Wyprawy pracowników sklepu QuattroCentto

Tajemnice Soliny do odkrycia w Połańczyku

Jezioro Solińskie to sztuczny twór wodny, o przeznaczeniu retencyjno – energetycznym, który został oddany do eksploatacji 20 lipca 1968 roku. Zamysł o takim zbiorniku powstał w latach międzywojennych, a jego idea miała chronić Dolinę Sanu przed zagrożeniem powodziowym. O ile dzieło się udało, a obecnie jest znakomitym miejscem do wypoczynku i odzyskiwania zdrowia, to czas jego budowy przyniósł ze sobą konieczność zalania kilku wsi.

Czy zalane wsie mogą skrywać podwodne tajemnice?
W wyniku stworzenia Jeziora Solińskiego pod wodą znalazły się wsie takie jak Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt oraz spora część Wołkowyi. Zalane wsie stanowiły majątki szlacheckie, były w nich także drewniane cerkwie – sporo zabytków przeniesiono, ale nie jest powiedziane, że nową lokalizację znalazło wszystko to, co powinno. Można przypuszczać, że rodzinne skarby skrywała ziemia – mogło tak się stać podczas powstania styczniowego, czy czasów I lub II wojny światowej. Nie wyklucza się zatem istnienia podwodnych skarbów, których odnalezienie byłoby istną sensacją na skalę ogólnopolską.

Nad Jeziorem Solińskim znajduje się mała wieś o charakterze wczasowo – wypoczynkowym, która z biegiem lat zyskała renomę wspaniałej alternatywy dla mazurskich miejscowości turystycznych. Polańczyk może się pochwalić swoim malowniczym położeniem w samym sercu Bieszczad – z punku widokowego na Sawinie można podziwiać ich panoramę. Przenocować w Polańczyku (opcje) można bez turystycznego hałasu i zgiełku. Okolica sprzyja uprawianiu sportów wodnych – jest tutaj wypożyczalnia sprzętu pływającego. Dla amatorów kąpieli w wodach Jeziora Solińskiego ważne jest, by dla swojego bezpieczeństwa pływali w miejscach specjalnie na ten cel wyznaczonych – chodzi o liczne przeszkody podwodne, których po prostu nie widać.

Bardzo fajną atrakcją są rejsy po Jeziorze Solińskim, które pozwalają na podziwianie przepięknej okolicy w całej jej krasie. Na jeziorze są cztery wyspy, przy czym stale widać trzy. Czwarta pojawia się wyłącznie podczas niskiego poziomu wody. Polańczyk jest znakomitą propozycją dla ludzi, którzy są spragnieni kontaktu z naturą, a także potrzebują ogromnej, nie zmąconej przez cywilizację przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top