Surowce, jakość i oryginalność – czyli specyfika mody ekskluzywnej

Wiele osób zastanawia się, czym różni się moda ekskluzywna i premium od produktów, które dedykowane są do przeciętnego odbiorcy. Różnice w cenie są bowiem niezwykle duże, a niekiedy za z pozoru podobne produkty marek premium trzeba zapłacić nawet kilkunastokrotnie więcej niż gdyby się kupowało produkt marki ze średniej półki. Na różnicę w cenach wpływa bardzo wiele czynników, gdyż moda ekskluzywna to mały światek, który swoje funkcjonowanie nie zawsze opiera na funkcjonalności i pragmatyzmie. 

Czy jakość produktów odzieżowych premium uzasadnia wyższą cenę?

W branży odzieżowej tak samo, jak w innych branżach bardzo dużą rolę w ostatecznej cenie produktu odgrywają surowce, których użyje się do produkcji gotowego wyrobu. Różnice w jakości często są widoczne na pierwszy rzut oka. Mogą one wpływać na trwałość lub funkcjonalność towaru, ale także na jego wygląd. W przypadku ubrań jakość używanych tkanin, dzianin i innych dodatków, z których produkuje się odzież, jest bardzo istotna. Różnica pomiędzy produktami z wyższej półki a tańszymi alternatywami jest przeważnie widoczna po wzięciu do ręki danego produktu. Jakość materiałów używanych w branży tekstylne jest bowiem bardzo zróżnicowana, a ta sama ilość bawełny wysokiej jakości może kosztować nawet kilkunastokrotnie więcej niż adekwatna ilość tkaniny słabej jakości. Produkty pozycjonowane jako moda ekskluzywna i premium nie mogą sobie pozwolić na żadne ustępstwa, jeśli chodzi o jakość wykorzystywanych materiałów.

Kaszmir, jedwab, egipska bawełna – ceny wysokiej klasy materiałów

Trudno zaprzeczyć, że najwyższej klasy materiały, z których produkuje się odzież, ekskluzywną są relatywnie drogie. Kaszmir lub jedwab jest o wiele droższy od standardowej bawełny. Często jednak tego rodzaju tkaniny są wykorzystywany w produktach związanych z modą ekskluzywną i premium, nie tylko ze względu na swój wygląd, ale także ze względu na swoje właściwości. Jedwab charakteryzuje się bardzo dużą delikatnością w dotyku, a także charakterystycznym połyskiem. Nie da się podrobić tego wyglądu za pomocą użycia klasycznej bawełny lub materiałów syntetycznych. Jedwabne materiały stosuje się do szycia sukni, a także do przeszyć innych rodzajów odzieży. Bardzo popularne jest używanie jedwabiu do produkcji podszewki w garniturach męskich, a także do produkcji poszewek do garniturów. Jest to materiał bardzo delikatny i naturalny, przez co ma ciekawe właściwości. Naturalnie odprowadza on wilgoć, co sprawia, że produkty z tego rodzaju materiałem są nie tylko bardziej efektowne i atrakcyjniejsze wizualnie, ale różnicę czuć także w samym dotyku i właściwościach noszenia takiej odzieży na co dzień. Nawet stosując zwykłą bawełnę do produktów mody ekskluzywnej i premium, stosuje się najwyższej klasy tkaniny, które wykonane są bez kompromisów w jakości. Różnice pomiędzy tanimi tkaninami bawełnianymi a tymi stosowanymi przez prestiżowe, ekskluzywne marki są bardzo duże. 

ZOBACZ KONIECZNIE:

Jak poznać materiały tekstylne o jakości typowej dla marek premium?

Na rynku funkcjonuje wiele firm, które pozycjonują się, jako producenci odzieży z wyższej półki. Ich produkty charakteryzuje to, że nie używają materiałów syntetycznych lub sztucznych, gdyż mają one o wiele gorsze parametry. Często w branży tekstylnej do produkcji tkaniny używa się bawełny razem z różnymi domieszkami syntetycznymi. Moda ekskluzywna i premium raczej to wyklucza i stosuje się jedynie całkowicie naturalne tkaniny. Widać to po sposobie, w jaki układa się tkanina. Jest ona o wiele bardziej gładka i pozwala łatwo się prasować. Ponadto szybko odprowadza wilgoć, więc jej noszenie jest komfortowe. Syntetyczne dodatki stosuje się tylko wtedy, gdy zachodzi taka uzasadniona potrzeba. Najczęściej stosuje się to do produkcji różnego rodzaju dodatków.

Oryginalność i kreatywność, jako znak rozpoznawczy mody ekskluzywnej i premium

Surowce i jakość wykonania to nie są jednak wszystkie czynniki, które wpływają na finalną, wiele wyższą cenę oraz prestiż marki lub projektanta. Najważniejsza jest kreatywność i oryginalność produktów. Branża modowa jest bardzo zmienna, a osoby obracające się w niej mają różne gusta. Oznacza to, że aby skutecznie funkcjonować w tej branży, należy czymś się wyróżniać i prezentować odpowiednio wyższy poziom niż konkurencja. Nie chodzi tutaj o jakość produktów, bo ta zwykle jest na najwyższym poziomie, ale raczej o kreowanie trendów lub wpisywanie się w nie. Nie bez znaczenia dla marek i projektantów aspirujących do tego, by uznawać je za modę ekskluzywną i premium jest to, że muszą znaleźć uznanie u influencerów z modowego światka. Popularność w mediach społecznościowych jest dzisiaj kluczowa do tego, aby się wybić i wprowadzić swoje produkty na salony. Chcąc być na bieżąco z trendami modowymi, które aktualnie są na topie, warto śledzić profile blogerek i blogerów modowych, którzy są na bieżąco.