Wyprawy pracowników sklepu QuattroCentto

Łazy – najcichsza miejscowość nadmorska

Łazy to urocza, niewielka miejscowość turystyczna, położona w północno-zachodniej Polsce w województwie zachodniopomorskim. Jest nieodległym sąsiadem większych miejscowości takich jak Mielno, a jednym z jej największych atutów jest dodatkowo położenie między dwoma jeziorami Jamno i Bukowo. Na co dzień zamieszkiwana jest przez zaledwie 86 mieszkańców, co sprawia, że zdecydowanie zregenerujemy tu swoje siły.

To, co Łazy mają do zaoferowania, to przede wszystkim ucieczka od gwarnych miejsc, w których nie brakuje ludzi. Tutaj można liczyć na kontakt z prawdziwą naturą, nacieszyć się niezniszczoną przyrodą, pospacerować godzinami brzegiem morza i podziwiać przepiękne krajobrazy. Mimo że miejscowość jest mała, tutejsza baza noclegowa pozwala znaleźć zakwaterowanie setkom turystów, którzy przybywają tutaj zwłaszcza w sezonie letnim. Łazy to pełen komfort i niczym nie zmącona cisza nocna.

Teren całej miejscowości znajduje się na obszarze Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego, czyli terenu objętego ochroną. To sprawia, że możemy tutaj spotkać bardzo dużo rzadko występujących gatunków flory i fauny, a także cieszyć się prawdziwym, zdrowym, ekologicznym i świeżym powietrzem. Mimo, że miejscowość ta obecnie zamieszkiwana jest przez niewielu mieszkańców, to ślady i znaleziska archeologiczne przemawiają za tym, że tereny te zamieszkiwane były przed 4. tysiącami lat. Oficjalnie, pierwsza wzmianka o tej miejscowości pojawiła się w 1278 roku i dotyczyła istnienia w tej okolicy przystani rybackiej oraz karczmy, z której dochód należał do klasztoru cysterek z Koszalina.

Już w tamtym okresie istniała tutaj przystań na Jeziorze Bukowo, należąca oczywiście do tej miejscowości. Przez cały okres średniowiecza, miejscowość ta pełniła ważne funkcje ze względu na kanał, który łączył jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim. Niestety pod koniec XVII wieku wielki sztorm raz na zawsze odmienił oblicze tej miejscowości nadając jej rybacki charakter. Łazy przez wiele lat należały terytorialnie do dzisiejszych Niemiec. Dopiero po II wojnie światowej na zawsze zapisały się w polski krajobraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top