dużo miejsca w naszym salonie i dysponujemy nie zastawiona ścianą. Powinna być również jednolicie pomalowana, a pokój należy odpowiednio zaciemnić. Więc jeśli chcemy w pełni wykorzystać potencjał tej technologii, musimy spełnić wszystkie te warunki.
Skrót HDR oznacza High Dynamic Range i określa rozwiązanie pozwalające zwiększyć zakres rozpiętości pomiędzy jasnymi i ciemnymi kolorami. W rezultacie uzyskujemy bardziej naturalnie wyglądający obraz, a wyświetlane kolory są o wiele żywsze. Najłatwiej zaobserwować ten efekt podczas oglądania ciemnych scen, w których znajdują się jakie jasne punkty. Telewizory z HDR poprawią realizm tego typu scen. Możemy wyróżnić cztery standardy HDR — HDR10, HDR10+, Dolby Vision oraz HLG. Jeżeli spotkamy się z innymi oznaczeniami, należy mieć świadomość, że są one nic nieznaczącymi marketingowymi terminami używanymi przez niektórych producentów. Najpopularniejszy pozostaje format HDR10 wykorzystujący statyczne metadane oraz 10-bitowe kodowanie. Z kolei HDR10+ oferowany jest za darmo w przypadku niektórych telewizorów Samsunga i Panasonica, ale nie obsługują go płyty Blu-ray 4K UHD. Klientów zainteresowanych bardziej zaawansowanym rozwiązaniem powinien zadowolić telewizor z technologią Dolby Vision. W przeciwieństwie do reszty formatów wykorzystuje on 12-bitowe kodowanie. Jednakże za lepsze efekty wizualny przyjdzie nam zapłacić większą cenę.
Czym różni się telewizor zakrzywiony od modelu z płaskim ekranem?
Chociaż stosunkowo niedawno cieszyły się one dużą popularnością, znalezienie zakrzywionego telewizora — tzw. Curved TV — może być problematycznym zadaniem. Teoretycznie ułatwiały zanurzenie się w prezentowanym obrazie i tym samym zapewniały głębsze wrażenia podczas oglądania telewizji. Co więcej, nietypowa budowa tego telewizora optycznie poszerzała pole widzenia. U podstaw tej technologii leżał pomysł, aby dopasować ekran telewizora do naturalnej krzywizny ludzkiego oka. Problemy pojawiały się, gdy większa liczba osób chciała razem oglądać telewizję. Aby odczuć zalety tego rozwiązania, konieczne jest siedzenie na wprost od telewizora. Siadając w innych miejscach, będziemy odczuwać pewien dyskomfort podczas oglądania TV. Dlatego też modele z płaskim ekranem nadal stanowią optymalny wybór.
Czy kupno telewizora ze Smart TV jest dobrym pomysłem?
Znakomita większość nowoczesnych telewizorów oferuje taką usługę. Dzięki niej nie jesteśmy ograniczeni do oglądania tego, co ma do zaoferowania telewizja. Możemy wykorzystać nasz telewizor do obejrzenia seriali, filmów oraz programów. Wystarczy, że posiadamy odpowiednią aplikację VOD. W tej kwestii mamy do wyboru wiele programów – Ipla, Netflix, Showmax, HBO GO, Player, czy też YouTube. Oczywiście Smart TV oferuje swoim posiadaczom znacznie więcej niż tylko funkcję VOD. Taki telewizor pozwala używać portali społecznościowych, przeglądania stron internetowych oraz grania w proste gry wideo. Cały proces możemy obsługiwać za pomocą smartfona lub komend głosowych. Wśród dostępnych systemów operacyjnych w nowoczesnych telewizorach wyróżniają się Android TV (Sony, TCL, Philips), Smart Hub (Samsung), My Home Screen (Panasonic), oraz webOS TV (LG). Pierwsza opcja posiada wiele funkcji, ale mało aplikacji. Używa się jej w sposób intuicyjny, przy czym ten system jest dosyć wymagający pod względem wymaganych zasobów. Tańsze modele mogą być stosunkowo powolne. Jeśli zależy nam na szybkości działania, to warto zainwestować w telewizory LG z webOS TV. Natomiast system Smart Hub jest powszechnie uznawany za najlepszy wybór.