Czym różni się hala magazynowa namiotowa od zwykłej?

Stając przed zadaniem zmagazynowania dużej ilości dóbr, można odnieść wrażenie, że kwestie lokalizacji stanowią największy problem. Poszukuje się wielkich powierzchni magazynowych, które mogłyby pomieścić dany towar, przechować go w dostosowanych warunkach oraz być na tyle blisko miejsca docelowego, by ułatwić transport. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, kolejne firmy zaczynają inwestować w konstrukcje namiotowych hal magazynowych. Pierwszą i najistotniejszą różnicą między standardową, konstruowaną na stałe halą magazynową a jej wersją namiotową, jest to, że ta druga może zbudowana w znacznie krótszym czasie.

Średni czas postawienia hali magazynowej w tym wypadku wynosi do trzech dni, zależnie rzecz jasna od rozmiaru hali i warunków. Przez ten czas wyrównywane jest podłoże, ustawiane są aluminiowe podpory i ściany, najczęściej z blachy trapezowej. Mimo nie używania standardowych, stalowych łuków podporowych, stabilność konstrukcji i udźwig jest zachowany na podobnym poziomie, co w przypadku hali magazynowej stałej, a elastyczność nawet wzrasta.

Bardzo ważną kwestią jest też to, że dzięki wcześniej wspomnianemu zastosowaniu aluminium anodowanemu możliwe jest uzyskanie nieregularnego kształtu dachu. Są dwie główne zalety takiego rozwiązania technicznego. Pierwszą z nich jest możliwość zwiększenia powierzchni magazynowej, dzięki wyższemu sufitowi na tej samej powierzchni kwadratowej. Drugą zaletą takiej hali magazynowej jest stromizna dachu, która pozwala na znaczne zwiększenie ochrony przed gromadzącym się śniegiem i deszczem. Jest to szczególnie przydatne przy potrzebie magazynowania przedmiotów w klimatach o wysokiej częstości opadów.

Jakie są zastosowania namiotowej hali magazynowej

Podstawową kwestią w przypadku hali magazynowej w wersji namiotowej jest to, że konstruuje się ją z myślą o mobilności. Krótki czas montażu pozwala na umieszczenie jej bardzo szybko w niemalże dowolnym miejscu, co może pomóc w przypadku kluczowych inwestycji, wymagających szybkich decyzji. Z bardziej praktycznych przykładów można nadmienić halę magazynową, która regularnie jest budowana na corocznym przystanku Pol’and’rock, by pomieścić w sobie sklep sieci Lidl. https://www.nowhal.pl/hale-namiotowe-wielkopolska/ Następnie po zakończeniu festiwalu muzycznego taka hala jest rozmontowywana, dzięki czemu sieć sklepów nie traci niepotrzebnie pieniędzy na prowadzenie sklepu w tym miejscu, a maksymalizuje zyski w tak zwanym sezonie.

Istotna jest też specyfika takich hal magazynowych, które mogą być zbudowane pod potrzeby tylko jednego przedsiębiorstwa, wyspecjalizowanego w konkretnej dziedzinie. Mniejsze koszty i większa elastyczność dostosowania obiektu do potrzeb magazynowych sprawia, że nie występują problemy z dalszym popchnięciem obiektu w obieg rynkowy.

Jakie są koszty hali namiotowej

Zdecydowanie jedną z najważniejszych zalet namiotowej hali magazynowej jest jej koszt produkcji i montażu. Oczywiście specyfika danej hali oraz jej wielkość nadal ma istotne znaczenie i sprawia, że nie tak prosto jest określić konkretny koszt inwestycji w obiekt. Jednakże w przybliżeniu można podać, że średni koszt hali magazynowej tego typu to dwadzieścia pięć procent ceny stacjonarnej hali, opartej o tradycyjne metody budowlane.

Szczególną zaletą takiej ceny oraz elastyczności hal magazynowych namiotowych jest to, że można je szybko i niewielkim kosztem postawić w wielu miejscach, gdzie potrzeba składowania towaru w dużej, ale nie gigantycznej ilości. Mowa na przykład o tymczasowych przedsiębiorstwach sezonowych oraz składowiskach między jednym punktem a drugim.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem hali namiotowej

Są jednak pewne wyjątkowo ważkie kwestie, które należy dostrzec, gdy wybiera się halę magazynową na potrzeby swojego przedsiębiorstwa. Pierwszą jest to, że część osób zapomina, że nawet taka względnie mobilna budowla wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Pozwolenie na skonstruowanie hali magazynowej namiotowej może wydać urząd gminy lub urząd miejski i trwa to średnio od dwóch miesięcy do trzech miesięcy. Warto jest zatem pamiętać, by odpowiednio wcześniej przygotować się na uzyskanie pozwoleń, by być gotowym na budowę, gdy przyjdzie korzystny czas.

Niezwykle ważną sprawą jest to, że hala magazynowa w wersji namiotowej może być uznawana w myśl polskiego prawa budowlanego za obiekt tymczasowy. Jest to pewna furtka prawna, która pozwala przedsiębiorcom na o wiele korzystniejsze prowadzenie interesów, bez potrzeby regularnych wizyt w urzędzie. Jeśli hala namiotowa nie jest na stałe przymocowana do gruntu, a więc posiada własne, sztuczne podłoże, na którym została postawiona, to wtedy mamy prawo zbudować ją i użytkować do stu osiemdziesięciu dni. Jeśli przesuniemy ją dosłownie o kilka metrów w bok za pomocą ekipy montażowej, to liczy się ten czas od nowa, jako postawienie nowego obiektu tymczasowego. Jakkolwiek brzmi to absurdalnie, jest to realne rozwiązanie prawne, które funkcjonuje nie tylko w przypadku hal magazynowych, ale i innych obiektów, które stawiają sezonowi przedsiębiorcy.