Wybór sukni ślubnej – krawcowa czy suknia z salonu?

Dylematów związanych z wyborem sukni ślubnej jest wiele, zaczynając od fasonu, materiału, ozdób, a kończąc na dodatkach, bieliźnie i butach. Jednym z ważnych pytań, które stawia sobie wiele Panien Młodych, jest to, czy suknie powinno się zamówić w salonie mody ślubnej czy może zdecydować się na uszycie sukni u krawcowej. 

  • Suknia ślubna z salonu mody ślubnej

Na wstępie warto zaznaczyć, że salony ślubne różnią się od siebie i nie wszystko, co przysługuje klientkom renomowanego salonu sukien ślubnych będzie uwzględniane w innych, mniej prestiżowych salonach. Powinnyśmy mieć to na uwadze i wybrać salon, który pozwala na dostosowanie sukni do indywidualnych potrzeb. 

Wybór sukni ślubnej – krawcowa czy suknia z salonu?Renomowany, porządny salon sukien ślubnych powinien oferować dużą ilość różnych modeli i fasonów sukien, które będę dostosowane do różnej budowy ciała klientek. Niestety, zdarzają się salony, w których nie ma lub jest niewiele, sukien ślubnych w większych rozmiarach. Z reguły zdarza się to w salonach ulokowanych w mniejszych miastach lub miasteczkach, gdzie  asortyment jest uboższy. Fakt, że w salonach ślubnych możemy przymierzyć rożne fasony sukien jest ważne. U krawcowej nie będziemy mieć takiej możliwości. W salonie od razu wiemy, co dostaniemy i jak dany strój będzie się na nas prezentować. 

Z renomowanymi salonami sukien ślubnych często współpracują krawcowe, które mogą poprawić wybraną suknię. To duża zaleta. Warto zdecydować się na poprawki kiedy będziemy mieć na sobie bieliznę ślubną, aby mieć pewność, że wszystkie elementy stroju będą ze sobą współgrały.

Ostatnim puntem, który wyróżnia salony ślubne, to wyjątkowa atmosfera, która pozwala każdej kobiecie poczuć się wyjątkowo. Wizyta w salonie z najbliższymi może być świetną zabawą.

Jednak salony mody ślubnej to nie tylko same zalety, ale i wady. Jedną z głównych jest cena. Renomowane salony ślubne, które oferują doradców, stylistów, krawców oraz poczęstunek dla klientów,  są bardzo drogie i do ceny sukni należy doliczyć również cenę obsługi czy materiałów na poprawki. Dla wielu kobiet ceny sukien ślubnych z salonów mogą być zbyt wysokie. Dodatkowo, niekiedy konkretne modele sukni należy zamawiać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem (w popularnych salonach nawet osiem miesięcy wcześniej), ponieważ są szyte pod klientkę. Inne modele mogą być sprzedawane z gotowej kolekcji i nie można ich przerabiać.

  • Suknia ślubna szyta w krawcowa/krawcowej

Często zdarza się tak, że Panna Młoda najpierw ogląda suknie ślubne w salonie lub wybiera suknie z katalogu, a potem udaje się do lokalnej krawcowej lub krawca i zamawia suknie, która mniej więcej będzie wyglądać tak samo. Z pewnością główną zaletą takiego rozwiązania jest o wiele niższa cena za uszycie sukni ślubnej.

Niestety, należy w tym miejscu podkreślić, że szycie sukni ślubnej u standardowej krawcowej, która nie pracuje cały czas przy tworzeniu sukienek, może się źle skończyć. Po pierwsze, krawcowa może wybrać nieodpowiedni materiał, w którym Panna Młoda nie będzie się dobrze czuła albo suknia będzie się źle układać. Taka sytuacja może być podyktowana niewiedzą lub poszukiwaniem oszczędności. Dodatkowo, niektóre specyficzne rodzaje ozdobnych materiałów są trudno dostępne lub przygotowywane tylko dla konkretnych domów mody tworzących suknie ślubne. Może się więc okazać, że wybrana przez nas suknia ślubna nie będzie możliwa do uszycia.

Warto odnotować, że nawet jeśli znajdziemy bardzo dobrą krawcową/krawca, to problemem może się okazać to, że bycie dobrym krawcem nie równa się byciu dobrym projektantem. Świetna krawcowa może nie mieć dobrego wyczucia w kwestii ozdób, zwłaszcza, jeśli chcemy połączyć kilka różnych elementów z kilku różnych sukien ślubnych. Niektóre po prostu mogą ze sobą nie współgrać. Projektowanie strojów to osobna dziedzina artystyczna, której trzeba się nauczyć, tak samo, jak trzeba się nauczyć łączenia ze sobą różnych tkanin. Gdyby było to proste zadanie, ceny sukien ślubnych nie byłyby tak wysokie.

Szycie sukni ślubnej u krawca również wiąże się z tym, że nie mamy możliwości założenia jej przed pierwszą przymiarką. W salonie zawsze są modele do przymiarek, w których możemy ocenić jak wyglądamy. U krawca musimy liczyć na to, że nasz wybór był odpowiedni. Oczywiści po pierwszej przymiarce możemy wiele elementów poprawić, ale nie przerobimy całego fasonu.

Warto zaznaczyć, że szycie sukni ślubnej u krawca nie wiąże się tylko z problemami. Istnieje wielu krawców-projektantów, którzy przygotowują przepiękne modele sukni ślubnych inspirowane projektami renomowanych domów mody. Jednak do takich krawców ustawiają się długie kolejki, co musimy wziąć po uwagę.

Cokolwiek wybierzemy, najważniejsze jest, abyśmy zarezerwowały sporo czasu na zakup sukni ślubnej i pozostawiły rezerwę, przynajmniej dwóch-trzech miesięcy, na rozwiązanie ewentualnych problemów. Pośpiech zawsze jest złym doradcą.