Rodzaje bram garażowych

Chociaż wydawać by się mogło, że wybór bramy garażowej to szybka i prosta decyzja, warto pamiętać o tym, że stanowią one pewną formę zabezpieczenia, dlatego ich rodzaj wcale nie powinien być przypadkowy. Jakie bramy garażowe wybrać w przypadku dużej posesji? Które systemy są najlepsze? Zapewne pewnie to nieliczne z wielu dylematów, z którymi borykają się osoby, posiadające nieruchomości. W dzisiejszym artykule przedstawiamy rodzaje bram garażowych, aby ułatwić Wam ostateczny wybór. 

Rodzaje bram garażowych

Obecnie na rynku możemy wymienić kilka rodzajów bram garażowych, jednak do najpopularniejszych zaliczamy: bramy uchylne, segmentowe, rolowane oraz bramy rozwierne. Czym się charakteryzują? Jaka będzie najlepsza dla Twojej posesji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części poradnik.

Bramy uchylne

Ten rodzaj często zamiennie zostaje określany, jako bramy płytowe. Chyba, śmiało można pokusić się o stwierdzenie, iż występuje w największej liczbie posesji. Co warto wiedzieć o tym rodzaju? Po pierwsze: aby otworzyć taką bramę, potrzebujemy też kawałek miejsca przed garażem, ponieważ w tym kierunku wysuwa się płyta. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby sprawdzić, na jaką szerokość się otwierają, by później nie zagradzać chodnika, drogi, czy też posesji sąsiadów.

Bramy rolowane

Często występują pod nazwą — bramy żaluzjowe. Określenie adekwatne jest także do systemu, na jakim działają, ponieważ obsługuje się je tak samo, jak tradycyjne rolety okienne, które znajdują się w większości polskich domów. Dużym plusem tego zastosowania jest fakt, iż nie zajmują dużo miejsca, co pozwalać cieszyć się dodatkowymi centymetrami zieleni. Cieszą się także popularnością ze względu na długoletnią możliwość eksploatacji.

Bramy segmentowe

Z kolei ten rodzaj bram garażowych najczęściej znajdziemy pod hasłem — bramy sekcyjne. Podzielone są na obszary górne i boczne. Gdy je otwieramy nie zajmują miejsca przed garażem, więc jeżeli pobrykamy się z problemem krótkiego podjazdu, mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Dużym plusem bram segmentowych jest też to, że są o wiele szczelniejsze niż bramu uchylne, co pozwala nam się nie martwić ogrzewaniem podczas zimnych nocy.

Bramy rozwierne

To z pewnością rodzaj bram, który spotkamy jeszcze w starszych posesjach. Nad pojawiają się w ofercie producentów, jednak zdecydowanie rzadziej, niźli miało to miejsce w latach 90-tych. Dużo osób decyduje się też często na to, aby zamówić je na wymiar na przykład w warsztacie rzemieślniczym. Bardziej wykorzystywane są wówczas, gdy chcemy nadać naszej bramie styl, w ramach którego urządzamy dom. Samo otwarcie skrzydeł takich drzwi zajmuje bardzo dużo miejsca, a napęd elektryczny w wielu przypadkach nie jest możliwy. Z tych powodów naprawdę warto, zastanowić się nad ich ewentualnym zamontowaniem. Warto również pamiętać, że musi mieć naprawdę sporo wolnych metrów na podjeździe.

Zobacz także:

Cechy bram garażowych

Jeżeli zdecydujemy się już na dany rodzaj bramy garażowej, wówczas powinniśmy zastanawiać się, na jakich funkcjach nam najbardziej zależy. Jedni klienci cenią sobie w pełni rozbudowane funkcje elektryczne, inni duży nacisk kładą na to, aby były antywłamaniowe. Tym samym w ofercie możemy znaleźć tysiące rodzajów bram garażowych pochodzących od różnych producentów. Z drugiej strony każdy z nas dysponuje inne budżetem, dlatego o nim również należy pamiętać podczas wybierania. Jakie cechy zatem powinna posiadać dobra brama garażowa? Sprawdźcie sami!

Po pierwsze: trwałość

Bez względu na to, jakie inne funkcje będzie posiadała, niezwykle ważna jest trwałość. Nikt z nas z pewnością nie chciałby, co rok zmieniać bramy, ponieważ to raz: duży koszt, a dwa: ingerencja w budynek. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej klienci decydują się przeznaczyć większe środki za zakupy bramy garażowej.

Po drugie: wygląd

Zdarza się, że zapatrzeni jakimś konkretnym modelem, posiadamy dom, który ma zupełnie sprzeczne odcienie niż fasada bramy. Tym samym po zamontowaniu pozostaje niesmak lub decydujemy się na kosztowną wymianę. Warto zatem już na początku określić barwy oraz materiał, z którego została wykonana taka brama.

Po trzecie: bezpieczeństwo

Rodzaje bram garażowych
Rodzaje bram garażowych

To z pewnością jedna z najważniejszych cech bramy. Jeżeli zależy nam tym, aby posiadały specjalne funkcje antywłamaniowe, należy porównać oferty kilku producentów. W tym przypadku niezwykle ważny będzie materiał, z którego zostały wykonane. Im lepszy, tym cena będzie z pewnością wyższa.

Warto, jednak pamiętać, że bez względu na to, jaki rodzaj bram garażowych wybierzemy, istotne jest to, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Tym bardziej, jeżeli jeszcze jesteśmy przed dokończeniem izolacji. Prawidłowy montaż — to również cecha, o której należy nie zapominać. Źle osadzone bramy nie tylko ciężko obsługiwać, ale również należy chronić przed innymi, gdyż stanowią pewnego rodzaju zagrożenie. Kolejna kwestia, która jest bardzo ważna to energooszczędny napęd, który warto posiadać. Czasami naprawdę może generować wysokie dodatkowe koszty z tytułu opłaty za prąd, dlatego istotne jest to, aby zwracać na to uwagę.