Wyprawy pracowników sklepu QuattroCentto

Kamieniczki na rynku w Nowym Sączu

Nowy Sącz to miasto o długiej i bogatej historii. Wszystko rozpoczęło się pod koniec XIII wieku, kiedy to król Wacław II wydał akt lokacyjny i tym samym w miejscu osady powstał Nowy Sącz. Położenie na szlaku handlowym sprawiło, że nowe miasto szybko się rozwijało i stawało się coraz bogatsze. W XIV wieku, król Kazimierz Wielki dostrzegł potencjał tego miejsca i wybudował tu zamek i mury obronne. Podczas wojny polsko-krzyżackiej Władysław Jagiełło przybywał w tutejszej twierdzy i obmyślał strategie walki z zakonem. Potop szwedzki okazał się prawdziwym sprawdzianem dla mieszkańców miasta. Wyzwolenie Nowego Sącza stało się impulsem do narodowego zrywu przeciwko najeźdźcy. Niestety tereny te dość szybko, bo jeszcze przed pierwszym rozbiorem trafiły w posiadanie Austrii.

To właśnie w Nowym Sączu po raz pierwszy, w niepodległym kraju odśpiewano obecny hymn – Mazurek Dąbrowskiego. Wydarzenia II wojny światowej znów pokazały bohaterstwo mieszkańców. W zamian za ich oddanie w walkę z okupantem w 1946 roku, miasto otrzymało Order Krzyża Grunwaldu trzeciej klasy. Od 1999 roku aglomeracja jest siedzibą powiatu. Obecnie liczy ponad 80 tysięcy mieszkańców i jest trzecim pod względem powierzchni i liczby ludności miastem Małopolski. Na uwagę zasługuje charakterystyczny układ urbanistyczny miasta. Rzuca się tutaj w oczy secesyjna zabudowa z XIX i XX wieku oraz starsze, typowo gotyckie kamienice ze piwnicami i XVIII-wieczną elewacją.

Do najciekawszych zabytków architektury należą Ritlerówka i dom Jerzego Tymowskiego. Oba budynki znajdują się na rynku i kiedyś należały do bogatego kupca i właściciela faktorii handlowej z przełomu XVI i XVII stulecia. Na jednej ze wspomnianych kamienic zachował się oryginalny, ponad 400-letni łaciński napis, wspominający między innymi nazwisko fundatora budowli. Zwiedzania w Nowym Sączu wystarczy na kilka dni. Turystyce tego miasta sprzyja rozwinięta baza noclegowa. Zarówno w centrum jak i na obrzeżach znajdują się hotele (lokalizacja hoteli: Nowy Sącz – meteor-turystyka.pl). Do najczęściej wybieranych przez podróżnych ośrodków należą Hotel Panorama, Beskid, Rypsówka, Lemon Resort Spa i Heron Live Hotel. Wybór jest duży, a oferta zróżnicowana. Dzięki temu, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top