Wyprawy pracowników sklepu QuattroCentto

Kaszubska chata w Ostrowie

Dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni do życia w nowoczesnych budynkach z pełnym wyposażeniem. Dziwi nas gdy dom nie powstaje z typowych materiałów budowlanych wymieszanych z metalem, szkłem i wymyślnymi elewacjami. Nie zawsze tak było. Najlepszym przykładem powrotu do dawnych czasów jest kaszubska chata. Przedstawicielem tego typu budynków jest chociażby ta w Ostrowie. Nadmorska miejscowość latem wypełnia się licznymi turystami, którzy pragną jak najwięcej zwiedzić podczas swojego urlopu. Oczywiście główną atrakcją zarówno dla dzieciaków, jak i dorosłych, jest Bałtyk i piaszczyste plaże.

Gdy jednak znudzi się plażowanie warto przejść się w okolice ulicy Zabytkowej i Dożynkowej. Blisko wynajęty kaszubski nocleg (Ostrowo – szczegóły) z pewnością ułatwią to zadanie, bo na spacer po wiosce można śmiało wybrać się na piechotę. Idąc ku tym ulicom można natknąć się na mający ponad dwa stulecia zabytkowy dom mieszkalny wraz z jego zabudowaniami gospodarczymi. Budowla jest przykładem tego jak budowano domostwa na terenie północnych Kaszub (więcej) w XIX wieku. Niestety czas zostawił swój ślad na murach niegdyś śnieżnobiałego domu, dlatego ponad 10 lat temu został on wykupiony przez Starostwo Powiatowe w Pucku. Przez tą decyzję szczęście znowu uśmiechnęło się do zabytkowej chaty. Jako uzasadnienie podano to, iż ów obiekt niezależnie od swojego stanu technicznego ma duży wpływ na historię Ostrowa, a także stanowi dziedzictwo kulturowe Kaszubów. Rzecz jasna obecnie domostwo nie może służyć jako baza noclegowa do wynajmowania, jednak zdecydowano o jej innym losie.

Ma ona przypominać o odwiecznych mieszkańcach, czyli Kaszubach, zarówno miejscowym, jak i przyjezdnym. Postanowiono ją w przyszłości zrekonstruować, a następnie stworzyć w niej muzeum. Pomysł wydaje się bardzo dobry, ponieważ w najbliższej okolicy nie ma zbyt wielu obiektów tego typu. Niestety w chwili obecnej nie można cieszyć się możliwością odwiedzenia wyremontowanej chaty, jednak przed nią widnieje wystawa poświęcona zarówno historii chaty, jak i całej miejscowości. Będąc w Ostrowie warto chwilę przystanąć przed nią i przeczytać o miejscu, które ma tak bogatą historię. W starych kaszubskich chatach można doskonale wczuć się w życie mieszkańców. Sprzyja temu zarówno specyficzna architektura, jak i dbałość o wystrój wnętrz. Być może niedługo w Ostrowie również będzie można podziwiać wnętrza, a nie tylko fasady starej chaty stojącej przy ulicy Zabytkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top