Jakie rolety wybrać?

Osłona okien jest szczególnie ważna, by zapewnić sobie oraz innym domownikom komfort przebywania w pomieszczeniu. Aktualnie na rynku znaleźć można wiele różnych rolet, które stworzone są z innych materiałów i przystosowane są do wielu wymagań klientów. Aby wybrać te, które są najlepiej dopasowane do tego, czego potrzebujesz, warto zapoznać się z kilkoma typami rolet, które znaleźć można najczęściej. Szczególnie, że odpowiednie dopasowane rolety potrafią odmienić cały pokój i sprawić, że jego wygląd będzie w pełni satysfakcjonujący.

Rolety rzymskie

Zdecydowanie najpopularniejsze obecnie są rolety rzymskie. Sprawdzą się one w każdym pomieszczeniu – zarówno takim o tradycyjnym wyglądzie, jak i takim, w którym dominuje nowoczesność wystroju. Stosuje się je do salonów, gdzie najczęściej wykorzystuje się kontrastujące i ożywiające pokój barwy oraz kuchni, a nawet do łazienek, jeśli wykonano je ze specjalnego wodoodpornego materiału. Rolety rzymskie mają bardzo praktyczne zastosowanie, ponieważ da się je zamontować niezależnie od wielkości okna. Są także niezwykle łatwe w konserwacji – każdy może samemu wyczyścić je piorąc ręcznie lub w pralce i zwracając przy tym uwagę jedynie na odpowiednią temperaturę.

Rolety plisowane

montaż rolet

Plisy mają charakterystyczny wygląd stworzony dzięki harmonijkom, w które układa się materiał. Przysłonić można dzięki nim m.in. okna okrągłe, trójkątne, trapezowe, oraz oczywiście te o tradycyjnych kształtach. Występują w tak szerokiej gamie kolorystycznej jak rolety rzymskie i są również proste do utrzymania w czystości. To, czym się wyróżniają, to  możliwość jeszcze lepszego kontrolowania wpadającego do pomieszczenia światła. Da się je bowiem podnosić i opuszczać z obu stron – z góry i z dołu – w przeciwieństwie do większości rolet. Znaleźć można wiele tkanin do plis, niektóre bardzo zaskakują swoją teksturą i pozwalają na uzyskanie niepowtarzalnego klimatu.

Rolety austriackie

Tego typu rolety są wspaniałym dopełnieniem dla pełnych szyku, klasycznych pomieszczeń. Znaleźć je można w reprezentacyjnych salonach, czy jadalniach. Łączą one funkcję zasłon wraz z roletami. Ze względu na ich spore marszczenia są niezwykle dekoracyjne. Mogą sprawiać wrażenie ciężkich, ale w połączeniu z odpowiednimi dekoracjami i wystrojem będą prezentować się idealnie. Zamontować da się je na ścianie lub na suficie, a po pociągnięciu za sznurek tworzy się charakterystyczne, wytworne fałdy. Coraz więcej osób zaczyna przemycać je nawet do kuchni oraz pomieszczeń urządzonych w bardziej nowoczesnym stylu – efekt ciężkości można przełamać poprzez dobór innego materiału czy zastosowanie lekkich i delikatnych barw.

Rolety zewnętrzne

To nieco mniej spotykane rozwiązanie, jednak jest ono bardzo praktyczne. Rolety tego typu mogą być nie tylko ochroną przed promieniami słonecznymi, ale także być barierą antywłamaniową. Dodatkowo bardzo skutecznie chronią przed zaglądaniem przechodniów do wnętrza, co szczególnie przydatne jest, gdy mieszka się na parterze lub niższych piętrach. Dzięki użyciu specjalnego materiału można także skutecznie obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Montować takie rolety można na wiele sposobów, a w zależności od wybranej opcji, sterowanie będzie odbywać się mechanicznie bądź elektrycznie.

Rolety dzień – noc

Takie rolety wyglądają bardzo charakterystycznie – składają się z pasów tkanin transparentnych i zaciemniających, między którymi znajdują się przerwy. Dzięki takiej budowie za ich pomocą można skutecznie regulować natężenie światła lub zupełnie zaciemnić pokój. Stanowią więc one połączenie rolet z żaluzjami. Rozwiązanie to jest idealne do sypialni oraz pokojów dziecięcych, wygląda też wyjątkowo dobrze w tych pomieszczeniach, które urządza się w sposób nowoczesny.

Od czego powinien zależeć wybór rolet?

Najlepiej postawić na takie rolety, które pasują do naszych okien, a przy tym spełniają funkcje, które są dla nas najistotniejsze. W niektórych pomieszczeniach, w których przebywa się najwięcej w ciągu dnia, szczególną wagę przykłada się do tego, aby osłony okna gwarantowały odpowiednią ilość wpadającego światła oraz brak nagrzewania się wnętrza. Z kolei w innych pokojach aspekt ten nie jest kluczowy.

Warto zwracać również uwagę na swoje odczucia w kwestii wyglądu – rolety potrafią być świetną dekoracją i sprawić, że przebywanie w pokoju stanie się przyjemniejsze. Warto zatem pomyśleć, jaki rodzaj jest najlepszy do danego wystroju i czy dobrze będzie on komponował się z dekoracjami i meblami. Zakup rolet to zazwyczaj decyzja na wiele lat, warto jest więc zastanowić się, czy lepiej postawić na delikatny odcień, mocny kontrastujący kolor czy też oryginalny wzór.

Rolety to wyjątkowy produkt, który chroni przed intensywnymi promieniami słonecznymi, a przy tym wpływa na ogólny wystrój. Dzięki dostępności wielu rodzajów rolet, każdy ma szansę znaleźć odpowiednie dla siebie i cieszyć się nimi przez kolejne lata. Kluczem jest dobry wybór i podjęcie przemyślanej decyzji, zarówno co do typu rolet, jak i ich materiału i koloru.